02-08-2018 11:25:00

AĞAÇLAR İNCİRDEN GEÇİLMİYOR

AĞAÇLAR İNCİRDEN GEÇİLMİYOR

Hatay’da zeytin ve turunçgillerden sonra en fazla ilgi gören ürünlerden olan İncir, ağaçlardaki görkemiyle iştahları kabartmaya devam ediyor. Özellikle Altınözü İlçesinde, neredeyse her bahçede ağaç dolusu olan incirler, meyve tabaklarında yapılan servislerin yanı sıra sabah, öğlen ve akşam yemeklerinde de masaları süsleyen lezzet olmayı başarıyor.


2 HAFTADIR TEZGAHLARDA YER ALIYOR

Hatay’ın meyve denilince akıllara gelen lezzetlerinden olan incirler mevsiminin gelmesiyle beraber 2 haftadır tezgahlarda yer alıyor. Kiloyla satılan incirler uygun ve fiyatı ve tadıyla vazgeçilmez arasında yer alıyor. Ağaçlardan toplandığı süre içerisinde kısa sürede tüketilmesi gereken meyve olan incirler, yaza damga vurmayı başaran tat oluyor.

KURU İNCİRLERDE İLK ÜRÜNÜNÜ VERİYOR

Yaklaşık 2-3 haftadır Hataylılarla buluşan İncirler, dezenfekte edilen ve güneş ışıkların sağlıklı olduğu ortamlarda kurutulmaya başlandı. Yaklaşık 7 ila 10 gün arasında kurutulan incirlerde, ilk kuru incirlerin hasatlarının önceki günlerde verildiği düşünülüyor.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Vazgeçilmez tat olan incirin faydaları saymakla bitmezken başlıca olarak; kemik sağlığı, kalp sağlığı, vücut temizliği, sindirim sisteminin toparlanması, kabızlık, tansiyon, cilt hastalığı ve saçlara iyi geldiği biliniyor. Taze incirin yanı sıra kuru incir ve incir suyu birçok konuda insanlara faydalı olurken, vazgeçilmez lezzetin şifa dolu yiyecek olduğu biliniyor. Mehmet BAYRAK

 

Bu haber 230 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
HAŞERE İLE MÜCADELENİN YENİ ADRESİ PAYAS

HAŞERE İLE MÜCADELENİN YENİ ADRESİ PAYAS

Temiz ve sağlıklı kent yaratma arzusuyla tüm birimleriyle hizmet üreten Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), bu konuda yürüttüğü çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. ..

DEVAMI +
SAĞLIKLI YAŞAM VE GELECEK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

SAĞLIKLI YAŞAM VE GELECEK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı(JICA) ve İller Bankası heyeti, JICA’dan finanse edilerek yapıla..

DEVAMI +
Fuat Künefeci toprağa verildi

Fuat Künefeci toprağa verildi

Defne Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Künefeci’nin babası Fuat Künefeci Hakk'ın rahmetine kavuştu.

DEVAMI +
HIZINA YETİŞEN YOK!  LOKMA'DA ÇIĞIR AÇTI

HIZINA YETİŞEN YOK! LOKMA'DA ÇIĞIR AÇTI

Lokma Ustası Kenan Düzay: “İddialıyım Lokma Tatlısını benden hızlı yapacak birini tanımıyorum”

DEVAMI +
HATMEK EĞİTMENLERİNDEN ATATÜRK’Ü ANMA RESİM VE RÖLYEF SERGİSİ

HATMEK EĞİTMENLERİNDEN ATATÜRK’Ü ANMA RESİM VE RÖLYEF SERGİSİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Hatay Mesleki Eğitim Kursları (HATMEK) kurslarında görev yapan resim kursu eğitmen..

DEVAMI +
Asi nehrindeki sümbüller temizlensin

Asi nehrindeki sümbüller temizlensin

Asi nehrini kaplayan su sümbüllerinin temizlenmesi isteniliyor.

DEVAMI +