24-10-2017 14:32:00

CANAN KARATAY HATAY'DA KONUŞTU; O BESİNİ ALANLAR HASTA OLMAZ!

CANAN KARATAY HATAY'DA KONUŞTU; O BESİNİ ALANLAR HASTA OLMAZ!

Zeytinyağı yağ değil meyve suyudur


Hatay Zeytin ve Çalıştayında konuşan Beslenme ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay:

Zeytinyağı yağ değil meyve suyudur

Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında, Hatay Zeytin ve Çalıştayı düzenlendi.

Festivalin son günündeki çalıştay Antakya Otüoman Palace Otel’de gerçekleşti.

Çalıştaya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından Daire Başkanı Gökhan Kızılcı, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Altınözü İlçe Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Keya, Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andiç, Hatay SGK İl Müdürü Hamit Bal, Beslenme ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, UZZK Başkanı Ümmühan TİBET, ilçe protokolü, Çalıştaya Hatay ili ve diğer İllerden Akademisyenler, Dernek Temsilcileri, Uzmanlar, Çiftçiler ve Üreticiler katıldı.

YILDIZ: İLİN TANITIMI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Festivalin açılış konuşmasını Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Onur Yıldız yaptı.

Yıldız konuşmasında; "Hatay ilimiz ve Altınözü ilçesi zeytin varlığı ile bilinen yerlerdir. Bizler de bu bilinirliği marka haline getirme adına önemli çalışmalar yapacağız. Zeytin sektörüne 6 milyon TL desteğimiz oldu bu desteklerimiz devam edecek, daha önce araştırma gezisi yapmak üzere İspanya ve İtalya'ya gittik. Yerinde araştırmalar yaptık. Ümit ediyorum ki festival Altınözü’ne önemli bir değer katacaktır. Çalıştayın herkese hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

TİBET: 178 MİLYON AĞAÇ VARLIĞINA ULAŞTIK

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet de çalıştay kapsamında yaptığı konuşmada, “Biz konsey olarak kamu ile özel sektör arasında bir köprü kurma görevi görüyoruz. Bu gibi çalıştayların çok önemli katkıları var. Dünya da İspanyanın 315 Milyon Zeytin ağacı varlığı ile birinci sırada Türkiye ise şu anda 178 Milyon ağaç varlığı ile ikinci sıradadır amacımız üretimde de dünya ikincisi olmaktır. Hem Türkiye’de hem de Uluslararası arenada yükselmeyi hedefliyoruz. Yapılan bu Çalıştay’ın hem bölge ekonomisine hem de ülke ekonomisine faydalı olmasını diliyor, herkese başarılar diliyorum” dedi.

ANDİÇ: ZEYTİNCİLİK SEKTÖRÜNE KATKIMIZ SÜRECEK

Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andiç yaptığı konuşmada şu ifadelere değindi, “15 Milyon ağaç varlığına sahip ilimiz ülke zeytin ihtiyacının yüzde 8’ini karşılıyor. İlimizde zeytincilik alanında eğitimler ve destekleme çalışmaları yapılmaktadır. Zeytin üreticilerimize son yıllarda 80 Milyon TL ek kaynak aktarılmıştır. Zeytincilik sektörüne desteğimiz devam edecektir. Çalıştayın ve festivalin Altınözü’ne hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

SARI: ÇALIŞTAYIMIZ HERKESE HAYIRLI OLSUN

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı da konuşmasında, “Altınözü ilçesinde, Hatay zeytininin yüzde 30’u üretilmektedir. Bu zeytin varlığının markalaşması için Kaymakamımızla bu festivali düzenlemeye karar verdik. Oldukça faydalı geçen festivalimize katılım sağlayan herkese teşekkür ediyor, zeytincilik sektörüne yön vermesini umduğumuz çalıştayımızın herkese hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

UYGUR: ALTINÖZÜ’NÜN ZEYTİNCİLİKTE SÖYLEYECEK SÖZÜ OLMALI

Altınözü İlçe Kaymakamı Bülent Uygur da konuşmasında, “Yaklaşık 10 ay önce göreve başladığımızda ilçemizde nereye bakarsak zeytini gördük. Biz de zeytinin marka değerine katkı sunmak amacıyla festivalimizi düzenleme kararı aldık. Bugüne baktığımızda festivalimizin kendi adımıza başarılı olduğumuzu görüyoruz. Festivalle ilgili olumlu dönüşler aldık. Çalıştay katılımcılarını belirlerken de ulusal çapta olsun diye, alanında uzmanları çağıralım istedik. Bu konuda desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün herkes eteğindeki taşları döksün. Altınözü İlçesinde, zeytinyağının 120 Milyon TL’lik bir ekonomisinin olduğunu dikkate alırsak, Altınözü’nün bu konuda söyleyecek sözü olduğunu belirtmek istiyoruz. Çalıştayın Tarım Bakanlığının politikalarına yön verecek etkisi olmasını umuyor, uzaktan yakından gelen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

KIZILCI: ALTINÖZÜ’NDEKİ ENSTİTÜ BÖLGEYE DEĞER KATACAKTIR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Gökhan Kızılcı da yaptığı konuşmada, ”Türkiye bir tarım ülkesidir. Ülkemiz 80 Milyonun yanı sıra ülkemize gelen 30 milyon turisti ve 3 milyona yakın misafirini doyurabilmektedir. Biz tarım ile var olmaya devam edeceğiz. Altınözü ilçesi zeytincilik varlığıyla dikkat çekiyor. Burada zeytincilik enstitüsünün kurulmasıyla da önemli bir merkez haline gelecektir. Biz bu konuda üzerimize düşen görevi yaptık. İhale aşamasının ardından enstitümüzün kurulması için de çalışmalar hızlanacaktır. Katılımlarını için herkese teşekkür ediyor, Festivalin ve çalıştayın hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

KAYA: ÇALIŞTAYIN SONUÇLARI PRATİĞE DÖKÜLMELİDİR

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya da konuşmasında, “Biz bir şey yaparken hedefi koymamız lazım. Hedef olmazsa da olmaz. Kendimizi sorgulamalı, adımlarımızı buna göre atmalıyız. Tüm bu festivalin ve çalıştayın sonuçları pratiğe dökülmelidir. Festival kapsamında Canan Karatay hocamız buraya geldi. Ayrıca işadamları da diğer belediye başkanları da bu konuda üzerine düşen görevi yapmalıdır. Biz de MKÜ olarak üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Çalıştayın hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum” dedi.

KARATAY: ZEYTİNYAĞI ÇOK ÖNEMLİDİR

Beslenme ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay yaptığı konuşmada, “Zeytinyağı yağ değildir. Zeytin meyvesinin suyudur. Bu yüzden de çok sağlıklıdır. Zeytin konusunda Altınözü önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çalıştay da Altınözü ilçesine önemli katkılar sağlayacaktır. Zeytinyağı çok önemlidir. Sabah akşam zeytinyağı ile beslenen insanlar hasta olmazlar. Aşının, ilacın olmadığı dönemlerde insanlar zeytinyağı ile beslenerek 80 yıl yaşadılar. Bizler de bu doğal ortamda yetişen zeytinlere zeytinyağlarına sahip çıkarsak uzun yıllar yaşarız. Festivali düzenleyenlere ve çalıştaya katılanlara çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

TETİKOĞLU: ÇALIŞTAY SONUCU ALTINÖZÜ’NE FAYDALI OLMALIDIR

Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu konuşmasında, “Festivalle birlikte Altınözü’nde başlayan bu etkinliğin zeytinin geleceği ile ilgili önemli bir toplantı olacaktır. Altınözü zeytini ve zeytinyağının markalaşması yönünde adımlar atılmalıdır. Görselliğe önem vermiyoruz. İnanıyorum ki bu çalıştay Altınözü’müze katkı sağlar” dedi.

Cuma ZEYBEK

Bu haber 591 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Türk Ortodonti Uzmanları Antakya’da bir araya geldi

Türk Ortodonti Uzmanları Antakya’da bir araya geldi

Türk Ortodonti Derneği’nin geleneksel Bölgesel Toplantısı, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

DEVAMI +
Hatay'da Çocuk Genetik Hastalıkları Sempozyumu

Hatay'da Çocuk Genetik Hastalıkları Sempozyumu

MKÜ’de bilim adamlarıyla hekimler bir araya geldi

DEVAMI +
Bol su tüketin

Bol su tüketin

8-14 Nisan Kalp Sağlığı haftası Hatay İl Sağlı Müdürlüğü yayınladığı mesajla vatandaşları uyardı.

DEVAMI +
Serebral palsili Burak tedavi için yardım bekliyor

Serebral palsili Burak tedavi için yardım bekliyor

Reyhanlı’da yaşayan Hasan ve Selda Aldırmaz çifti prematüre doğan ve serebral palsi (beyin felci) hastalığına yakalanan 5 yaşındaki çocukları Burak için hayırseverlere çağrıda bulu..

DEVAMI +
OTİZM BİR FARKLILIKTIR

OTİZM BİR FARKLILIKTIR

Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Antakya Cemalettin Tınaztepe İlkokulunda “Gökkuşağı” adlı etkinlik düzenlendi.

DEVAMI +
ENGELLİ KOORDİNATÖRLERİ TOPLANTISI YAPILDI

ENGELLİ KOORDİNATÖRLERİ TOPLANTISI YAPILDI

Hatay İl Müftülüğünde Engelli Koordinatörleri toplantısı düzenlendi.

DEVAMI +