10-07-2018 16:47:00

AÇIK ALAN OLARAK DEĞERLENDİRİLSİN

AÇIK ALAN OLARAK DEĞERLENDİRİLSİN

CHP Grubu adına söz alan Ömer Dolar, yıkımı yapılan Antakya Oteli’nin ve yıkım hazırlıklarına başlanan Vakıf İşhanı’nın yerleri için tavsiyede bulundu:


Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş başkanlığında yapıldı.

Saygı duruşuyla başlayan mecliste 56 maddelik gündem görüşüldü. Dünkü mecliste CHP Grubu adına Ömer Dolar meclise Büyük Antakya Oteli ile Vakıf İşhanı’yla ilgili olarak tavsiye metni sundu.

AÇIK ALANLAR ARTTIRILMALI

Dolar’ın verdiği tavsiye metninde şu görüşlere yer verildi: “Bilindiği üzere Antakya kent merkezinin eski bir yerleşim bölgesi olmasından dolayı, merkezde yeteri kadar açık alanlar (dinlenme alanları) bulunmamakta olup, mevcuttaki açık alanlarda kent halkının talebini karşılamamaktadır. Kentimizi daha sağlık ve yaşanabilir bir yapıya kavuşturmak, halkın her türlü dinleme ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması için bu tür alanların arttırılması gerekliliğin bilinen bir gerçektir. Bundan dolayıdır ki, bazen kentin geleceği ile ilgili fırsatlar karşımıza çıktığında bunun en iyi biçimde değerlendirilme gerekmektedir. Bu tarihi bir fırsat konusunda da Antakya İlçemiz Atatürk caddesinde bulunan ve yıkılan eski Antakya Oteli ile köprü meydanı dediğimiz yerde bulunan ve yıkılmaya başlanan Vakıf İşhanı’nın bu tür açık alan, dinlenme alanı gibi vatandaşın yararlanıp nefes alacağı bir alana dönüştürülmesi telafisi mümkün olan bir fırsat olarak karşımıza çıkmaktadır.”

SOSYAL ANLAMDA HAREKETLİLİK SAĞLAR

“Bu iki yerde de inşaat yapılmaması ve açık alan olarak kalması konusunda kent halkından da çok ciddi ve yoğun bir talep geldiği de gözlenmektedir. Aynı zamanda buraların açık alan bırakılması sonucunda kent merkezi siluetine olumlu bir katkıda sağlayacaktır. Sosyal anlamda Atatürk Caddesi ve Saray (Hürriyet) caddesine de ciddi anlamda hareketliliği getireceği kuşkusuzdur.

Aksi takdirde, eski Antakya Oteli yerine yeri (7) katlı bir binanın, vakıf İşhanı yerine de beş (5) katlı bir binanın yapılması kentimize fayda sağlamak yerine bu bölgeye bir yoğunluk ve trafik yükü getirecektir.

Bu parseller mülkiye olarak 1985 ada 34 parsel (eski Antakya Oteli) 2372 m2 yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına, 1587 parsel (Vakıf İşhanı) 1268 m2 Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olup her ikisi de kamu kurumudur. Dolayısı ile bu alanların (parsellerin) teknik olarak kamunun yararına açılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Unutulmamalıdır ki kamu yararını her zaman önceliklidir. Bu nedenle söz konusu alanların Antakya’nın geleceği açısından daha yaşanabilir ve nitelikli bir çevrenin oluşması adına Hatay Büyükşehir Belediyesince yapılan ve yapılacak imar planı çalışmaları kapsamında kamusal açık alan olarak değerlendirilmesi hususunda gereğini yapılması arz ederim.”

MHP’DEN DESTEK AK PARTİLİLER: ‘GÖRÜŞELİM’

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisine CHP Meclis Üyesi Ömer Dolar tarafından sunulan tavsiye metnine MHP Grubu tarafından Antakya’ya yararlı olacak her şeye destek vereceklerini ifade ederlerken, AK Parti Grubu ise konunun görüşülmesini istedi. Önerilerin ardından HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise İmar komisyonunun konuyla alakalı bir rapor hazırlamasını ve bu rapora göre hareket edilmesine karar verdi. Cuma ZEYBEK

Bu haber 41 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
ZEHİRLİ ATIK YOK DENİYOR AMA…

ZEHİRLİ ATIK YOK DENİYOR AMA…

Samandağ’da telef olan balıkların ölüm nedeni belirsizliğini koruyor.

DEVAMI +
“Balık ölümlerinden dolayı endişeliyiz”

“Balık ölümlerinden dolayı endişeliyiz”

Asi Nehri'nin Akdeniz'le buluştuğu yer olan Meydanköy'de telef olan on binlerce balığın ardından Hatay Kent Konseyi, yaşanan balık ölümlerinin nedeni hakkında kamuoyunun bilgilendi..

DEVAMI +
HBB ZABITASI GÖREV BAŞINDA

HBB ZABITASI GÖREV BAŞINDA

Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı 3. Bölge Zabıta Şube Müdürlüğü ekipleri, kent düzeni ve estetiğinin sağlanması adına caddelerde rutin denetimlerini sürdürüyo..

DEVAMI +
BALIKLAR ŞOK NEDENİYLE ÖLDÜ!

BALIKLAR ŞOK NEDENİYLE ÖLDÜ!

Telef olan on binlerce balığın ardından inceleme başlatıldı.

DEVAMI +
Obüs ve tanklar İdlib sınırında

Obüs ve tanklar İdlib sınırında

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından askeri birliklere takviye olarak gönderilen komandolar ile zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), obüs ve tanklar, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine ulaş..

DEVAMI +
Kızlarının eğitimi için engelleri aşıyor

Kızlarının eğitimi için engelleri aşıyor

Küçük yaşta çocuk felci geçirerek yürüme yetisini kaybeden 45 yaşındaki İbrahim Biricik, engeline rağmen her gün akülü aracıyla 2 kızını okula götürüp getiriyor...

DEVAMI +