07-03-2018 15:13:00

GÜNDEM: ÇOCUK İHMAL VE İSTİSMARI

GÜNDEM: ÇOCUK İHMAL VE İSTİSMARI

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ve Mustafa Kemal Üniversitesi Gönüllü Genç Sağlık Liderleri Topluluğu işbirliği ile Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonunda “Çocuk İhmal ve İstismarı” ile ilgili “SESİM OL” adlı panel düzenlendi.


Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. İdris KAYA’nın başkanlığında, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sezai DEMİR (Mustafa Kemal Üniversitesi), Sosyal Hizmet Uzmanı ve Aile Danışmanı Cihan ERYILMAZ (Hatay İl Sağlık Müdürlüğü), Psikolog Feride ALTAY (Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü), Av. Burcu ZARİFGİL (Hatay Barosu) ve Av. Hatice ÖZAYDIN panele konuşmacı olarak katıldılar.

İstismar hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Kaya, Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanmış olan verilere dayanarak her yıl yaklaşık 150 Milyon kadın ve 73 Milyon erkeğin tecavüz veya istismara uğradığını, çocuklarda ise bu sayının 40 milyon olduğunu belirterek, istismarın sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda duygusal olarak da yapılabildiğini vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Sezai DEMİR çocuk ihmal ve istismarının nasıl engellenebileceği hakkındaki konuşmasında ’’İstismarın ilk önleneceği ana birim ailedir. En yararlı engelleyici yaklaşımlar ise Gelişimsel Ve Önleyici Rehberliktir. İstismarda temel olan iki öge vardır birincisi istismarcı ikincisi ise istismara maruz kalan kişidir. ‘’ ifadelerini kullandı.

Bu haber 429 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
KOKU VE TIKANIKLIK SORUNLARI İLE MÜCADELE SÜRÜYOR

KOKU VE TIKANIKLIK SORUNLARI İLE MÜCADELE SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), kanalizasyon altyapısının tıkanıklık ve kötü kokudan arındırılması amacıyla verilen mücadelenin Hatay..

DEVAMI +
Sigortacılardan Vali Erdal Ata’ya ziyaret

Sigortacılardan Vali Erdal Ata’ya ziyaret

Hatay Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Emire Oflazoğlu ve beraberindeki heyet Hatay Valisi Erdal Ata’yı makamında ziyaret etti.

DEVAMI +
GÖÇMEN OPERASYONU

GÖÇMEN OPERASYONU

Sahil Güvenlik İskenderun Grup Komutanlığı tarafından, Samandağ İlçesi Çevlik Balıkçı Barınağı’nın 40 km açığında tekne içerisinde 46 Suriye uyruklu göçmen (13 Erkek, 12 Kadın, 21 ..

DEVAMI +
ABONELER YENİLENİYOR

ABONELER YENİLENİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), ilçelerde oluşan su ihtiyacını karşılamak ve vatandaşların sorunlarını gidermek amacıyla yeni hat döş..

DEVAMI +
resim yok

VATANDAŞA ETLİ PİLAV DAĞITILDI

İşadamı Behçet ve Necdet Narin kardeşler, yeğenleri merhum Hüseyin Can Karaca’nın canına tavuklu pilav ve ayran dağıtıldı.

DEVAMI +
DEFNE EVLERİ’NİN SAYISI ARTIYOR

DEFNE EVLERİ’NİN SAYISI ARTIYOR

Defne Belediyesi tarafından projelendirilen ve ilk ürünü Akdeniz Mahallesi olan Defne Evi’nin ikincisi Turunçlu Mahallesi’nde açılmaya hazırlanıyor.

DEVAMI +