08-11-2018 13:22:00

Erzin OSB’nin temeli atıldı

Erzin OSB’nin temeli atıldı

Hatay Valisi Erdal Ata, yıllardır özlemle hayata geçmesi beklenen Erzin OSB’nin iç yolları inşaatı için gerçekleştirilen temel atma törenine katıldı.


Erzin OSB’de gerçekleştirilen törene Hatay Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, Erzin İlçe Kaymakamı Ahmet Demirci, Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek, Erzin TSO Başkanı Muhteşem Vural, İskenderun OSB Başkanı Fatih Tosyalı ve çok sayıda sanayici iş insanı katıldı.

Temel atma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Açılışta bir konuşma yapan Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek “Erzin ilçemiz uzun yıllardır bu OSB’nin hayata geçmesini bekliyordu. Sayın Valimiz bu iş için elini değil gövdesini taşın altına koydu. Bugün temelini attığımız OSB, ilçemizin iş imkanlarını çok yukarılara çekecek. Erzin ilçesine ve sanayicilere düşen artık burayı işlemek. Bizlere bu konuda desteğini esirgemeyen Hatay Valisi’ne, Milletvekillerimize ve Kaymakamımıza teşekkür ediyorum” dedi.

DEMİRCİ: ERZİN KONUMU İTİBARİYLE ÇOK ŞANSLI BİR İLÇEMİZ

Kaymakamı Ahmet Demirci, “Erzin konumu itibariyle çok şanslı bir ilçemiz. Demiryolu, deniz ve havayolu ulaşımı açısından kavşak noktasında. Narenciye üretiminin merkezi aynı zamanda. Bu OSB’nin kurulabilmesi için Hatay Valisi Erdal Ata’nın rehberliğinde çok kısa sürede çok önemli bir mesafe kat ettik. Erzin OSB’nin arazisi konusunda Adana ilimiz ile yaşanan sınır probleminin çözümünde de Hatay Valimiz büyük gayretler ortaya koydu. Bu açıdan Erzin İlçesi adına kendisine teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu OSB’nin faaliyete geçmesi ile birlikte Erzin ilçemiz istihdam konusunda da önemli bir yere gelecek. Bu anlamda da kendilerine şükranlarımı sunuyor bu konuda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

ATA: OSB’NİN İLK ADIMI 2008 YILINDA ATILDI

Vali Ata ise yaptığı konuşmasında “ Ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesinin işsizlik olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün ülke genelinde İŞ-KUR’a kayıtlı milyonlarca insan var. Bize bir şekilde ulaşarak iş isteyen birçok vatandaşımız var. Bu sorunu çözmek her şeyden önce devletin en önemli görevlerinin başında geliyor. Dolayısıyla bende Hatay’da göreve başladıktan sonra Erzin’ le ilgili konular bize intikal ettirildiğinde burayla ilgili sorunların çözümü için elimizden gelen çabayı gösterdik. Burasının daha önce 75. Yıl OSB olarak kurulma çalışmaları başlatılmış ve ilk adımı 2008 yılında atılmıştır. 2009 yılında da tüzel kişilik kazanmıştır. 1.750.000 m2 alan belirlenmiş, 2016 yılı sonuna kadar 1.750.000 m2 lik alandan YİKOB’tan ve Sanayi Bakanlığından ayrılan ödeneklerle 500.000 m2’si kamulaştırılmıştır. Bu tempoyla devam etseydi en az 15 yıl daha kamulaştırma için bekleyecekti. Daha önce Kocaeli’nde görev yaptığım süre içerisinde birçok organize sanayi bölgesi kurduk ve devletten bir kuruş bile destek almadan tamamını sanayicilerimizin katkılarıyla yaptık. Oradaki tecrübelere dayanarak imar planını ve altyapı projelerini hazırlattık. Sanayicilerimize ön tahsisini yaptık, onlardan belirli bir bedel alarak 8 yıllık dönemde 500.000 m2’lik yer kamulaştırılmışken biz bir yılda kalan 1.250.000 m2’lik yerin kamulaştırmasını yaptık ve tapusunu aldık. Aslında şuanda çok daha ileride olmamız gerekirdi ama maalesef Adana ilimizi ile yaşadığımız bir sınır sorunu dolayısıyla 1,5 yıllık bir gecikme yaşadık. Gönül arzu ederdi ki bu tarihte biz burada temel atma töreninde değil onun yerine bazı fabrikaların açılışını yapalım isterdik. İnşallah bundan sonraki süreçte bu gecikme telafi edilir” dedi.

“Ne yazık ki Adana’a yaşanan sınır problemi dolayısıyla 1.750.000 m2'lik alan, 1.450.000 m2'ye düştü” diye sözlerini sürdüren Vali Ata, “Fakat genişleme alanı ile birlikte toplamda onaylanan 3.750.000 m2’lik alanı yatırım yapmak isteyen sanayicilerimizle buluşturma imkanını da hem ilçemize hem de ilimize kazandırmış olacağız. Ben inanıyorum ki burası bittiğinde en az 15.000 kişiye istihdam sağlayacak ve ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunacak. Ben bu süreçte YİKOB’ta çalışan Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu’na ve YİKOB’taki diğer çalışma arkadaşlarımıza, Erzin Kaymakamına, Erzin Belediyesine, Erzin Ticaret ve Sanayi Odasına, sanayicilerimize kısacası geçmişten günümüze kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi

Konuşmaların ardından Vali Ata ve beraberindekiler dualar eşliğinde açılış kurdelesini kesti ve Vali Ata’nın komutuyla Erzin OSB içerisinde hizmet verecek yolların temeline ilk beton döküldü.

Haber Merkezi

 

Bu haber 96 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
Huzur içinde yaşıyorsak şehitlerimizin sayesindedir

Huzur içinde yaşıyorsak şehitlerimizin sayesindedir

Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma Antakya Şehitliğini Güzelleştirme, Yaşatma ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Hamit Ölçer ve yönetim kurulu üyeleri Hatay Valisi Rahmi Do..

DEVAMI +
Hatay’ın lezzetlerini Dünyaya tanıtacak

Hatay’ın lezzetlerini Dünyaya tanıtacak

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay mutfağı, 19-21 Ocak tarihleri arasında Çin ..

DEVAMI +
DEFNE EVLERİ’NİN SAYILARI ARTIYOR

DEFNE EVLERİ’NİN SAYILARI ARTIYOR

Defne Belediyesi tarafından ‘’Defne Evleri’’ projesi ile başlatılan, Akdeniz Mahallesi ile ilk startını veren Defne Evleri’nin sayısı gün geçtikçe artıyor.

DEVAMI +
Cesedin kimliği kolundaki dövme sayesinde teşhis edildi

Cesedin kimliği kolundaki dövme sayesinde teşhis edildi

Reyhanlı'da geçen hafta dere yatağında bulunan kadın cesedinin, ailesinin bir süredir kayıp olarak aradığı ve kolundaki kızının adının yazılı olduğu dövmeden teşhis edilen, 21 yaşı..

DEVAMI +
37. Baro Başkanları Toplantısı gerçekleştirildi

37. Baro Başkanları Toplantısı gerçekleştirildi

37. Baro Başkanları Toplantısı, Türkiye Barolar Birliği'nin ev sahipliğinde, TBB seçilmiş kurullarının ve aralarında Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez' inde olduğu 74 baro başkan..

DEVAMI +
Antakya Rotary Kulübü’ne 4 yeni üye

Antakya Rotary Kulübü’ne 4 yeni üye

Antakya Rotary Kulübüne 4 yeni üye katıldı. Yeni üyeler için düzenlenen törende üyelerin rozetleri takıldı.

DEVAMI +