10-10-2018 08:55:00

Çocuk istismarı sadece cinsel değildir!

Çocuk istismarı sadece cinsel değildir!

Çocukların aile içi sevgiye ihtiyaç olduğunu belirten uzmanlar, çocukların istismar konusunda da asla yalan söylemeyeceklerini ifade ettiler.


Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi’nde, çocuk istismarı ile ilgili farkındalık yaratmak ve istismara yönelik bilinci arttırmak amacıyla bir etkinlik gerçekleştirildi. “Ruhsal ve Bedensel Yönleriyle Sağlıklı Spor” temasıyla gerçekleştirilen etkinlikte,  Psikolojik Danışman Mehmet Oral ile Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Serdar Kanuncu tarafından çocuk istismarına ilişkin önemli bilgiler aktarıldı. Çocuk istismarının, 0-18 yaş aralığındaki bireylerin, sıhhatini, fiziksel gelişimini ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkilediği aktaran Psikolojik Danışman Mehmet Oral, “Çocuk istismarı denlince akla ilk olarak cinsel istismar geliyor. Ama cinsel istismarın yanında ekonomik, fiziksel ve duygusal istismar da yapılıyor” dedi.

ENSEST VERİLERİNDE ÜRKÜTÜ SONUÇ!

Son zamanlarda gündemden düşmeyen cinsel istismar vakaları hakkında gerçekleştirilen sunumlarda Psikolojik Danışman Mehmet Oral ile Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Serdar Kanuncu tarafından ortaya konan veriler artık önlem alınması gerektiğini gözler önüne serdi. Paylaşılan verilerden bazıları şöyle: “Cinsel istismar vakaları ağırlıklı olarak ensest türünde gerçekleşiyor. Ensest yani birinci ve ikinci dereceden yakın akrabalar tarafından gerçekleştirilen cinsel istismar vakalarının oranı yüzde 35.

İstismarcıların yüzde 96’sı erkeklerden oluşuyor. İstismar vakalarının 64’ünde istismarcılar çocukların tanıdığı kişilerden oluşuyor. İstismara uğrayan çocuklarının yüzde 70’i 2-10 yaş arasında, yüzde 30’u ise 11-17 yaş arasında” olduğu gözlemlendi.

ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM ŞART!

İstismara uğrayan çocuklarda zihinsel ve fiziksel belirtilerin ortaya çıktığı kaydedilirken, istismar vakalarının önüne geçilebilmesi için ailelerin yanı sıra toplumun geneline düşen sorumluluklarda paylaşıldı. Çocukların korunabilmesi için sağlıklı bir cinsel eğitimin yanı sıra aile içi sevgiye de ihtiyaç olduğunu belirten uzmanlar, çocukların istismar konusunda asla yalan söylemeyeceklerini ifade ettiler. Çocukların cinsel istismar konusunda ailesiyle paylaştığı her bilginin dikkate alınması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, çocukların hayal güçlerini kullanarak istismara uğradıklarına ilişkin yaşanmamış bir olayı anlatmalarının mümkün olmadığını dile getirdiler. Mehmet BAYRAK

Bu haber 99 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
Hatay’a Menba kalitesinde içme suyu vereceğiz

Hatay’a Menba kalitesinde içme suyu vereceğiz

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Hatay’a yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taş..

DEVAMI +
Bir kitapta senden olsun

Bir kitapta senden olsun

Altınözü İlçesinde bulunan Boynuyoğun Mahallesi’nde açılacak olan kütüphane için kitap kampanyası başlatıldı. Altınözü Kaymakamlığı tarafından başlatılan kampanyada, "İlkokul, Orta..

DEVAMI +
Bu aday Arsuz’a ‘Güven’ce

Bu aday Arsuz’a ‘Güven’ce

CHP Arsuz Belediye Başkan Adayı Asaf Güven, seçim çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği mahalle ziyaretleri ile gücüne güç katmaya devam ediyor. Gittiği her yerde çok büyük bir s..

DEVAMI +
Yavru ceylanı köpek saldırısından çobanlar kurtardı

Yavru ceylanı köpek saldırısından çobanlar kurtardı

Kırıkhan’da, köpekler tarafından kovalanan yavru Hatay Dağ Ceylanı (Gazella gazella) çobanlar tarafından kurtarıldı.

DEVAMI +
Umre semineri düzenlenecek

Umre semineri düzenlenecek

Diyanet Başkanlığı organizasyonu ile 2018-2019 Umre sezonunda Umreye gidecek olan vatandaşları bilgilendirmek ve yapacakları Umre ibadetine hazır hale getirmek amacıyla Hatay İl Mü..

DEVAMI +
Sağlık çalışanlarının artık sabrı kalmamıştır

Sağlık çalışanlarının artık sabrı kalmamıştır

Türk Sağlık-Sen İl Başkanı Hayrettin Şahin, sağlık kurumlarındaki döner sermaye ödemelerinde yaşanan adaletsizlik hakkında açıklama yaptı.

DEVAMI +