09-11-2018 07:23:00

DOĞU TÜRKİSTAN'IN YANINDA, ÇİN ZULMÜNÜN KARŞISINDAYIZ

DOĞU TÜRKİSTAN'IN YANINDA, ÇİN ZULMÜNÜN KARŞISINDAYIZ

Çin ile Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi arasında gerçekleştirilecek olan “Çin’deki insan hakları ihlalleri görüşmesi” öncesinde, Çin’in Müslüman Türk toplumuna yönelik zulmü Hatay’da protesto edildi.


Eğitimciler Birliği Sendikası Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar konuyla ilgili olarak sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, Doğu Türkistan’da zulmü görme ve bitirme vaktinin geldiğini vurgulayarak, “Biz insanlığın vicdan sesi olarak Doğu Türkistan’ın yanında, Çin’in ve zulmünün karşısındayız. Bizler, insanlık ailesinin onurlu fertleri ve özgürlük sesleri olarak, soykırıma sessiz kalmayacağız, Çin’e karşı ses vermekten geri durmayacağız” dedi.

Doğu Türkistan’ın 1949 yılından beri Çin işgali altında olduğunu belirten Bayrakdar, “O günden bu yana Doğu Türkistan’dan feryatlar hiç eksik olmadı fakat kulaklar sağır, gönüller körleşmiş modern dünyada. Ne Çin işkencesi görüldü ne de zulüm altında yükselen feryatlar duyuldu” şeklinde konuştu.

İNSAN ONURU DOKUNULMAZ, ÖZGÜRLÜKLER KISITLANAMAZ

Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı soykırımı, son zamanlarda gittikçe şiddetini artıran Amerika-Çin rekabetine politik meze yapmaya çalışanlara izin verilmemesi gerektiğini ifade eden İsmail Bayrakdar, şöyle devam etti: “Doğu Türkistan ve milyonlarca insan, iki emperyalist devletin çıkar kavgasında araç haline getirilmemeli. Biz bu noktada dünyanın bütün iyi insanlarına, insanlığa önemli vazifeler düştüğüne inanıyoruz. Eğer dünyanın iyi insanları bu konuyu sahiplenip, zulme karşı bir hat oluşturmazsa, Doğu Türkistan başta olmak üzere, dünyanın birçok yerinde yaşayan mazlumların iki zalimden birinin zulmüne maruz kalması kaçınılmazdır. Bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları zulme karşı güçlü bir hat oluşturmalı, adalet ve özgürlüğü dünyamıza hâkim kılmak için sorumluluk almalı ve hep birlikte haykırmalı: İnsan onuru dokunulmaz, özgürlükler kısıtlanamaz.”dedi.

REFORMLAR, ‘KÜÇÜK PRENSLER’ İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ SÖMÜRÜ POLİTİKALARININ KILIFIDIR

“Çin, Doğu Türkistan’da bir soykırım gerçekleştiriyor. Bunu yaparken de kendince meşrulaştırıcı bazı politik argümanlar geliştiriyor. Zaten modern dünyada bütün katliamlar, zulümler bu kılıf altında, yani masum gibi görünen teoriler ve politik söylemlerle gerçekleştiriliyor” diyen Bayrakdar, “Çin hükûmeti de, Doğu Türkistan’daki soykırımı, zulmü gizlemek için ‘sosyo-ekonomik reformlar’ söylemini kullanıyor. Bu söylemin altında neler gizli, gelin birlikte bakalım. Yükselen ejderha olarak gösterilen Çin, komünist parti oligarşisi altında tam bir kölecilik düzeni kurmuştur. Bu yüzden, insan hakları ihlalleri bütün ülke sathına yayılmıştır. Bugün Çin’in zenginlerinin kimliğine baktığınız zaman hep Çin Komünist Partisinin yöneticilerinin çocukları olduklarını görürsünüz. Bunlara küçük prensler denilmektedir. İşte, ‘sosyal-ekonomik reformlar’ bu küçük azınlık için geliştirilmiş sömürü politikalarının kılıfıdır. Bu gerçek anlaşılmadan, Doğu Türkistan’da neler oluyor sorusunun cevabını tam olarak anlayamayız. Peki, sosyal-ekonomik reformlar adı altında nasıl bir politika izleniyor? Yukarıda dediğimiz gibi Doğu Türkistan’da 1949 yılından bu yana yaşanan bir zulüm var. Bu zulmün temelinde, Doğu Türkistan’ı Müslüman Uygur Türklerinden arındırmak yatıyor. Bu politika, işgalin ilk yıllarından bugüne kadar aralıksız uygulandı. Özellikle 1960’la 1990 arasında başkent Urumçi’nin güney doğusundaki Lop Nor çölünde yapılan atom denemeleri neticesinde on binlerce Uygur Türkü radyoaktif maddeler yüzünden ölmüştür. Şimdilerde ise bizzat Çin Komünist Partisinin geliştirdiği politikalarla insanlar, ya ölüme sürükleniyorlar ya da yerlerinden yurtlarından ediliyorlar. Aslında herkesin bildiği bu politikaların birkaçını burada bir kere daha hatırlatmak istiyorum. Çin fikri ıslahat adı altında bir milyondan fazla insanı hapishanelerde tutuyor. Çin komünist yönetimi ‘Kardeş Aile’ projesi adı altında her Doğu Türkistanlının evine bir Çinli erkek yerleştirerek Uygurların aile birliğini dağıtıyor. Evlenmemiş 16-25 yaş arası Uygur kızları Çin’in iç bölgelerine sürüldü. İlk yıl 240 bin, ikinci yıl ise bir milyon Uygur kızı ailesinin elinden zorla alınarak fabrika ve tarlalarda işçi yapıldı” ifadelerini kullandı.

ÇİN’İN BU YÜZYILA HEDİYE ETTİĞİ UTANÇ TABLOSU

2001’de “Sincan Sınıfı” adı altında bir uygulama başlatıldığını kaydeden Bayrakdar, “Müslüman Uygur çocuklarını ailelerin elinden alarak, Çin’in iç bölgelerindeki yatılı okullara götürdüler. 2003 yılında Doğu Türkistan’daki bütün okullarda Uygurca yasaklandı. O tarihe kadar eğitimini Uygurca yapanların diplomaları elinden alındı. Mühendis, doktor, profesör, öğretmen bütün akademik

kadro bir günde ‘vasıfsız işçi’ yapıldı. Çin’in Doğu Türkistan’da tek orijinal ürünü işkencedir, zulümdür. Bu yönüyle ‘Çin işkencesi’ tabirinin bugünkü somut karşılığı Doğu Türkistan’da her gün değil, her an yaşanıyor. Çin sadece yaşayanları öldürmüyor, doğacak olanların da hayata gelmesine engel oluyor. Nüfus planlaması altında anne karnındaki dokuz aylık bebeği sezaryenle alıp katleden Çin hükûmeti, terör söylemleriyle oluşturduğu sahnede İslam medeniyetinin kadim bölgelerinden biri olan Doğu Türkistan’ı insansızlaştırmaya ve Müslümansızlaştırmaya hunharca devam ediyor. Kur’an okumanın terör eğitimi, namaz kılmanın terör eylemi ve oruç tutmanın devlete başkaldırı olarak ilan edildiği Doğu Türkistan fotoğrafı Çin’in bu yüzyıla hediye ettiği utanç tablosudur” diye konuştu.

AYAĞA KALKSIN İNSANLIK, KURTULSUN DOĞU TÜRKİSTAN

Doğu Türkistanlıların anlattıklarının tüyler ürpertici olduğunu dile getiren İsmail Bayrakdar, sözlerini şöyle tamamladı: “Çin hükûmeti, kendi politikalarını meşrulaştırmak için El-Kaide, DAİŞ söylemlerinin arkasına gizlense de mızrak artık çuvala sığmıyor. Buradan Eğitim-Bir-Sen ailesi adına Çin hükûmetine seslenmek istiyorum. Doğu Türkistan, İslam medeniyetinin kadim bölgelerinden biridir. Hangi politikaları uygularsanız uygulayın, hangi söylemin arkasına gizlenirseniz gizlenin, Doğu Türkistan’dan ilk Müslüman Türk Hakanı Satuk Buğra Han’ı, Dîvânü Lugati’t-Türk adlı eseri yazan ilk Türk dil bilgini Kaşgarlı Mahmud’u, Kutadgu Bilig adlı eserin sahibi şair, yazar ve devlet adamı Yusuf Has Hacib’i silemezsiniz. Biz insanlığın vicdan sesi olarak Doğu Türkistan’ın yanında, Çin’in ve zulmünün karşısındayız. Bizler, insanlık ailesinin onurlu fertleri ve özgürlük sesleri olarak, soykırıma sessiz kalmayacağız, Çin’e karşı ses vermekten geri durmayacağız. Bizler, medeniyetimizin değerlerine yüklenen adil insanlar olarak, Doğu Türkistan adaletle, kardeşlerimiz özgürlükle buluşana kadar susmayacağız. Yaşasın Doğu Türkistan, Kahrolsun Çin Zulmü! Ayağa kalksın insanlık, kurtulsun Doğu Türkistan! Biz inanıyoruz ki, insanlığın onur ve özgürlük savaşı karşısında ne Çin ne de Çin seddi dayanır” dedi. Cuma ZEYBEK

Bu haber 144 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
BAŞKAN SAVAŞ, “SAĞLIĞIMIZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN HİZMET EDİYORUZ”

BAŞKAN SAVAŞ, “SAĞLIĞIMIZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN HİZMET EDİYORUZ”

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), “Sağlıklı Yaşam ve Temiz Çevre” anlayışıyla Hatay’a kazandırdığı 9 yeni atık su arıtma tesisinden bir..

DEVAMI +
Gençlerimizi daha donanımlı bir şekilde yetiştirmeliyiz

Gençlerimizi daha donanımlı bir şekilde yetiştirmeliyiz

Eğitime Destek Platformu (EDP) İstişare toplantısı Antakya’da yapıldı.

DEVAMI +
Fidanlar dağıtıldı

Fidanlar dağıtıldı

21 Mart Nevruz Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Hatay’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

DEVAMI +
KÜNEFE TİRYAKİSİ!

KÜNEFE TİRYAKİSİ!

Lokantaya konan kumru künefeyi görünce dayanamadı.

DEVAMI +
ZORDUR KADIN OLMAK

ZORDUR KADIN OLMAK

Hatay İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla organize edilen “Serbest Kürsü” etkinliği düzenlendi.

DEVAMI +
Otomobilden çıkan alevler geceyi aydınlattı

Otomobilden çıkan alevler geceyi aydınlattı

Antakya’da, gece saatlerinde seyir halinde olan bir araçta yangın çıktı. Kısa sürede alev topuna dönen aracın sürücüsünün atlayarak kurtulduğu öğrenildi.

DEVAMI +