23-10-2017 10:50:00

ALTINÖZÜ'NDE GÖRKEMLİ FESTİVAL

ALTINÖZÜ'NDE GÖRKEMLİ FESTİVAL

Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında, Altınözü Tokaçlı Zeytin Müzesi’nin açılışı Hatay Valisi Erdal Ata’nın katılımıyla gerçekleşti.


Açılış törenine Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra Ak Parti Hatay Milletvekilleri Fevzi Şanverdi ve Orhan Karasayar, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Altınözü İlçe Kaymakamı Bülent Uygur, İlçe Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet ve Prof. Dr. Canan Karatay katıldı.

UYGUR: ANADOLU’DAKİ ZEYTİN AĞACININ TARİHİ SEYRİNİ ANLATAN BİR MÜZE OLUŞTURMAYA ÇALIŞTIK

Altınözülü vatandaşlarının yoğun ilgisiyle başlayan programın açılış konuşmasını Altınözü İlçe Kaymakamı Bülent Uygur gerçekleştirdi.  

Anadolu halkının kadim zeytininin ağacıyla insanımıza gölge, tanesiyle aş, yağıyla da şifa olduğunu belirten Uygur, “Burada, Göbeklitepe’de 12 bin yıl öncesine dayanan zeytin fosillerinden hareketle Anadolu’daki zeytin ağacının tarihi seyrini anlatan bir müze oluşturmaya çalıştık. Ben başta Hatay Valisi Erdal Ata olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

ATA: MÜZE FİKRİ KAYMAKAM ARKADAŞIMIZDAN

Kaymakam Uygur’un açılış konuşmasının ardından Hatay Valisi Erdal Vali Ata ve protokol üyeleri hep birlikte açılış kurdelesini keserek müzenin açılışını gerçekleştirdiler.

Böyle bir müzenin açılışında bulunmaktan son derece mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Ata, “Müze fikri kaymakam arkadaşımızdan geldi. Doğrusu böyle bir binanın varlığından haberim yoktu. Kendisine her türlü yardımı yapabileceğimi söyledim. Sağ olsun arkadaşlarımız çalışarak ilçemize böylesine güzel bir eser kazandırdılar. Bu binayı bağışlayan vakıf sahipleri başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”  dedi.

Kurdele kesiminin ardından Vali Ata ve beraberindekiler müzeyi gezerek incelemelerde bulundular. Altınözü Zeytindalı Korosu’nun mini konserinden ardından buradaki program sona erdi.

FESTİVAL AÇILIŞI YAPILDI

Hatay Valisi Erdal Ata, Altınözü Tokaçlı Zeytin Müzesi’nin açılışının ardından 15 Temmuz Milli İrade Parkı’ndaki festival alanına geçerek festivalin açılışını gerçekleştirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Altınözü Muhtarlar Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti. Gösterinin ardından ise protokol konuşmalarına geçildi.

ALTINÖZÜ ZEYTİN BAKIMINDAN HATAY’DAKİ EN ÖNEMLİ ÜRETİM MERKEZLERİNDEN BİRİSİDİR

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Vali Ata, Hatay’ın tarım potansiyelinin yüksek olan illerimizden biri olduğunu belirtti. İklimiyle, verimli ovalarıyla Türkiye’de yetişebilecek her türlü ürünün çok rahatlıkla Hatay’da yetişebileceğini ifade eden Vali Ata,  “Altınözü ilçesi özellikle zeytin bakımından Hatay’daki en önemli üretim merkezlerinden birisidir. Türkiye’de 170 milyona yakın zeytin ağacı var. Bunun 17 milyonu Hatay’da, bu 17 milyonun da yaklaşık 5 milyonu Altınözü ilçemizde bulunmaktadır. Yani Altınözülü vatandaşlarımızın ekonomisinde zeytin ve zeytinyağının çok önemli yeri var. Hem ilçenin tanıtılması, hem de zeytin ve zeytinyağı üretilmesinde kamuoyunun dikkatinin çekilmesi bakımından bu festivali çok önemli buluyorum. Ayrıca Canan Karatay hocamıza teşriflerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Kendisi adeta zeytin ve zeytinyağının gönüllü tanıtıcısıdır. Vatandaşlarımıza zeytinin ve zeytinyağı tüketiminin insan sağlığında ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır” dedi.

ULUSAL DÜZEYDE TANINAN MARKAMIZ YOK

Zeytin ve zeytinyağı üreten çiftçi ve sanayicilerimize bir mesajı olduğunu söyleyen Vali Ata, “Hatay’da çok fazla miktarda zeytin ve zeytinyağı üretilmesine rağmen maalesef ulusal düzeyde tanınan bir markamız yok. Buradaki üreticilerimizin bir araya gelerek bir marka yaratmalarını özellikle rica ediyorum. Bu markanın da hem ilimizin hem de ülkemizin tanıtımında önemli katkıları olacağına inanıyorum. Marka yaratarak marketlere girildiği takdirde hem üreticimizin hem de sanayicilerimizin katma değerini yükseltme şansı olacaktır. Bu konuda Valilik olarak, Kalkınma Ajansı olarak, YİKOB olarak üzerimize ne düşüyorsa her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ

Hatay’ın bir bütün olarak gelişmesi için ellerinden gelen her türlü gayreti sarf edeceklerini belirten Vali Ata,  ‘’Özellikle de kırsal kesimde olan ilçelerimizin kalkınması için daha çok çaba sarf edeceğiz. Burada kurulmakta olan Hayvancılık OSB’si ve Zeytin OSB’sinin yapılması için elimizden gelen gayreti gösterip en kısa süre içinde bunların hayata geçirilmesi için devletin tüm imkânlarını seferber edeceğiz. Yine burada Hatay-Altınözü yolunun yapımı, sınıra kadar olan yolun yapımı ve diğer taraftan da eğitimle ilgili birtakım ihtiyaçlar var. Bunların hepsini imkânlar ölçüsünde yapıp Altınözü ilçemizin yaşam standardını daha da yukarlara çıkarmak için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

ŞANVERDİ: ASLA GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

AK Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi ise konuşmasında bu yıl ilki gerçekleşen Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivalinin ilçemize ve Hatay’a hayırlar getirmesini temenni ettiğini belirterek, ‘’Türkiye içeriden ve dışarıdan gelen tüm saldırılara rağmen büyük adımlarla büyümesine devam etmektedir. Bir anda 3 terör örgütü ile mücadele eden hiçbir ülke bulamazsınız. Ama milletimiz, devletimizle el ele vererek terörle mücadelesini son sürat yürütmektedir. Bunların sonunu getirene kadar da bu mücadeleden asla geri adım atmayacağız. Bugün burada festival için toplanmış bulunuyoruz. Yaptığımız yatırımlarla ilçenin daha fazla istihdam ve daha fazla üretim sağlamasına imkân yaratacağız” şeklinde konuştu.

UYGUR: HATAY ZEYTİN AÇISINDAN ÇOK ZENGİN

Altınözü İlçe Kaymakamı Bülent Uygur yaptığı konuşmada, ‘’Göreve başladığım ilk andan beri belediye başkanımızla yaptığımız istişarelerde ilçemizin bilinirliğini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmamız gerektiği konusunda hemfikirdik. Bu sebeple Altınözü’ne zeytini marka yüzü olarak seçtik. Türkiye; İspanya, Tunus ve Yunanistan’dan sonra en fazla zeytin üretimi yapan 5. ülke. Ülkemizde de Hatay zeytin açısından çok zengin” dedi.

OSB ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR

Hatay Zeytincilik İhtisas OSB çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade eden Uygur, ‘’Bunun yanında Hatay Zeytincilik Enstitüsü’nün de Altınözü sınırlarında inşaatı devam ediyor. Bütün bunlar bizi zeytine ve zeytinyağına dikkat çekmeye, bu sektörden ekmek yiyen insanlarımızı bir araya getirerek bir farkındalık oluşturmaya itti. Bu fikrimizi açtığımızda bizleri cesaretlendirdiğiniz için siz Vali Ata’ya teşekkür ediyorum’’ dedi.

SARI: ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI BİR MARKA HALİNE GELECEK

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı ise bu yıl ilki düzenlenen Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’nin hayırlı olması temennisinde bulunarak “İnşallah bundan sonra Altınözü’müzün zeytini ve zeytinyağı kurumsallaşarak hatırı sayılır bir marka haline gelecektir” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Vali Ata’ya Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ve Belediye Başkanı Rıfat Sarı tarafından festival anısına plaket ve festival zeytinyağı takdim edildi. Festival alanında kurulan stantların gezilmesinin ardından Vali Ata festival alanından ayrıldı.

 ZEYTİNAĞI TESİSİ ZİYARET EDİLDİ

Hatay Valisi  Erdal Ata, festival alanından ayrıldıktan sonra İş Adamı Ahmet Melek’in Altınözü Yolağzı Mahallesi’nde bulunan zeytinyağı tesisini ziyaret etti.

Tesiste incelemelerde bulunan ve üretim hakkında bilgiler alan Vali Ata, ilimizin tarımsal sanayinin gelişmesine katkı yapan çalışmaları takdir ettiklerini dile getirdi.

İş Adamı Ahmet Melek ise ziyaretinden dolayı Vali Ata’ya teşekkür etti.

Cuma ZEYBEK

 

Bu haber 417 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER Kültür Sanat HABERLERİ
ÜCRETSİZ RESİM KURSU YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

ÜCRETSİZ RESİM KURSU YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Antakya Belediyesi sosyal belediyecilik çatısı altında kurduğu Gençlik Merkezinde ücretsiz kurslar devam ediyor.

DEVAMI +
Numan Kurtulmuş Arkeoloji Müzesini gezdi

Numan Kurtulmuş Arkeoloji Müzesini gezdi

Bir dizi program için Hatay’a gelen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Arkeoloji Müzesini gezdi.

DEVAMI +
Medeniyetler Korosu Başkentlileri Büyüledi

Medeniyetler Korosu Başkentlileri Büyüledi

Antakya Medeniyetler Korosu Kadın İş Veren ve Sanayiciler Derneği tarafından organize edilen konserde bir kez daha Başkentlileri büyüledi.

DEVAMI +
Kardeşlik Korosu’ndan anlamlı müzik resitali

Kardeşlik Korosu’ndan anlamlı müzik resitali

Meslek Kurslarında müzik eğitimi alan Suriyeli ve Türk kursiyerlerden oluşan “Kardeşlik Korosu”, huzurevine ziyarette bulundu. Ziyarette yaşlılara müzik ziyafeti veren kursiyerler,..

DEVAMI +
Bora Duran hayranlarıyla buluştu

Bora Duran hayranlarıyla buluştu

Primemall Antakya AVM, Sevgililer Günü’ne özel Bora Duran’ı hayranları ile buluşturdu.

DEVAMI +
Küçük yazar kitabını tanıttı

Küçük yazar kitabını tanıttı

Hatay’da yaşayan 4. sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Asil Eliçe Korkmaz, yaşıtlarının okuması için çıkardığı hikaye kitabının imza törenini gerçekleştirdi. Küçük yazarın imza törenine ..

DEVAMI +