16-05-2018 09:39:00

GSF heykel bölümü HATA[Y]I anlamak sergisi

GSF heykel bölümü HATA[Y]I anlamak sergisi

Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde Bilgisayar Destekli Tasarım dersi alan Büşra Ateş, Halil Demir, Mahir Yılmaz, Mehmet Ali Turunç, Ramazan Uğurlu ve Zeynep Kandemir bölümün ilk 3 Boyutlu obje ve Lazer CNC kesimli maket sergisini açtı.


Öğretim Görevlisi Gökhan Maraşlıoğlu’nun danışmanlığında açılan sergiye Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seval Yavuz, fakülte öğretim elamanları, Türkiye Gençlik Vakfı İlçe Başkanı Ömer Bilgin ve Türkiye Gençlik Vakfının Antakya İlçe Temsilciliğinin koordinatörlüğünde Erol Bilecik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Ayşe Fitnat Hanım Ortaokulu ve Dr. Mustafa Gencay Ortaokulu öğrencileri katıldı.

MARAŞLIOĞLU: 3 BOYUTLU BİLGİSAYAR PROGRAMLARININ EĞİTİMİNİ VERMEYE BAŞLADIK

Sergi hakkında bilgi veren Öğretim Görevlisi Gökhan Maraşlıoğlu, “Heykel Bölümümüzde ilk defa geçtiğimiz yıl 3 boyutlu bilgisayar programlarının eğitimini vermeye başladık. Eğitim sürecinde öğrencilerimle özellikle farkındalık oluşturacak çalışmalara yoğunlaşmaya gayret ettik. Bu bağlamda Hatay ilimizin faunasını temel alarak bizim için en dikkat çeken 13 hayvanın 3 boyutlu modellemelerini yaptık. Sanal ortamda yapmış olduğumuz bu çalışmaları somutlaştırmak adına günümüzün yaygın hale gelmiş 3 boyutlu baskı ve lazer Cnc kesim teknolojilerinden yararlandık. Bilgisayarda hazırlamış olduğumuz bazı modelleri 3 boyutlu yazıcı ile bazı modelleri de lazer cnc kesimle makete dönüştürüp elle tutulur hale getirdik.

Hatay ilimizin coğrafi konumunun ve biyolojik çeşitliliğinin çok özel olduğunu vurgulamak ve insanlar tarafından doğasına yapılan bazı tahribatların ilimize neler kaybettirdiğini göstermek adına “Hatay’ı ve hatayı anlamak” adını seçtiğimiz sergimizi açmış olduk” dedi.

Maraşlıoğlu, “Sergide Hatay’a özgü, Hatay Sarısı İpekböceği, Kırıkhan Dağ Ceylanı, dünyada sadece Amanos Dağları'nda yaşayan altı antenli Akbez Geyik Böceği, dünyada ilk kez ilimizde tanımlanan “Levantin Zıpzıpı” kelebek türü, Türkiye’de özellikle Çizgili Sırtlanlar için koruma altına alınmış tek bölgemiz Altınözü YHGS olması bakımından Çizgili Sırtlan model ve maketlerini sergiledik. Bu hayvanların yanı sıra sergimizde, Hatay’a konuk olan ve dünyada nesli tehlike altında olan Yeşil Deniz Kaplumbağası, Akdeniz Foku, Oluklu Balina, bölgesel olan ve Hatay’da görülen Meyve Yarasası, Benekli Semender ve Bukalemun, Anavatanı Türkiye olan ancak artık ilimizde göremediğimiz Alageyik ve Amik Gölünün kurutulması sonucu ülkemizde dahi göremediğimiz Yılanboyun Kuşu model ve maketlerine yer verdik” ifadesinde bulundu.

Maraşlıoğlu; sergide emeği geçen öğrencilere, 3 Boyutlu Yazıcı temini için Öğr. Gör. Zülfü Alanoğlu’na, Lazer CNC Kesimleri yapan ve maddi manevi desteğini esirgemeyen İrfan Atay’a ve sergiye gelen ziyaretçilere teşekkür etti.

Haber Merkezi

Bu haber 72 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER Kültür Sanat HABERLERİ
HATAY'IN FİLMİ 24 AĞUSTOS'TA SİNEMALARDA

HATAY'IN FİLMİ 24 AĞUSTOS'TA SİNEMALARDA

İki İyi Çocuk” Filmi vizyona giriyor

DEVAMI +
CİHANER SAMANDAĞLILARLA BULUŞTU

CİHANER SAMANDAĞLILARLA BULUŞTU

Evvel Temmuz Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen “ Türkiye’de Siyasal Durum ve Sol” konulu söyleşi Deniz Sitesi Doğal Caf..

DEVAMI +
Hatay Büyükşehir Belediyespor şampiyon oldu

Hatay Büyükşehir Belediyespor şampiyon oldu

Ulusal ve uluslararası birçok turnuvaya kapılarını açan Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi, bir şampiyonaya daha ev sahipliği yaptı.

DEVAMI +
ACAPELLA KURSİYERLERİ DEV KONSERE HAZIRLANIYOR

ACAPELLA KURSİYERLERİ DEV KONSERE HAZIRLANIYOR

Sosyal ve kültürel etkinliklerin hemşehrileriyle buluşturulmasına ve kentin toplumsal etkinlikler yönünden zenginleşmesine özen gösteren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. ..

DEVAMI +
SAMANDAĞ’DA EVVEL TEMMUZ FESTİVALİNE START VERİLDİ

SAMANDAĞ’DA EVVEL TEMMUZ FESTİVALİNE START VERİLDİ

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği ve Samandağ Kalkındırma Derneği’nin işbirliği, Samandağ Belediyesi ve yerel sponsorların katkılarıyla geleneksel olarak her yıl gerçekleştirilen..

DEVAMI +
Arsuz’ da uluslararası resim sergisi

Arsuz’ da uluslararası resim sergisi

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz Belediyesi katkılarıyla, Füsun Sayek Sağlık ve Eğitim Geliştirme Derneği ile Galeri Soyut işbirliğiyle düzenlenen 'Galeri Soyut Sanatçı Bu..

DEVAMI +