08-11-2018 13:22:00

Erzin OSB’nin temeli atıldı

Erzin OSB’nin temeli atıldı

Hatay Valisi Erdal Ata, yıllardır özlemle hayata geçmesi beklenen Erzin OSB’nin iç yolları inşaatı için gerçekleştirilen temel atma törenine katıldı.


Erzin OSB’de gerçekleştirilen törene Hatay Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, Erzin İlçe Kaymakamı Ahmet Demirci, Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek, Erzin TSO Başkanı Muhteşem Vural, İskenderun OSB Başkanı Fatih Tosyalı ve çok sayıda sanayici iş insanı katıldı.

Temel atma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Açılışta bir konuşma yapan Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek “Erzin ilçemiz uzun yıllardır bu OSB’nin hayata geçmesini bekliyordu. Sayın Valimiz bu iş için elini değil gövdesini taşın altına koydu. Bugün temelini attığımız OSB, ilçemizin iş imkanlarını çok yukarılara çekecek. Erzin ilçesine ve sanayicilere düşen artık burayı işlemek. Bizlere bu konuda desteğini esirgemeyen Hatay Valisi’ne, Milletvekillerimize ve Kaymakamımıza teşekkür ediyorum” dedi.

DEMİRCİ: ERZİN KONUMU İTİBARİYLE ÇOK ŞANSLI BİR İLÇEMİZ

Kaymakamı Ahmet Demirci, “Erzin konumu itibariyle çok şanslı bir ilçemiz. Demiryolu, deniz ve havayolu ulaşımı açısından kavşak noktasında. Narenciye üretiminin merkezi aynı zamanda. Bu OSB’nin kurulabilmesi için Hatay Valisi Erdal Ata’nın rehberliğinde çok kısa sürede çok önemli bir mesafe kat ettik. Erzin OSB’nin arazisi konusunda Adana ilimiz ile yaşanan sınır probleminin çözümünde de Hatay Valimiz büyük gayretler ortaya koydu. Bu açıdan Erzin İlçesi adına kendisine teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu OSB’nin faaliyete geçmesi ile birlikte Erzin ilçemiz istihdam konusunda da önemli bir yere gelecek. Bu anlamda da kendilerine şükranlarımı sunuyor bu konuda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

ATA: OSB’NİN İLK ADIMI 2008 YILINDA ATILDI

Vali Ata ise yaptığı konuşmasında “ Ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesinin işsizlik olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün ülke genelinde İŞ-KUR’a kayıtlı milyonlarca insan var. Bize bir şekilde ulaşarak iş isteyen birçok vatandaşımız var. Bu sorunu çözmek her şeyden önce devletin en önemli görevlerinin başında geliyor. Dolayısıyla bende Hatay’da göreve başladıktan sonra Erzin’ le ilgili konular bize intikal ettirildiğinde burayla ilgili sorunların çözümü için elimizden gelen çabayı gösterdik. Burasının daha önce 75. Yıl OSB olarak kurulma çalışmaları başlatılmış ve ilk adımı 2008 yılında atılmıştır. 2009 yılında da tüzel kişilik kazanmıştır. 1.750.000 m2 alan belirlenmiş, 2016 yılı sonuna kadar 1.750.000 m2 lik alandan YİKOB’tan ve Sanayi Bakanlığından ayrılan ödeneklerle 500.000 m2’si kamulaştırılmıştır. Bu tempoyla devam etseydi en az 15 yıl daha kamulaştırma için bekleyecekti. Daha önce Kocaeli’nde görev yaptığım süre içerisinde birçok organize sanayi bölgesi kurduk ve devletten bir kuruş bile destek almadan tamamını sanayicilerimizin katkılarıyla yaptık. Oradaki tecrübelere dayanarak imar planını ve altyapı projelerini hazırlattık. Sanayicilerimize ön tahsisini yaptık, onlardan belirli bir bedel alarak 8 yıllık dönemde 500.000 m2’lik yer kamulaştırılmışken biz bir yılda kalan 1.250.000 m2’lik yerin kamulaştırmasını yaptık ve tapusunu aldık. Aslında şuanda çok daha ileride olmamız gerekirdi ama maalesef Adana ilimizi ile yaşadığımız bir sınır sorunu dolayısıyla 1,5 yıllık bir gecikme yaşadık. Gönül arzu ederdi ki bu tarihte biz burada temel atma töreninde değil onun yerine bazı fabrikaların açılışını yapalım isterdik. İnşallah bundan sonraki süreçte bu gecikme telafi edilir” dedi.

“Ne yazık ki Adana’a yaşanan sınır problemi dolayısıyla 1.750.000 m2'lik alan, 1.450.000 m2'ye düştü” diye sözlerini sürdüren Vali Ata, “Fakat genişleme alanı ile birlikte toplamda onaylanan 3.750.000 m2’lik alanı yatırım yapmak isteyen sanayicilerimizle buluşturma imkanını da hem ilçemize hem de ilimize kazandırmış olacağız. Ben inanıyorum ki burası bittiğinde en az 15.000 kişiye istihdam sağlayacak ve ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunacak. Ben bu süreçte YİKOB’ta çalışan Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu’na ve YİKOB’taki diğer çalışma arkadaşlarımıza, Erzin Kaymakamına, Erzin Belediyesine, Erzin Ticaret ve Sanayi Odasına, sanayicilerimize kısacası geçmişten günümüze kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi

Konuşmaların ardından Vali Ata ve beraberindekiler dualar eşliğinde açılış kurdelesini kesti ve Vali Ata’nın komutuyla Erzin OSB içerisinde hizmet verecek yolların temeline ilk beton döküldü.

Haber Merkezi

 

Bu haber 140 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
47 yaşında askerlik şoku yaşadı!

47 yaşında askerlik şoku yaşadı!

Yıllarca askere gitmek için çabalayan vatandaş, aradan 20 yıl sonra askere çağrıldı.

DEVAMI +
Satrançta Doğuş Koleji farkı

Satrançta Doğuş Koleji farkı

2018 - 2019 Eğitim-Öğretim yılı Okul Sporları İl Birinciliği Satranç Yarışmaları Samandağ GHSİM Spor Salonu’nda yapıldı.

DEVAMI +
İki Avukat ruhsatını aldı

İki Avukat ruhsatını aldı

Staj dönemlerini başarıyla tamamlayan Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Berat Ayan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Elif Nagehan Baki Antakya Adliyesinde dü..

DEVAMI +
BAŞKAN SAVAŞ, “SAĞLIĞIMIZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN HİZMET EDİYORUZ”

BAŞKAN SAVAŞ, “SAĞLIĞIMIZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN HİZMET EDİYORUZ”

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), “Sağlıklı Yaşam ve Temiz Çevre” anlayışıyla Hatay’a kazandırdığı 9 yeni atık su arıtma tesisinden bir..

DEVAMI +
Gençlerimizi daha donanımlı bir şekilde yetiştirmeliyiz

Gençlerimizi daha donanımlı bir şekilde yetiştirmeliyiz

Eğitime Destek Platformu (EDP) İstişare toplantısı Antakya’da yapıldı.

DEVAMI +
Fidanlar dağıtıldı

Fidanlar dağıtıldı

21 Mart Nevruz Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Hatay’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

DEVAMI +