10-10-2018 08:55:00

Çocuk istismarı sadece cinsel değildir!

Çocuk istismarı sadece cinsel değildir!

Çocukların aile içi sevgiye ihtiyaç olduğunu belirten uzmanlar, çocukların istismar konusunda da asla yalan söylemeyeceklerini ifade ettiler.


Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi’nde, çocuk istismarı ile ilgili farkındalık yaratmak ve istismara yönelik bilinci arttırmak amacıyla bir etkinlik gerçekleştirildi. “Ruhsal ve Bedensel Yönleriyle Sağlıklı Spor” temasıyla gerçekleştirilen etkinlikte,  Psikolojik Danışman Mehmet Oral ile Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Serdar Kanuncu tarafından çocuk istismarına ilişkin önemli bilgiler aktarıldı. Çocuk istismarının, 0-18 yaş aralığındaki bireylerin, sıhhatini, fiziksel gelişimini ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkilediği aktaran Psikolojik Danışman Mehmet Oral, “Çocuk istismarı denlince akla ilk olarak cinsel istismar geliyor. Ama cinsel istismarın yanında ekonomik, fiziksel ve duygusal istismar da yapılıyor” dedi.

ENSEST VERİLERİNDE ÜRKÜTÜ SONUÇ!

Son zamanlarda gündemden düşmeyen cinsel istismar vakaları hakkında gerçekleştirilen sunumlarda Psikolojik Danışman Mehmet Oral ile Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Serdar Kanuncu tarafından ortaya konan veriler artık önlem alınması gerektiğini gözler önüne serdi. Paylaşılan verilerden bazıları şöyle: “Cinsel istismar vakaları ağırlıklı olarak ensest türünde gerçekleşiyor. Ensest yani birinci ve ikinci dereceden yakın akrabalar tarafından gerçekleştirilen cinsel istismar vakalarının oranı yüzde 35.

İstismarcıların yüzde 96’sı erkeklerden oluşuyor. İstismar vakalarının 64’ünde istismarcılar çocukların tanıdığı kişilerden oluşuyor. İstismara uğrayan çocuklarının yüzde 70’i 2-10 yaş arasında, yüzde 30’u ise 11-17 yaş arasında” olduğu gözlemlendi.

ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM ŞART!

İstismara uğrayan çocuklarda zihinsel ve fiziksel belirtilerin ortaya çıktığı kaydedilirken, istismar vakalarının önüne geçilebilmesi için ailelerin yanı sıra toplumun geneline düşen sorumluluklarda paylaşıldı. Çocukların korunabilmesi için sağlıklı bir cinsel eğitimin yanı sıra aile içi sevgiye de ihtiyaç olduğunu belirten uzmanlar, çocukların istismar konusunda asla yalan söylemeyeceklerini ifade ettiler. Çocukların cinsel istismar konusunda ailesiyle paylaştığı her bilginin dikkate alınması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, çocukların hayal güçlerini kullanarak istismara uğradıklarına ilişkin yaşanmamış bir olayı anlatmalarının mümkün olmadığını dile getirdiler. Mehmet BAYRAK

Bu haber 72 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
İTSO’da bilgilendirme semineri düzenlendi

İTSO’da bilgilendirme semineri düzenlendi

İTSO’da Tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinin kesinti yapılmak suretiyle Tahsil edilmesi konusunda bilgilendirme toplantısı dü..

DEVAMI +
Misafirperverliğinize teşekkür ederim

Misafirperverliğinize teşekkür ederim

AK Parti Hatay Eski Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar ile Tezcan Gıda Sanayi ve Pazarlama Limited Şirketi Kurucusu/Sahibi Erol Tezcan, İskenderun İlçe Kaymakamı İske..

DEVAMI +
Öğrenci ve Velilere konferans verildi

Öğrenci ve Velilere konferans verildi

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Antakya Şehit Mehmet Şenol Çiftçi İmam Hatip Ortaokulu tarafından öğrenci ve velilere yönelik düzenlenen Aile seminerleri kapsamında, “Çocukluk ..

DEVAMI +
MHP’lilerden Ocak ailesine ziyaret

MHP’lilerden Ocak ailesine ziyaret

MHP Defne İlçe Başkanı Ferit Kaplan, MHP Defne İlçesi Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kemal Mengüllüoğlu ve Yönetim Kurulundan oluşan bir heyet Defne Armutlu..

DEVAMI +
Ekrem Dönmez ilk dersini verdi

Ekrem Dönmez ilk dersini verdi

Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Aydın Barosunun davetlisi olarak yeni dönemde yapılan İlk staj eğitim çalışmasının ilk dersini verdi.

DEVAMI +
SU İLETİMİNİ SAĞLAYAN SİSTEMLERDE VE DEPOLARDA YENİLEME SÜRÜYOR

SU İLETİMİNİ SAĞLAYAN SİSTEMLERDE VE DEPOLARDA YENİLEME SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), içme suyunun önemine binaen yaptığı hizmetler ve vatandaş odaklı çalışmalarını Hatay genelinde sürdür..

DEVAMI +