10-04-2018 09:51:00

AFRİN, TÜRKİYE'NİN KATKISIYLA HIZLA AYAĞA KALKACAK

AFRİN, TÜRKİYE'NİN KATKISIYLA HIZLA AYAĞA KALKACAK

Hatay Valisi Erdal Ata, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında teröristlerden temizlenen Afrin'de hayatın normale dönmesi ve bölgenin kalkınmasına yönelik çalışmaların büyük bir hızla devam ettiğini söyledi.


Ata, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TSK'nin başarıyla yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'ndan sonra Afrin'in terörist unsurlardan temizlendiğini hatırlatarak, ilçede ve çevresinde hayatın normale dönmesi ve kamu hizmetlerinin organizasyonu konusunda Hatay Valiliğinin görevlendirildiğini belirtti.

Bu doğrultuda Afrin'de ihtiyaçların tespiti ve yapılacaklar konusunda harekete geçtiklerini ifade eden Ata, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz de oradan sorumlu 2 vali yardımcısı, 4 kaymakam görevlendirmesi yaptık. Diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız da sahadalar. Mevcut durumun ne olduğunu, ihtiyaçların tespiti konusunda çalışmalar yapıyorlar. Bir taraftan da çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Mesela Devlet Su İşleri Afrin'deki depolara su vermeye başladı. Şebeke ve hatlarda arızalar var mı yok mu onların tespit çalışmaları yapılıyor. Öbür taraftan Kırıkhan, Reyhanlı ve Hatay Büyükşehir Belediyemiz orada mahalli nitelikte bir takım ihtiyaçların karşılanması için gayret gösteriyor. AFAD ve Kızılay ekiplerimiz sürekli orada mağdur insanlara gıda, erzak ve çeşitli ihtiyaç malzemelerinin dağıtımını yapıyorlar. En kısa süre içinde orada hayatın normale dönmesi, 7 yıldan beri bölgede terörün elinde esir düşmüş olan halkın huzurunun sağlanması ve tüm kamu hizmetleri için azami gayreti gösteriyoruz."

- EĞİTİM VE SAĞLIK ALANLARINDAKİ ÇALIŞMALAR

Vali Ata, çocukların eğitimlerini de çok önemsediklerinin altını çizerek, Afrin'deki okulların mevcut durumu ve ihtiyaçlarının tespit çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Bu yılki eğitim ve öğretim yılının bitmesine kısa bir süre kaldığını anımsatan Ata, "Şu anda bizim yaptığımız çalışmalar daha ziyade 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlangıcında okulların herhangi bir ihtiyacının kalmadan yeni eğitim ve öğretim dönemine hazır hale getirilmesi yönünde. Öğretmenlerin tespiti, okulların ihtiyaçlarının tamamlanması, kırtasiyedir, donanım malzemeleridir.... Ne tür ihtiyaçlar varsa bunlar yapılarak yerine getirilecek." diye konuştu.

Ata, bu hafta itibariyle Afrin'de sağlık hizmetlerinin verilmeye başlayacağını ve bu konuda da Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ile ekiplerinin gayet iyi çalışmalar yaptığını söyledi.

Afrin'de Türk Silahlı Kuvvetlerinin de sağlık konusunda çok büyük destek verdiğini dile getiren Ata, şunları aktardı:

"Orada hayatın normale dönmesi için bizim ilimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının Ankara'nın da desteğiyle en kısa süre içinde iyi sonuçlar alacağı kanaatindeyiz. Afrin'de mevcut hastaneler var. Bakımı, onarımı tıbbi araç gereç ve donatım ihtiyaçları karşılanacak. Bir takım hastaneleri teröristler bölgeyi terk ederken tahrip etmişler. Onları hizmet verebilir hale getireceğiz. Diğer taraftan da mobil sağlık araçlarıyla bölge halkına hizmet verilecek." AA

Bu haber 255 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER DÜNYA HABERLERİ
NATO’DAN HATAY ÇIKARMASI

NATO’DAN HATAY ÇIKARMASI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve beraberindeki heyet, "Türkiye Optiğinde Bölgesel Tehditler" toplantısı ile Saint Pierre Kilisesi ve Hatay Arkeoloji Müzesi ziyaretleri için..

DEVAMI +
Ortodoks Cemaatinden Ramazan Kutlaması

Ortodoks Cemaatinden Ramazan Kutlaması

Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaat Vakfı, Ramazan ayı dolayışla kutlama pankartı astı.

DEVAMI +
DÜNYANIN EN AZ GÜLEN DÖRDÜNCÜ ÜLKESİYİZ

DÜNYANIN EN AZ GÜLEN DÖRDÜNCÜ ÜLKESİYİZ

Yapılan küresel araştırma sonuçlarına göre Türkiye’nin en az gülen ülkeler arasında dördüncü sıraya yerleştiği görülürken, araştırmaya 143 ülkenin katıldığı saptandı...

DEVAMI +
Antakya’da Paskalya Bayramı Ayinle Kutlandı

Antakya’da Paskalya Bayramı Ayinle Kutlandı

Antakya’da, Hristiyan Ortodoks Cemaati tarafından Paskalya Bayramı nedeniyle kilisede ayin düzenlendi.

DEVAMI +
St. İlyas Kilisesi’nde ‘Paskalya Bayramı’

St. İlyas Kilisesi’nde ‘Paskalya Bayramı’

Samandağ’da yaşayan Hristiyanlar, "Paskalya Bayramı’nı" kutladı.

DEVAMI +
8 yaşındaki yeğenine tacizde bulunan şahısa meydan dayağı!

8 yaşındaki yeğenine tacizde bulunan şahısa meydan dayağı!

ÇOCUK TACİZİNİ GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÖNLEDİ!

DEVAMI +