11-10-2018 09:59:00

Gelinlik ve halı dokuyorlar!

Gelinlik ve halı dokuyorlar!

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, “Suriyeli Mülteciler kamplarda ekmek elden su gölden yaşamıyorlar, kamp içerisinde çalışanlar olduğu gibi kamp dışında da çalışanlar var” dedi.


Hatay’ın Altınözü İlçesinde bulunan ve yaklaşık 9 bin Suriyeliye ev sahipliği yapan Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi tarım ve eğitimdeki başarılı faaliyetlerin ardından gelinlik ve halı dokumacılığında da mesleki eğitim veriliyor. Yaklaşık 120 Suriyeli kadına iş imkanı sağlayan gelinlik ve halı dokumacılığı atölyeleri, mültecilere iş imkanının yanı sıra maddi kazançta sağlıyor. Gelinlik atölyesinde çalışan 80 kadın aldıkları iş eğitimlerinin yanı sıra aylık 800 lira kazanırken, halı dokuma tezgahlarında çalışan 40 kadın ise iş eğitimleriyle beraber aylık 500 lira kazanç elde etmeyi başarıyor.

“SURİYE’DE DE MUTLU YARINLAR İÇİN GÜZEL İŞLERE VESİLE OLACAKLAR”

Kampta yaşayan Suriyeli mültecilerin misafir olduklarına vurgu yapan Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Suriyelilerin ülkelerine döndüklerinde öğrendikleri meslekleri devam ettirerek güzel işlere vesile olacaklarını söyledi. Çalışan kadınların emeklerini aldığını ifade eden Kaymakam Bülent Uygur, “Yaklaşık 2 yıl oldu burada göreve başlayalı, şuan içerisinde bulunduğumuz alan gelinlik atölyesi olarak geçiyor. Şimdi hemen arkamızdaki Hadice hanıma sorduğumuz zaman, haftalık kazancın ne dedim? 200 lira civarında bir kazanç elde ettiğini söyledi. Bu demek ki ayda 800 lira, biraz daha yoğun çalışırsa ayda bin liraya yakın bir gelir elde ediyor. Toplamda 80 kadar aile bu işi yapıyor. Bir kısmı şuan içerisinde bulunduğumuz merkezde klimalı ortamda bu işi devam ettirirken, büyük bir kısmı da evlerinde el emeği en yoğun emek işi olduğu için evlerinde bu işi takip ediyorlar. Kamp idarecimizin sağlamış olduğu bağlantılarla, İstanbul-Osmanbey ağırlık olmak üzere, özellikle gelinlikler üzerindeki işlemeleri hanım kardeşlerimiz burada gerçekleştiriyorlar. Ve emeklerinin karşılıklarını da aldıklarını söylüyorlar. Burada mutlu olduklarını biliyoruz. Umarım bu işi burada iyi öğrendiler. Döndüklerinde Suriye’de de mutlu yarınlar için güzel işlere vesile olacaklar. Ben hepsinin emeğine sağlık diyorum” dedi.

“SURİYELİLER EKMEK ELDEN SU GÖLDEN YAŞAMIYOR”

Kamplarda Şehit yakını, dul, yetim ve çalışabilir durumda olmayan kişilerin kalması durumunda gayret gösterdiklerini ifade eden Kaymakam Uygur, Suriyelilerin bir kısmının kamp içerisinde, birçoğunun da kamp dışında çalıştıklarını söyledi. Suriyeliler hayat yaşıyor imajının yanlış olduğunu ifade eden Uygur, “Burada şöyle bir imaj olmasın, yani Suriyeliler kamplarda bir hayat yaşıyorlar, ekmek elden su gölden gibi, öyle bir şey yok. Suriyelilerde kampın dışına çıkıp ekmeklerinin peşinde koşuyorlar. Özellikle kamplardaki nüfus sayısı, Türkiye’deki toplam nüfusa oranla Suriyelilerin, ciddi derecede düşük bir rakam, 200 bin liranın altında. Özellikle bu kamplarda da Şehit yakını, dul, yetim ve çalışabilir durumda olmayan kişilerin kalması noktasında özen gösteriyoruz. Kendilerinden teşekkürleri ve şükür ettiklerini görmek bizleri mutlu ediyor. Bol kazançlar diliyorum” dedi.

“KENDİLERİ KAZANSINLAR, KENDİ AİLELERİNİN GEÇİMLERİNİ SAĞLASINLAR”

Halı dokuma atölyesinde de yaklaşık 40 Suriyeli kadının çalıştığını ifade eden Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Suriyelilerin halı dokumanın yanı sıra anahtarlık ve hediyelik eşya yaparak kendi ekonomilerine katkı sağladıklarını söyledi. Altınözü’nün 48 ilçesinde açılan kursları kampta da açmaya çalıştıklarını ifade eden Kaymakam Uygur, “Altınözü İlçe Halk Eğitim Müdürlüğümüz ve aynı zamanda kamptaki açılacak olan kurslarımızın da planlayıcısı, ilçemizin 48 mahallesinde ne tür kurslar açıyorsak benzer kurslarımızı da kampta da bu kursları açma gayreti içerisindeyiz. Bunlardan bir tanesi de halı kursuydu. Yine bu kursta kardeşlerimiz çalışmakta. 500 lira civarında bu halıcılık kursunda çalışan kardeşlerimiz aile ekonomilerine katkı sağlamaktalar. İşkur aracılığıyla buradaki halı atölyemiz desteklendi. Malumunuz olduğu üzere İşkur tüm Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi burada da yevmiye veriyor. Buradaki hanım kardeşlerimiz de bu yevmiyeden pay sahibi oldular. Onun yanında şuan masa üzerinde gördüğümüz gibi çeşitli anahtarlıklar ve hediyelik eşyalar yaparak aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Bunları da buradaki kamp idaremiz sağlamış olduğu pazarla, kendi aile ekonomilerine dönüştürmekte. Biz kendilerinden herhangi bir şey beklemiyoruz. Kendiniz kazanın, kendi ailenizin geçimini sağlayın diyoruz. Bu noktada da mutluyuz. Bir şeyler başarabildik. Burada yaklaşık 40 aile, 40 hanımefendi burada çalışıyor. Biz onlara da hayırlı kazançlar diliyoruz” açıklamalarında bulundu. 

HADİCE CİNDİ: “BİZLERE İMKAN SAĞLADIĞI İÇİN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Gelinlik tezgahlarında 15-20 kişi çalıştıklarını ifade eden Hadice Cindi, haftalık 200 lira kazandıkları söyledi. Kendilerine her gün çalışma imkanı sağlayan Türkiye’ye çok teşekkür eden Suriyeli Hadice Cindi, “Bu işi Suriye’de de çok yaptık, çok kolay. Yani kızlar geliyor, bir gün iki gün öğreniyor. Sonra her zaman çalışıyorlar. Bazen bir gelinlik işi iki gün, üç gün bazen bir günde biter. Bu işleri İstanbul’dan alıyoruz, sonra geri gönderiyoruz. İstanbul’da şirketlerde dikiyorlar. Bizlere bu imkanı sağladığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, vali ve kaymakama teşekkür ediyoruz” dedi. Mehmet BAYRAK

Bu haber 576 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER Kültür Sanat HABERLERİ
ÜCRETSİZ RESİM KURSU YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

ÜCRETSİZ RESİM KURSU YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Antakya Belediyesi sosyal belediyecilik çatısı altında kurduğu Gençlik Merkezinde ücretsiz kurslar devam ediyor.

DEVAMI +
Numan Kurtulmuş Arkeoloji Müzesini gezdi

Numan Kurtulmuş Arkeoloji Müzesini gezdi

Bir dizi program için Hatay’a gelen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Arkeoloji Müzesini gezdi.

DEVAMI +
Medeniyetler Korosu Başkentlileri Büyüledi

Medeniyetler Korosu Başkentlileri Büyüledi

Antakya Medeniyetler Korosu Kadın İş Veren ve Sanayiciler Derneği tarafından organize edilen konserde bir kez daha Başkentlileri büyüledi.

DEVAMI +
Kardeşlik Korosu’ndan anlamlı müzik resitali

Kardeşlik Korosu’ndan anlamlı müzik resitali

Meslek Kurslarında müzik eğitimi alan Suriyeli ve Türk kursiyerlerden oluşan “Kardeşlik Korosu”, huzurevine ziyarette bulundu. Ziyarette yaşlılara müzik ziyafeti veren kursiyerler,..

DEVAMI +
Bora Duran hayranlarıyla buluştu

Bora Duran hayranlarıyla buluştu

Primemall Antakya AVM, Sevgililer Günü’ne özel Bora Duran’ı hayranları ile buluşturdu.

DEVAMI +
Küçük yazar kitabını tanıttı

Küçük yazar kitabını tanıttı

Hatay’da yaşayan 4. sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Asil Eliçe Korkmaz, yaşıtlarının okuması için çıkardığı hikaye kitabının imza törenini gerçekleştirdi. Küçük yazarın imza törenine ..

DEVAMI +