15-04-2019 10:01:00

Halk iradesini sandıkta gösterdi

Halk iradesini sandıkta gösterdi

Mimarlar Odası Hatay Şubesi 7. Dönem Kurulu, yerel seçimlerin sonuçlanmamasına ve sayımların devam etmesine tepki gösterdi.


Mimarlar Odası Hatay Şubesi yönetiminin açıklaması şöyle; “31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen yerel yönetim seçimlerinde yapılan itirazlar karşısında ülkenin batısında ve doğusunda hukuka aykırı şekilde verilen kararlar ile hala sonuçlanmamış sayım ve yeniden sayım yapılması talepleri artık bir itirazdan öte hal almış, istenen sonucun itirazlarla alınamaması ise seçimin yenilenmesi gerektiği taleplerine kadar vardırılmıştır. 31 Mart yerel seçimlerinde halk iradesini sandıkta göstermiş ve tercihini yapmıştır. Yapılan itirazlardan sonra sonuçlar netleşmiştir. Demokrasilerde seçim, sadece yönetenlerin belirlenmesini değil, halk iradesinin tecellisi ile yöneticilerin değiştirilmesini de içerir. Halkın demokratik iradesini ve hukuk kurallarını yok saymak, seçim kurullarına siyasal baskı yapmak, aday olma sürecinde farklı, seçilebilme sürecinde farklı kriterler öne sürerek hak gaspı yapmak, seçmen iradesinin karşısında somut bir karşılığı olmadan “yolsuzluk yapıldı” söylemi ile seçimin yenilenmesini talep etmek, maalesef ülkeyi kaosa sürüklemektedir.

Demokrasi tarihimizin büyük çabalarla elde ettiği kazanımların bir çırpıda yok olabileceği bir süreçten geçiyoruz. Daha çok demokrasiye ihtiyaç duyduğumuz bu süreçte devlet kurumları denetimi ve gözetiminde yapılan seçim sonucunda ortaya çıkmış seçmen iradesini hepimizin kabul etmesi ve saygı duyması gerekmektedir.

Mimarlar Odası olarak kent ve kentli hakları açısından yerel yönetimlerin katılımcı, demokratik ve şeffaf bir anlayışla kentleri yönetmeleri gerektiğini her platformda talep ettik. Ancak biliyoruz ki beklentimiz olan bu yönetim anlayışının ortaya konabilmesi için, kentleri yönetecek iradenin de hukuk kurallarına uygun, demokratik ilkeler çerçevesinde, seçmenin iradesiyle oluşması gerekmektedir. Kent ve kentli haklarını koruyacak, kentleri geliştirecek yerel yönetim kadrolarının ancak bu anlayışla oluşacak yerel yönetim iradesiyle yapılabileceğini bilmekteyiz.

Bu bağlamda, seçimlerin başlamasından bitimine kadar adil ve demokratik bir şekilde yürütülmesini sağlama ve sonuçlandırma görevi olan Yüksek Seçim Kurulu’nu görevini yapmaya, hukukun ve demokrasinin gereklerini yerine getirmeye, sonuçları netleşmiş olan seçmenin iradesini ilan etmeye davet ediyoruz”.

Haber Merkezi

Bu haber 41 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Diyanet heyeti Hatay’da

Diyanet heyeti Hatay’da

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof Dr. Huriye Martı ve beraberindeki heyet İlimizdeki geçici barınma merkezleri ve sınır ötesine dair yapılan çalışmaları yerinde incelemek, Din..

DEVAMI +
ANA MUAYENE BACALARINDA YENİLEME SÜRÜYOR

ANA MUAYENE BACALARINDA YENİLEME SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Kanalizasyon Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler tarafından altyapının rahatlaması amacıyla çalışmalar..

DEVAMI +
SAĞANAK YAĞIŞ HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

SAĞANAK YAĞIŞ HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Hatay’da dün sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi.

DEVAMI +
HORTUM PANİĞİ!

HORTUM PANİĞİ!

İnsanlar denizi değil hortumu izlemek için sahile geldi.

DEVAMI +
Güzelyurt’tan Güzel’e tebrik ziyareti

Güzelyurt’tan Güzel’e tebrik ziyareti

31 Mart seçimlerinde Defne Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güzel’i, Dt. Mehmet Güzelyurt ve ekibi tebrik ziyaretinde bulundu.

DEVAMI +
resim yok

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Antakya Rotary Kulübünce düzenlenen “Şuppiluliuma Kompozisyon Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri törenle verildi.

DEVAMI +