02-08-2018 11:25:00

AĞAÇLAR İNCİRDEN GEÇİLMİYOR

AĞAÇLAR İNCİRDEN GEÇİLMİYOR

Hatay’da zeytin ve turunçgillerden sonra en fazla ilgi gören ürünlerden olan İncir, ağaçlardaki görkemiyle iştahları kabartmaya devam ediyor. Özellikle Altınözü İlçesinde, neredeyse her bahçede ağaç dolusu olan incirler, meyve tabaklarında yapılan servislerin yanı sıra sabah, öğlen ve akşam yemeklerinde de masaları süsleyen lezzet olmayı başarıyor.


2 HAFTADIR TEZGAHLARDA YER ALIYOR

Hatay’ın meyve denilince akıllara gelen lezzetlerinden olan incirler mevsiminin gelmesiyle beraber 2 haftadır tezgahlarda yer alıyor. Kiloyla satılan incirler uygun ve fiyatı ve tadıyla vazgeçilmez arasında yer alıyor. Ağaçlardan toplandığı süre içerisinde kısa sürede tüketilmesi gereken meyve olan incirler, yaza damga vurmayı başaran tat oluyor.

KURU İNCİRLERDE İLK ÜRÜNÜNÜ VERİYOR

Yaklaşık 2-3 haftadır Hataylılarla buluşan İncirler, dezenfekte edilen ve güneş ışıkların sağlıklı olduğu ortamlarda kurutulmaya başlandı. Yaklaşık 7 ila 10 gün arasında kurutulan incirlerde, ilk kuru incirlerin hasatlarının önceki günlerde verildiği düşünülüyor.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Vazgeçilmez tat olan incirin faydaları saymakla bitmezken başlıca olarak; kemik sağlığı, kalp sağlığı, vücut temizliği, sindirim sisteminin toparlanması, kabızlık, tansiyon, cilt hastalığı ve saçlara iyi geldiği biliniyor. Taze incirin yanı sıra kuru incir ve incir suyu birçok konuda insanlara faydalı olurken, vazgeçilmez lezzetin şifa dolu yiyecek olduğu biliniyor. Mehmet BAYRAK

 

Bu haber 288 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
Kimsesiz çocuklara yararına kermes

Kimsesiz çocuklara yararına kermes

Anadolu Gençlik Derneği Antakya İlçe Temsilciliği ihtiyaç sahibi ve kimsesiz çocukların ihtiyaçlarının karşılanması adına kermes düzenledi.

DEVAMI +
İSKİ’den ZESKİ’ye Hibe

İSKİ’den ZESKİ’ye Hibe

Devletimizin Zeytindalı Harekât Bölgesinde yürüttüğü altyapı ve diğer hizmetleri daha sağlıklı yürütebilmesi amacıyla kurulan Zeytindalı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ZESKİ)’ye araç ..

DEVAMI +
MAĞDUR AİLELER VAR

MAĞDUR AİLELER VAR

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, vefat eden esnaf ve memurlar ailelerine ölüm aylığı bağlanması için gerekli olan 1800 gün (5 yıl) prim gün şartını 1080 güne (3 yıl) ind..

DEVAMI +
DEFNE BELEDİYESİ’NDEN ETİKET DENETİMİ

DEFNE BELEDİYESİ’NDEN ETİKET DENETİMİ

Defne Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri; ilçe genelindeki bakkal, süpermarket ve manavlarda etiket, tarife ve fiyat kontrolü denetimlerine rutin olarak devam ediyor. ..

DEVAMI +
HATAY’DA PATATESE YASAK GELDİ!

HATAY’DA PATATESE YASAK GELDİ!

25 ille beraber Hatay’da da patates üretimine yasak geldi.

DEVAMI +

"Cille Gecesi" yeniden yaşatıldı

Hatay'da unutulan geleneklerden "Cille Gecesi" yeniden yaşatıldı.

DEVAMI +