17-04-2018 11:14:00

EKOLOJİK KIYAMETE DOĞRU İLERLİYORUZ

EKOLOJİK KIYAMETE DOĞRU İLERLİYORUZ

Hatay Valiliği ve Antakya Çevre Koruma Derneği’nin işbirliğiyle yürütülen “Daha iyi Çevre seninle başlar projesi” kapsamında “iklim değişikliği ve etkileri” konulu panel düzenlendi.


Panele Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin, Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker ile çevreciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan panelde “Daha iyi çevre seninle başlar projesi” hakkında Proje Temsilcisi Ahmet Saldıran tarafından bir sunum gerçekleşti.

ASKER: İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ İYİCE HİSSETTİK

Sunumda sonra konuşma yapan Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker’de konuşmasında, Son dönemler küresel ısınma, iklim değişikliğini kavramlarını sıkça duymaya başlamışken bu sene iklim değişikliğini iyice hissettiklerini söyledi.

Asker, Nüfusun artması, ihtiyaçların değişmesi gibi sebepler ile insanların yaşama şekli değişmiştir. Değişe yaşantı, hem enerji kaynaklarının tüketilmesi hem de yapılan diğer üretimlerin doğaya zarar verip vermemesine dikkat edilmeden ortaya çıkarılmasına sebep olmuştur. İnsan faaliyetleri sonucu oluşan, karbondioksit, metan ve azot oksit gibi sera gazlarının atmosfere salım miktarı azaltılamazsa dünyayı büyük tehlikelerin beklediği öngörülmektedir. Biliyoruz ki iklim değişikliğinin başlıca sebebi fosil yakıt kullanımı ve bunun sonucu ortaya çıkan karbondioksittir. Özellikle kömür, petrol gibi fosil yakıtların kullanılması, ormansızlaştırma, artan sanayileşme atmosferdeki gaz bileşenlerini değiştiren önemli insan faaliyetleridir. Sorunu biliyorsak çözüme ulaşmayı da biliyoruz” dedi.

ÖNLEM ALINMAZSA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ SÜRECİ HIZLANDIRACAKTIR

Türkiye farklı bölgelerde farklı iklim yapısına sahip olduğundan, iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek olan ülke olarak düşünülebilir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülke olması sebebiyle, Türkiye’nin farklı farklı bölgeleri, bu iklim değişikliğinden aynı şekilde etkileneceğine dikkat çeken Asker, “Doğu Akdeniz bölgesine baktığımız zaman ikliminizi etkileyen en önemli unsur ardı adına kurulan kömürlü termik santraller, hızla çoğalan taş ocakları, ormansızlaşmadır. Önlem alınmazsa bunlar iklim değişikliği sürecini hızlandıracaktır.

Hatay’da küresel ısınma çölleşme, Amik ovasında tuzlanma, ürün kaybı, Amanoslarda biyoçeşitliliğin azalması, endemik bitkilerin yok olması, kuraklık olarak kendini gösterecektir. Ekolojik kıyamet doğru hızla gidiyoruz” dedi.

TETİKOĞLU: KONU HASSA BİR KONU

Hatay Valisi Yardımcısı Aydın Tetikoğlu da, Böyle bir projede bulunduğu için mutluluk duyduğunu söyledi. Projenin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Tetikoğlu, “Konu hassa bir konu. Yıllar önce ozan tabakası delindi delinecek diye, büyük bir kamuoyu oluşmuştu. Ama nedense bu konu daha sonra gündemde düştü. Demek ki biz millet olarak bazı hassasiyetleri, görmemiz için bazıların kafamıza vurması veya bazı şeyleri yaşamamız gerekiyor. Ne zaman iklimdeki normalden farklı bir şey olursa o zaman aklımıza bu konular geliyor. Asıl olması gereken böyle olaylarla karşılaşmadan, yaşamadan bu duyarlığı göstermemiz gerekiyor. Tabi biz herhalde millet olarak, ülke olarak başımıza geldikten sonra başı şeyleri yapıyoruz” dedi.

PANEL DÜZENLENDİ

Konuşmalarının ardından Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Uygulamaları Araştırma Merkezinden Prof. Dr. Levent Kurnaz “İklim Değişikliği ve iklim politikaları”, MKÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Arazi ve su Kaynakları Anabilim Dalından Prof. Dr. Berkant Ödemiş “Tarımsal sulama ve iklim değişikliği”, Ziraat Yüksek Mühendisi Nidal Özdemir “İklim değişikliği ve Değişen ürün yelpazesi”,  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıklarından Prof. Dr. Ali Kocabaş, “İklim Değişikliğinin insan sağlığına etkileri ve MKÜ Şehir ve Bölge Planlama Araştırma Görevlisi Zehra Güngördü ise “Kentleşme ve İklim” konularında geniş bilgiler verdiler. Cuma ZEYBEK

 

Bu haber 81 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
ZEHİRLİ ATIK YOK DENİYOR AMA…

ZEHİRLİ ATIK YOK DENİYOR AMA…

Samandağ’da telef olan balıkların ölüm nedeni belirsizliğini koruyor.

DEVAMI +
“Balık ölümlerinden dolayı endişeliyiz”

“Balık ölümlerinden dolayı endişeliyiz”

Asi Nehri'nin Akdeniz'le buluştuğu yer olan Meydanköy'de telef olan on binlerce balığın ardından Hatay Kent Konseyi, yaşanan balık ölümlerinin nedeni hakkında kamuoyunun bilgilendi..

DEVAMI +
HBB ZABITASI GÖREV BAŞINDA

HBB ZABITASI GÖREV BAŞINDA

Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı 3. Bölge Zabıta Şube Müdürlüğü ekipleri, kent düzeni ve estetiğinin sağlanması adına caddelerde rutin denetimlerini sürdürüyo..

DEVAMI +
BALIKLAR ŞOK NEDENİYLE ÖLDÜ!

BALIKLAR ŞOK NEDENİYLE ÖLDÜ!

Telef olan on binlerce balığın ardından inceleme başlatıldı.

DEVAMI +
Obüs ve tanklar İdlib sınırında

Obüs ve tanklar İdlib sınırında

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından askeri birliklere takviye olarak gönderilen komandolar ile zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), obüs ve tanklar, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine ulaş..

DEVAMI +
Kızlarının eğitimi için engelleri aşıyor

Kızlarının eğitimi için engelleri aşıyor

Küçük yaşta çocuk felci geçirerek yürüme yetisini kaybeden 45 yaşındaki İbrahim Biricik, engeline rağmen her gün akülü aracıyla 2 kızını okula götürüp getiriyor...

DEVAMI +