10-10-2018 08:55:00

Çocuk istismarı sadece cinsel değildir!

Çocuk istismarı sadece cinsel değildir!

Çocukların aile içi sevgiye ihtiyaç olduğunu belirten uzmanlar, çocukların istismar konusunda da asla yalan söylemeyeceklerini ifade ettiler.


Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi’nde, çocuk istismarı ile ilgili farkındalık yaratmak ve istismara yönelik bilinci arttırmak amacıyla bir etkinlik gerçekleştirildi. “Ruhsal ve Bedensel Yönleriyle Sağlıklı Spor” temasıyla gerçekleştirilen etkinlikte,  Psikolojik Danışman Mehmet Oral ile Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Serdar Kanuncu tarafından çocuk istismarına ilişkin önemli bilgiler aktarıldı. Çocuk istismarının, 0-18 yaş aralığındaki bireylerin, sıhhatini, fiziksel gelişimini ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkilediği aktaran Psikolojik Danışman Mehmet Oral, “Çocuk istismarı denlince akla ilk olarak cinsel istismar geliyor. Ama cinsel istismarın yanında ekonomik, fiziksel ve duygusal istismar da yapılıyor” dedi.

ENSEST VERİLERİNDE ÜRKÜTÜ SONUÇ!

Son zamanlarda gündemden düşmeyen cinsel istismar vakaları hakkında gerçekleştirilen sunumlarda Psikolojik Danışman Mehmet Oral ile Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Serdar Kanuncu tarafından ortaya konan veriler artık önlem alınması gerektiğini gözler önüne serdi. Paylaşılan verilerden bazıları şöyle: “Cinsel istismar vakaları ağırlıklı olarak ensest türünde gerçekleşiyor. Ensest yani birinci ve ikinci dereceden yakın akrabalar tarafından gerçekleştirilen cinsel istismar vakalarının oranı yüzde 35.

İstismarcıların yüzde 96’sı erkeklerden oluşuyor. İstismar vakalarının 64’ünde istismarcılar çocukların tanıdığı kişilerden oluşuyor. İstismara uğrayan çocuklarının yüzde 70’i 2-10 yaş arasında, yüzde 30’u ise 11-17 yaş arasında” olduğu gözlemlendi.

ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM ŞART!

İstismara uğrayan çocuklarda zihinsel ve fiziksel belirtilerin ortaya çıktığı kaydedilirken, istismar vakalarının önüne geçilebilmesi için ailelerin yanı sıra toplumun geneline düşen sorumluluklarda paylaşıldı. Çocukların korunabilmesi için sağlıklı bir cinsel eğitimin yanı sıra aile içi sevgiye de ihtiyaç olduğunu belirten uzmanlar, çocukların istismar konusunda asla yalan söylemeyeceklerini ifade ettiler. Çocukların cinsel istismar konusunda ailesiyle paylaştığı her bilginin dikkate alınması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, çocukların hayal güçlerini kullanarak istismara uğradıklarına ilişkin yaşanmamış bir olayı anlatmalarının mümkün olmadığını dile getirdiler. Mehmet BAYRAK

Bu haber 45 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
YANAN MİNİBÜSÜNÜ TARLAYA ATTI!

YANAN MİNİBÜSÜNÜ TARLAYA ATTI!

Seyir halindeki minibüs alev aldı, panikleyen sürücü aracı tarlaya kırdı

DEVAMI +
HASSA KARAYOLU PANİK SAÇIYOR!

HASSA KARAYOLU PANİK SAÇIYOR!

Hassa karayolunda akşam vakitlerinde oluşan karanlığın ardından yine bir hayvan kazası meydana geldi.

DEVAMI +
ASİ GAZETESİ 16 YAŞINDA!

ASİ GAZETESİ 16 YAŞINDA!

Nihat Mazmanoğlu: “Gazetecilik, kolay bir iş değil. Bu zamanda böyle bir sektörde bu kadar ayakta kalmak hiç kolay değil. Geldiğimiz nokta çok iyi bir nokta.”

DEVAMI +
Gündoğdu Müdürlüğe Atandı

Gündoğdu Müdürlüğe Atandı

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Basın ve Halkla İlişkiler biriminde uzun zamandır başarılı bir biçimde görev yapan Mehmet Gündoğdu yönetim kurulu kararı ile vekaletle yaptığ..

DEVAMI +
Hatay’da Baro var

Hatay’da Baro var

Hatay Barosu Ekrem Dönmez ile devam dedi

DEVAMI +
Çocukluk yıllarıma geri döndüm

Çocukluk yıllarıma geri döndüm

Basın dünyasının yakından tanıdığı Gazeteci Yazar Hıncal Uluç ile Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay Valisi Erdal Ata’yı makamında ziyaret etti.

DEVAMI +