11-01-2019 09:06:00

Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nda farkındalık oluşturuldu

Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nda farkındalık oluşturuldu

AK Parti Kadın Kolları Hatay İl Başkanlığı, 7-14 Ocak tarihinde kutlanan ...


AK Parti Kadın Kolları Hatay İl Başkanlığı,  7-14 Ocak tarihinde kutlanan  “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” nedeniyle Atatürk İlkokulu’nda bulunan görme engelli çocuklar için farkındalık oluşturmak amacıyla  bir etkinlik düzenledi.

Okul içerisinde bulunan görme engelliler sınıfını ve özel eğitim sınıflarını ziyaret ederek hediyeler veren AK Parti Kadın Kolları Hatay İl Başkanı Sara Gök ve kadın kolları yönetim kurulu üyeleri, çocuklarla bir süre sohbet etti. Sınıfları tek tek ziyaret eden Başkan Gök ve beraberindekiler Atatürk İlkokulu Müdürü Halil İbrahim Aksu’dan hem okulla ilgili hem de çocuklar ile ilgili bilgi aldı.

BEYAZ BASTON, ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİN GÖZÜ, YOL GÖSTERİCİSİDİR

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan AK Parti Kadın Kolları Hatay İl Başkanı Sara Gök; “Engelli vatandaşlar için her zaman farkındalık oluşturulması gerekiyor. Engelli vatandaşlarımızın her türlü hassasiyetlerine kulak vererek onların rahat bir şekilde yaşamına engel olunmaması gerektiğine inanıyoruz. Beyaz baston engelli kardeşlerimizin gözü, yol göstericisi, kılavuzu ve pusulasıdır. Karşıdan karşıya geçerken araçların beyaz bastonu gördüğünde durması gerekiyor. Yasalardan, cezalardan öte buradaki amaç insanların bu hassasiyetinin farkında olmalarını sağlamaktır.” Dedi.

ENGELLI OLMAK HIÇ KIMSENIN TERCIH ETTIĞI BIR DURUM DEĞILDIR

Amaçlarının toplumu önyargılarından arındırarak engelli vatandaşlarımızın bir birey olarak yaşadığını göstermek olduğunu belirten Gök; “Toplum, görme engelli vatandaşlarımızın farkına vararak onları yalnızlaştırmamaları gerekiyor.  Engelli olmak hiç kimsenin tercih ettiği bir durum değildir. Ama sağlıklı olan her birey aynı zamanda bir engelli adayıdır. Sosyal devlet olma bilinci ve pratiğiyle bütün engelli kardeşlerimizin yanında olduğumuz gibi görme engelli kardeşlerimizin de yanındayız. Onlar için yaşamı kolaylaştırmak ve sahiplenme duygusu ile sorunlarını paylaşmak insani ve asli görevlerimizdendir. Engelli kardeşlerimiz için hayatın akışına katılacak ve her türden aktivite ile herhangi bir birey gibi yaşayacak ortamlar sağlamalıyız. Engellinin muhtaç olma duygusunu azaltacak projeler uygulamayız. Onları hem kendilerine hem de topluma faydalı, üretken ve bağımsız bireyler haline getirebilmeliyiz.” Diye konuştu.

EN BÜYÜK ENGEL SEVGİSİZLİKTİR

Birçok engelli kardeşimizde gördüğümüz farklı alanlardaki başarılar ilimiz ve ülkemiz adına gurur verici sonuçlar doğurduğunu belirten Başkan Gök;  “Bu konularda daha fazla mesai sarf ederek başarı çıtasını daha yukarılara taşımalıyız. Beyaz Baston Görme Engelliler Haftasının görme engelli kardeşlerimizin sorunlarına dikkati çekmek ve onların ihtiyaçları ve karşılaştıkları zorluklar konusunda farkındalık oluşturmak noktasında verimli şekilde değerlendirileceğine inanıyorum. Hayatın her anında onlara ışık olmak için hepimize düşen görevler var. Görme engelli vatandaşlarımızın Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası'nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” İfadelerini kullandı.

Bu haber 146 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER Kültür Sanat HABERLERİ
UNESCO Hatay Gastronomi evi açıldı

UNESCO Hatay Gastronomi evi açıldı

Medeniyetler beşiği Hatay’ın tarih ve kültür zenginliği ile harmanlanmış lezzetlerini tanıtmak amacıyla hayata geçirilen UNESCO Hatay Gastronomi Evi gerçekleşen açılış töreniyle aç..

DEVAMI +
TARİHİ TATLI YENİDEN HAYAT BULUYOR!

TARİHİ TATLI YENİDEN HAYAT BULUYOR!

“Helva Hattuş” Mahveli’de hayat buldu.

DEVAMI +
Defne Rotary Kulübü’ne üç yeni üye

Defne Rotary Kulübü’ne üç yeni üye

Antakya Defne Rotary Kulübü, yeni üye alım töreni düzenledi.

DEVAMI +
Koro, şehit yakınları ve gaziler için sahne aldı

Koro, şehit yakınları ve gaziler için sahne aldı

Antakya Medeniyetler Korosu, şehit yakınları ve gaziler için sahne aldı.

DEVAMI +
ANADOLU EZGİLERİNİ DÜNYAYA SEVDİRİYOR

ANADOLU EZGİLERİNİ DÜNYAYA SEVDİRİYOR

İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Okay Özdağ, "Dünyadan 81 Gitarist, 81 Anadolu Halk Ezgisi" projesiyle farklı yörelere ait türküleri..

DEVAMI +
ANTAKYA’YA YAKIŞIR DEV RESORASYON!

ANTAKYA’YA YAKIŞIR DEV RESORASYON!

Tarihi Eski Antakya Sokaklarında turizm ve ekonomiye katkı sağlaması için restorasyon çalışmaları başlatıldı.

DEVAMI +