19-10-2018 13:05:00

DEV FESTİVALE SAYILI GÜNLER!

DEV FESTİVALE SAYILI GÜNLER!

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur Hataylılara seslendi: “Zeytin Festivalimize tüm Hataylıları bekliyoruz”


Altınözü’nde 2.’si düzenlenecek olan Zeytin ve Zeytinyağı Festivali öncesinde Altınözü Kaymakamlığı ve belediyesi tarafından kahvaltılı basın toplantısı düzenlendi.

Altınözü Zeytin Park Cafe & Restaurantta düzenlenen basın toplantısına Altınözü İlçe Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Altınözü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çağlar Kaya, Altınözü Kaymakamlığı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Ahmet Zümre, Türkiye Bisiklet Federasyonu Hatay İl Temsilcisi Hasan Tahsin Bakan, cemiyet başkanları ve basın mensupları katıldı.

KAYMAKAM UYGUR: EZBELERİ BOZDUK

Basın toplantısında konuşan Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, “Altınözü ismini tayin olana kadar duymamıştım. Tayin olduğum günden bu yana ilçe belediye başkanımız Rıfat Sarı ile birlikte ezberleri bozduk” şeklinde konuştu.

Kaymakam Uygur konuşmasında, “Altınözü’nde 22 aydır omuz omuza verdiğim başkanımla geriye dönüp baktığımızda kendi adımıza ezberleri bozduğumuza inanıyorum. Altınözü’nde 7’den, 7’e doğan çocuklara zeytin ağacı hediye ediliyor. Gelinlik kızlara zeytin ağacı veriliyor. Sofralarımızın kurulmasını sağlayan zeytinyağını tanıtmak adına yola çıktık. Önceden Hatay’da zeytin var mı? diyorlardı. Zeytin denilince Aydın, Muğla, İzmir akla geliyor. Ama mutlaka Hatay’ın da vurgulanması gerekiyordu. Bir önceki festivalden aldığımız dönüşler bunu başardığımızı gösteriyor “dedi.

HATAY ADINI DUYURMAK İÇİN ÇABALIYORUZ

Altınözü isminin yanında Hatay adını da duyurmak için çabaladıklarını ifade Uygur, “Bölgemizde bu alanda yapılan tek festival olma özelliği de bulunuyor. Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı’yla yaptığımız değerlendirmelerde sadece zeytin ile alakalı 15 adet projemiz bulunuyor. Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ismiyle ilçemizde enstitü kurulacak. Altınözü Altın zeytin cam teras projemiz de Altınözü’ne katma değer sağlayacak. Bir farkındalık oluşturacak. Zeytinyağlarına coğrafi işaret kazandırma çalışmamız devam ediyor. Zeytin konulu bisiklet yarışmamızın 2.’sini yapıyoruz. Hatay’da bisiklet yarışması var. Ama dağ bisikleti yarışması ilk defa ilçemizde yapıldı. 2.’sini de bu seneki festivalde düzenleyeceğiz. Zeytin konulu fotoğraf yarışmamız ile Altınözü’nün dağı taşı fotoğrafçılarla dolacak. 300 fotoğrafçı ilçemize gelecek. Zeytin konulu öykü yarışmamız olacak. Öykü yarışmasında yazarlarımız eserin yüzde 5’inde zeytin ve Altınözü’nden bahsedilmek zorunda olacak. Festivalimize Tarım Bakanımız da katılım sağlayacak. Bakanımıza çiftçilerimizin özel isteklerini ve pozitif ayrımcılık beklediğimizi de ileteceğiz. Canan Karatay hocamızı konuk edeceğiz. Habib-i Neccar ve St. Pierre buluşması adlı bir uluslar arası öykü yarışmamız olacak. Zeytinde bu sene yok sezonu. Hafızlık Kuran kursu açılışı yapacağız. Keşke zeytin fazla olsaydı da vatandaşımız daha fazla destek olsaydı. Ancak bu da önemli bir proje 100 kişilik hafızlık Kuran kursunun da temelini atacağız. Ben bu vesileyle hepinize katılımlarınız için teşekkür ediyorum. Sizler aracılığıyla da tüm Hataylı vatandaşlarımızı festivalimize davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN SARI: YETİM ALTINÖZÜ TABİRİNİ TARİHE GÖMDÜK

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı da yaptığı konuşmada, “Festivalleri yaparken sırf etkinlik olsun diye yapmıyoruz. Malumunuz Hatay’da en fazla zeytin varlığının olduğu ilçe Altınözü’dür. Kültürümüzü bugüne kadar getirdik. Biz bunun üzerine katma değer sağlamak adına bu işe giriştik. Zeytinyağlarının kalitesini arttırmak, zeytinimizi ulusal ve uluslararası arenada duyurmak adına çalışıyoruz. Artık Altınözü markası oluşacak. Bu da ilçe vatandaşlarımıza daha fazla gelir sağlayacak. Bu amaçla tüm programlarımızı hazırladık. İnşallah Altınözü için kazançlı bir festival gerçekleştireceğiz” dedi.

2014 yılı Mart ayında ilçeye geldiklerinde çok eksikliğin olduğunu hatırlatan Sarı, “Bunları planlamak bile 6 ayımızı aldı. 3 en önemli sorunumuz vardı. İlki eğitim, 2.’si sağlık, 3.’sü de yol sorunuydu. Yol ile ilgili tüm görüşmeleri yaptık. İlçede eksik kalan yolların planını müdürümüzün önüne koyduk. Yollarımızın yapımı sürüyor. Eksik yollarla ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Diğer eksiklerle ilgili de çalışmalarımızla Altınözü önemli bir yere geldi. Biz göreve gelirken Altınözü’nü Hatay’da ilk 5 ilçe arasına sokacağımızı söyledik. Bugüne baktığımızda bunu başardığımızı görüyoruz. 2019 planlarımızda artık vatandaşlarımıza istihdam yaratacak projelerimiz yer almaktadır. Bundan sonra yetim Altınözü tabiri tarih olacak. Bizim bir parolamız var. Çalışmak, çalışmak, çalışmak. Bu güzel toplantıyı organize edenlere ve katılım sağlayan siz basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Festivalimize tüm Hataylı vatandaşlarımızı davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Sarı’nın ardından Türkiye Bisiklet Federasyonu Hatay İl Temsilcisi Hasan Tahsin Bakan düzenlenecek olan Zeytin Kupası Dağ Bisikleti yarışması ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Basın toplantısı çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. Cuma ZEYBEK

Bu haber 156 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER Kültür Sanat HABERLERİ
Koro, şehit yakınları ve gaziler için sahne aldı

Koro, şehit yakınları ve gaziler için sahne aldı

Antakya Medeniyetler Korosu, şehit yakınları ve gaziler için sahne aldı.

DEVAMI +
ANADOLU EZGİLERİNİ DÜNYAYA SEVDİRİYOR

ANADOLU EZGİLERİNİ DÜNYAYA SEVDİRİYOR

İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Okay Özdağ, "Dünyadan 81 Gitarist, 81 Anadolu Halk Ezgisi" projesiyle farklı yörelere ait türküleri..

DEVAMI +
ANTAKYA’YA YAKIŞIR DEV RESORASYON!

ANTAKYA’YA YAKIŞIR DEV RESORASYON!

Tarihi Eski Antakya Sokaklarında turizm ve ekonomiye katkı sağlaması için restorasyon çalışmaları başlatıldı.

DEVAMI +
Koro mest etti

Koro mest etti

Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdüren HBB Türk Müziği Korosu, ‘Bir Peri Masalı’ konseri ile hafızalara kazınan bir ..

DEVAMI +
“Metin Uca” kahkahaya boğdu

“Metin Uca” kahkahaya boğdu

Eğlendirirken düşündüren kendine özgü üslubuyla sahneye taşıdığı birbirinden farklı gösterileriyle izleyenleri kahkahaya boğan Metin Uca'nın "Bunu mu Demek İstedim?" adlı oyunu yoğ..

DEVAMI +
Erbane dinletisi

Erbane dinletisi

Antakya’nın Cadde ve sokaklarında “Erbane” dinletisi yayıldı.

DEVAMI +