11-10-2018 09:59:00

Gelinlik ve halı dokuyorlar!

Gelinlik ve halı dokuyorlar!

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, “Suriyeli Mülteciler kamplarda ekmek elden su gölden yaşamıyorlar, kamp içerisinde çalışanlar olduğu gibi kamp dışında da çalışanlar var” dedi.


Hatay’ın Altınözü İlçesinde bulunan ve yaklaşık 9 bin Suriyeliye ev sahipliği yapan Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi tarım ve eğitimdeki başarılı faaliyetlerin ardından gelinlik ve halı dokumacılığında da mesleki eğitim veriliyor. Yaklaşık 120 Suriyeli kadına iş imkanı sağlayan gelinlik ve halı dokumacılığı atölyeleri, mültecilere iş imkanının yanı sıra maddi kazançta sağlıyor. Gelinlik atölyesinde çalışan 80 kadın aldıkları iş eğitimlerinin yanı sıra aylık 800 lira kazanırken, halı dokuma tezgahlarında çalışan 40 kadın ise iş eğitimleriyle beraber aylık 500 lira kazanç elde etmeyi başarıyor.

“SURİYE’DE DE MUTLU YARINLAR İÇİN GÜZEL İŞLERE VESİLE OLACAKLAR”

Kampta yaşayan Suriyeli mültecilerin misafir olduklarına vurgu yapan Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Suriyelilerin ülkelerine döndüklerinde öğrendikleri meslekleri devam ettirerek güzel işlere vesile olacaklarını söyledi. Çalışan kadınların emeklerini aldığını ifade eden Kaymakam Bülent Uygur, “Yaklaşık 2 yıl oldu burada göreve başlayalı, şuan içerisinde bulunduğumuz alan gelinlik atölyesi olarak geçiyor. Şimdi hemen arkamızdaki Hadice hanıma sorduğumuz zaman, haftalık kazancın ne dedim? 200 lira civarında bir kazanç elde ettiğini söyledi. Bu demek ki ayda 800 lira, biraz daha yoğun çalışırsa ayda bin liraya yakın bir gelir elde ediyor. Toplamda 80 kadar aile bu işi yapıyor. Bir kısmı şuan içerisinde bulunduğumuz merkezde klimalı ortamda bu işi devam ettirirken, büyük bir kısmı da evlerinde el emeği en yoğun emek işi olduğu için evlerinde bu işi takip ediyorlar. Kamp idarecimizin sağlamış olduğu bağlantılarla, İstanbul-Osmanbey ağırlık olmak üzere, özellikle gelinlikler üzerindeki işlemeleri hanım kardeşlerimiz burada gerçekleştiriyorlar. Ve emeklerinin karşılıklarını da aldıklarını söylüyorlar. Burada mutlu olduklarını biliyoruz. Umarım bu işi burada iyi öğrendiler. Döndüklerinde Suriye’de de mutlu yarınlar için güzel işlere vesile olacaklar. Ben hepsinin emeğine sağlık diyorum” dedi.

“SURİYELİLER EKMEK ELDEN SU GÖLDEN YAŞAMIYOR”

Kamplarda Şehit yakını, dul, yetim ve çalışabilir durumda olmayan kişilerin kalması durumunda gayret gösterdiklerini ifade eden Kaymakam Uygur, Suriyelilerin bir kısmının kamp içerisinde, birçoğunun da kamp dışında çalıştıklarını söyledi. Suriyeliler hayat yaşıyor imajının yanlış olduğunu ifade eden Uygur, “Burada şöyle bir imaj olmasın, yani Suriyeliler kamplarda bir hayat yaşıyorlar, ekmek elden su gölden gibi, öyle bir şey yok. Suriyelilerde kampın dışına çıkıp ekmeklerinin peşinde koşuyorlar. Özellikle kamplardaki nüfus sayısı, Türkiye’deki toplam nüfusa oranla Suriyelilerin, ciddi derecede düşük bir rakam, 200 bin liranın altında. Özellikle bu kamplarda da Şehit yakını, dul, yetim ve çalışabilir durumda olmayan kişilerin kalması noktasında özen gösteriyoruz. Kendilerinden teşekkürleri ve şükür ettiklerini görmek bizleri mutlu ediyor. Bol kazançlar diliyorum” dedi.

“KENDİLERİ KAZANSINLAR, KENDİ AİLELERİNİN GEÇİMLERİNİ SAĞLASINLAR”

Halı dokuma atölyesinde de yaklaşık 40 Suriyeli kadının çalıştığını ifade eden Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Suriyelilerin halı dokumanın yanı sıra anahtarlık ve hediyelik eşya yaparak kendi ekonomilerine katkı sağladıklarını söyledi. Altınözü’nün 48 ilçesinde açılan kursları kampta da açmaya çalıştıklarını ifade eden Kaymakam Uygur, “Altınözü İlçe Halk Eğitim Müdürlüğümüz ve aynı zamanda kamptaki açılacak olan kurslarımızın da planlayıcısı, ilçemizin 48 mahallesinde ne tür kurslar açıyorsak benzer kurslarımızı da kampta da bu kursları açma gayreti içerisindeyiz. Bunlardan bir tanesi de halı kursuydu. Yine bu kursta kardeşlerimiz çalışmakta. 500 lira civarında bu halıcılık kursunda çalışan kardeşlerimiz aile ekonomilerine katkı sağlamaktalar. İşkur aracılığıyla buradaki halı atölyemiz desteklendi. Malumunuz olduğu üzere İşkur tüm Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi burada da yevmiye veriyor. Buradaki hanım kardeşlerimiz de bu yevmiyeden pay sahibi oldular. Onun yanında şuan masa üzerinde gördüğümüz gibi çeşitli anahtarlıklar ve hediyelik eşyalar yaparak aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Bunları da buradaki kamp idaremiz sağlamış olduğu pazarla, kendi aile ekonomilerine dönüştürmekte. Biz kendilerinden herhangi bir şey beklemiyoruz. Kendiniz kazanın, kendi ailenizin geçimini sağlayın diyoruz. Bu noktada da mutluyuz. Bir şeyler başarabildik. Burada yaklaşık 40 aile, 40 hanımefendi burada çalışıyor. Biz onlara da hayırlı kazançlar diliyoruz” açıklamalarında bulundu. 

HADİCE CİNDİ: “BİZLERE İMKAN SAĞLADIĞI İÇİN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Gelinlik tezgahlarında 15-20 kişi çalıştıklarını ifade eden Hadice Cindi, haftalık 200 lira kazandıkları söyledi. Kendilerine her gün çalışma imkanı sağlayan Türkiye’ye çok teşekkür eden Suriyeli Hadice Cindi, “Bu işi Suriye’de de çok yaptık, çok kolay. Yani kızlar geliyor, bir gün iki gün öğreniyor. Sonra her zaman çalışıyorlar. Bazen bir gelinlik işi iki gün, üç gün bazen bir günde biter. Bu işleri İstanbul’dan alıyoruz, sonra geri gönderiyoruz. İstanbul’da şirketlerde dikiyorlar. Bizlere bu imkanı sağladığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, vali ve kaymakama teşekkür ediyoruz” dedi. Mehmet BAYRAK

Bu haber 638 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER Kültür Sanat HABERLERİ
Alkışlar Hatay Büyükşehir Halk oyunları ekibine

Alkışlar Hatay Büyükşehir Halk oyunları ekibine

Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Türkiye Halkoyunları Federasyonu tarafından Kilis’te gerçekleştirilen Halk Oyunları Bölge Şampiyonası’ndan başarıyla döndü...

DEVAMI +
Hatay’da Kültür Varlıkları Koruma Kurulu kuruldu

Hatay’da Kültür Varlıkları Koruma Kurulu kuruldu

AK Parti Hatay Milletvekili Doç. Dr. Hüseyin Yayman Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı döneminde Hatay’a kurulması için mücadele ettiği Hatay Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun e..

DEVAMI +
Şairlerden Şiir Ziyafeti

Şairlerden Şiir Ziyafeti

4. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması kapsamında “Şiir her zaman” adlı şiir dinletisi düzenlendi.

DEVAMI +
HATAY GÜNLERİ’NDE RANTA SON!

HATAY GÜNLERİ’NDE RANTA SON!

Mega kent İstanbul, Başkent Ankara ve İzmir’de her yıl gerçekleştirilen Hatay Günleri’nde ortaya çıkan rant iddialarına son sözü Hatay Valisi Rahmi Doğan söyledi.

DEVAMI +
Jandarma ve çocuklar uçurtma şenliğinde buluştu

Jandarma ve çocuklar uçurtma şenliğinde buluştu

Hatay İl Jandarma Komutanlığı, çocuklar için uçurtma şenliği düzenledi.

DEVAMI +
UMUT HER YERDE!

UMUT HER YERDE!

8-12 Mayıs 2019 tarihlerinde aralarında İskenderun’un da bulunduğu Antalya, Mersin, Adana, Osmaniye, Antakya, Fethiye, Demre, Kaş, Tarsus ile birlikte beş il ve beş ilçede eş zaman..

DEVAMI +