16-05-2018 09:37:00

Dünyanın ömrünü arttırabilmek için elinizden geleni yapmalıyız

Dünyanın ömrünü arttırabilmek için elinizden geleni yapmalıyız

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Avrupa Birliği projesi olan ‘İklim Değişikliği alanında kapasitenin geliştirilmesi programı’ eğitiminin ikinci oturumu yapıldı.


‘Antakya Ottoman Palace Otel’deki İş insanlarının yeşil yatırımlara yönelik farkındalıklarının arttırılması amacıyla gerçekleştirilen eğitim toplantısına, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş, HBB Genel Sekreteri Mehmet Maden, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, HBB Park Bahçe Daire Başkanı Mustafa Dönmez, Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü Başkanı Av. Süleyman Boşça, MKÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Berkant Ödemiş, Yeminli Mali Müşavir Harun Kaynak, konuyla alakalı sunum gerçekleştirmek üzere Av. Dr. Zuhal Bereket Baş, Arsin Demir, Şehir Planlayıcısı Süleyman Çiçekli, Carbon Clear Türkiye temsilcisi Kumru Adanalı, kentin önde gelen iş insanları, çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcileri katılım gösterdi.

MADEN: ÇEVRE SADECE BİZE AİT DEĞİL

Toplantıda konuşan Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Maden, Hatay’da çevreci projelerin gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizdi.

Genel Sekreter Maden, “Avrupa Birliği destekli yürüttüğümüz projemizin ikinci oturumunu gerçekleştiriyoruz. Projemizin mantığı ise iklim değişikliği sürecinde farkındalık oluşturma projesidir. Bu projeyi kentimize kazandırarak doğamızı korumayı hedefliyoruz. Başlatmış olduğumuz bu farkındalık çalışmasında yer alan Mustafa Kemal Üniversitesi ve İskenderun Teknik Üniversitesi hocalarımı öncülük etmelerinden dolayı kutluyorum. Dünyada sürekli artan nüfusun getirdiği etkiler var. 6360 sayılı yasa ile başlayan köyden kente geçiş süreci söz konusu. Bu nedenle nüfus ihtiyaçlarının karşılanması sebebiyle doğaya müdahaleler gerçekleşiyor. Bu müdahalelerin karşılığı olarak ise doğa, sel felaketi, küresel ısınmalar, karbon emisyonları temel gazların artışı, atmosferdeki değişimler olarak tepki veriyor. Bizim burada yapmaya çalıştığımız şey, bunların farkında olduğumuzu belirtmektir. Sanayileşme ihtiyaçtır ama bunu yaparken çevreci yaklaşım içerisine girmemiz gerekiyor ve burada yeni bir başlık ortaya çıkıyor.  Bu başlığımız yenilebilir enerji kaynaklarının etkin kullanımıdır. Bu durumda Hatay’da öncü konumdayız diyebilirim. Rüzgârımız, güneşimiz, denizimiz, doğamız çok güzel ve yaklaşık olarak kentimizin %38’i ormanlarla kaplı. Bu anlamda nefes alınabilir bir yerdeyiz ancak bu işi sürdüremezsek bizden sonraki nesillere aktarabileceğimiz ne doğa nede su kalmayacak. Çevre sadece bize ait değil. Kıymetini bilip değerlendirmek bizim görevimiz. Bu anlamda yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek gerekiyor. Projemizin içeriği de bu şekildedir. Güneş ve rüzgâr enerjisinden yararlanan sokak lambaları kullanarak ilk adım atmak istiyoruz. İş adamlarımızın da alacağı eğitimle birlikte yakın zamanda Hatay’da çevreci projelerin gerçekleşmesini ümit ediyorum. Biz Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak bu alandaki tüm projelere destek vermek istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

SAVAŞ: DÜNYA KURULUŞUNDAN İTİBAREN BİR ÇAN EĞRİSİ GİBİDİR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise yapmış olduğu konuşmasında kentin yenilebilir enerji kaynaklarını verimli şekilde kullanmak istediklerine değindi.

Başkan Savaş sözlerinin devamında; “Bugün sadece şehrimiz adına değil tüm dünyayı kapsayan hayırlı bir konuyu tartışacağız. Dünya kuruluşundan itibaren bir çan eğrisi gibidir.  Her oluşum başlangıcının ardından belirli bir başarı kaydeder ve ardından düşüşe geçer. Dünyamız da bu şekildedir. Dünyamızı zirvede ne kadar uzun süre tutarsak o kadar iyi. Hatay’da 9 yıllık belediye başkanlığım sürecinde çevre ve medeniyetler konusunda araştırmalar yaptım. İnsanlar doğarken ve ölürken mutlak kaderle doğup ölüyor. Ancak bu mutlak kader sizlerin elinde. Bizde yaşam alanlarımızın muallak kaderini pozitife çevirmek ve yaşanılabilir dünya elde etmek için harekete geçtik. Dünyanın ömrünü arttırabilmek için elinizden geleni yapmalıyız. Bu projemizin esas temeli budur. Kendi muallak kaderimizi ne kadar yukarıya taşırız bunun peşindeyiz. Araştırmalara göre mevcut durumumuz böyle devam ederse dünyanın ömrü 360 yıl civarındadır. Daha dikkatli davranılırsa belki dünyanın ömrü uzayacak belki de dünya yenilebilir enerji kaynaklarını arttıracak. Kentimizin yenilebilir kaynaklarını değerlendirerek üzerimize düşeni yapmak için kollarımızı sıvadık. Bu amaçla başlatılan proje çalışması umarız ki sadece Hatay’la kalmaz tüm dünyaya yayılır. Amacımız dünyamızın daha uzun ömürle sağlıklı kalabilmesidir.” dedi.

 Eğitim toplantısında sunum yaparak katılımcıları bilgilendiren konuşmacılara HBB tarafından plaket takdim edildi.

Cuma ZEYBEK

 

 

 

 

 

Bu haber 122 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
resim yok

Yayladağı, Reyhanlı ve Dörtyol’da elektrik yok

TEDAŞ’ın tesis ve bakım çalışması nedeniyle 14 Aralık Cuma günü (bugün) 3 ilçenin birçok mahallesinde elektrik kesintisi yapılacağını duyurdu.

DEVAMI +
EMEKÇİLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ

EMEKÇİLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, narenciye üreticisi çiftçileri bahçelerinde ziyaret etti. Narenciye üreticilerinin sorunlarını dinleyerek talep ve önerilerini dinledi. ..

DEVAMI +
İSKENDERUN’DA SÜREKLİ ARIZA VEREN PASLI BORU YENİLENDİ

İSKENDERUN’DA SÜREKLİ ARIZA VEREN PASLI BORU YENİLENDİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Hatay genelinde tespit edilen paslı ve asbestli boruların iptal edilerek yerine yenilerinin döşendiği..

DEVAMI +
Sobadan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu

Sobadan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu

Antakya’da sobadan çıkan yangında dumandan etkilenen 2 kişi itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

DEVAMI +
Özel GAYEM Anaokulunda Yerli Malı Haftası kutlandı

Özel GAYEM Anaokulunda Yerli Malı Haftası kutlandı

12-18 Aralık Yerli Malı Haftası nedeniyle Özel GAYEM Anaokulunda Yerli Malı Haftası etkinliği düzenlendi.

DEVAMI +
İş makinesi doğalgaz borusunu deldi

İş makinesi doğalgaz borusunu deldi

İskenderun’da dere ıslah çalışması yapan iş makinesi yanlışlıkla doğalgaz nakil borusunu deldi.

DEVAMI +