02-08-2018 11:25:00

AĞAÇLAR İNCİRDEN GEÇİLMİYOR

AĞAÇLAR İNCİRDEN GEÇİLMİYOR

Hatay’da zeytin ve turunçgillerden sonra en fazla ilgi gören ürünlerden olan İncir, ağaçlardaki görkemiyle iştahları kabartmaya devam ediyor. Özellikle Altınözü İlçesinde, neredeyse her bahçede ağaç dolusu olan incirler, meyve tabaklarında yapılan servislerin yanı sıra sabah, öğlen ve akşam yemeklerinde de masaları süsleyen lezzet olmayı başarıyor.


2 HAFTADIR TEZGAHLARDA YER ALIYOR

Hatay’ın meyve denilince akıllara gelen lezzetlerinden olan incirler mevsiminin gelmesiyle beraber 2 haftadır tezgahlarda yer alıyor. Kiloyla satılan incirler uygun ve fiyatı ve tadıyla vazgeçilmez arasında yer alıyor. Ağaçlardan toplandığı süre içerisinde kısa sürede tüketilmesi gereken meyve olan incirler, yaza damga vurmayı başaran tat oluyor.

KURU İNCİRLERDE İLK ÜRÜNÜNÜ VERİYOR

Yaklaşık 2-3 haftadır Hataylılarla buluşan İncirler, dezenfekte edilen ve güneş ışıkların sağlıklı olduğu ortamlarda kurutulmaya başlandı. Yaklaşık 7 ila 10 gün arasında kurutulan incirlerde, ilk kuru incirlerin hasatlarının önceki günlerde verildiği düşünülüyor.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Vazgeçilmez tat olan incirin faydaları saymakla bitmezken başlıca olarak; kemik sağlığı, kalp sağlığı, vücut temizliği, sindirim sisteminin toparlanması, kabızlık, tansiyon, cilt hastalığı ve saçlara iyi geldiği biliniyor. Taze incirin yanı sıra kuru incir ve incir suyu birçok konuda insanlara faydalı olurken, vazgeçilmez lezzetin şifa dolu yiyecek olduğu biliniyor. Mehmet BAYRAK

 

Bu haber 205 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
KAYNAŞMA YEMEĞİNDE BULUŞTULAR

KAYNAŞMA YEMEĞİNDE BULUŞTULAR

Hatay Dernekler Federasyonu’na bağlı Hatay Çocuklara Şefkat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Harbiye Venedik Restaurantta, tanışma ve kaynaşma yemeğinde buluştular...

DEVAMI +
HATAY MUTFAĞI’NA GAZİANTEP’TE TAM NOT

HATAY MUTFAĞI’NA GAZİANTEP’TE TAM NOT

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 20-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ‘Uluslararası Gastronomi Festivali’ne katıldı.

DEVAMI +
GÖKMEYDAN’A İÇME SUYU HATTI DÖŞENDİ

GÖKMEYDAN’A İÇME SUYU HATTI DÖŞENDİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), içme suyu depolarından meskenlere kadar gelen içme suyunun kontrollü ve sağlıklı bir şekilde iletilme..

DEVAMI +
ASDEP ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

ASDEP ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) saha çalışmaları devam ediyor.

DEVAMI +
Küçükbaş hayvanlara çarpmamak için kaza yaptı

Küçükbaş hayvanlara çarpmamak için kaza yaptı

Hatay'da tıbbı yük taşıyan kamyonet önüne çıkan küçükbaş hayvanlara çarpmamak için kaza yaptı.

DEVAMI +
KİMYECİ ÇİFTİ KURSİYERLERLE BULUŞTU

KİMYECİ ÇİFTİ KURSİYERLERLE BULUŞTU

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve eşi Nursel Kimyeci, Antakya Belediyesi Hanımlar Lokali’nde Hanımlara Spor Kursu kursiyerleri ile Tahtaköprü Piknik ve Mesire Alanı’nda ka..

DEVAMI +