21-07-2018 14:13:00

HATAY ANA‘VATAN’INA KOŞTU!

HATAY ANA‘VATAN’INA KOŞTU!

23 Haziran 1939’da Hatay Meclisi’nin oy birliği ile verdiği karar sonucu Hatay Devleti sona ermiş, Hatay’ın Türkiye’ye katılma talebi doğmuştu.


23 Haziran 1939’da Hatay Meclisi’nin oy birliği ile verdiği karar sonucu Hatay Devleti sona ermiş, Hatay’ın Türkiye’ye katılma talebi doğmuştu. Aynı gün Fransızlar imzalanan Ankara Anlaşması ile Hatay’ın Türkiye’ye katılmasını kabul etmiş ve bir süre sonra Hatay’dan çekilmişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi ise 30 Haziran 1939’da Ankara anlaşmasını, resmen onaylamıştı. Tarihler 23 Temmuz 1940’ı gösterdiğinde de, gerçekleşen resmi törenle Hatay anavatanına koşmuştu, Türkiye ise, bölünmez parçası olan Hatay’ına kucağını açmıştı.

40 ASIRLIK TÜRK YURDU DÜŞMAN ELİNDE ESİR KALMADI

Hatay’ın anavatana katılmasını en çok isteyenler arasında yer almıştı Gazi Mustafa Kemal. 1930’lu yıllardan itibaren ilerleyen ve yaşantısına büyük zararlar veren sağlık problemleri Mustafa Kemal, Hatay’ın anavatanına katılma sürecindeki etken olurken, Hatay’ın vatanına katılışını görememesi Hatay’ı ve Türkiye’yi buruk bir sevince tutmuştu. Gazi Mustafa Kemal, “40 Asırlık Türk Yurdu Düşman Elinde Esir Kalamaz” diyerek göstermişti Hatay aşkını. 1923 yılında Adana ziyaretinde söylemişti bu sözleri. 1936 yılında ise giderek güç kaybeden Fransızlar Suriye’den çekiliyoruz diyerek Hatay’a ilk umutlu mesajı vermişti. Artık Hatay kendi kararını verecek güvenceye ulaşmıştı. Nitekim öylede oldu. Hatay önce formalite olarak devletini kurdu ardından da yapılan prosedür işlemleriyle anavatanına kavuşmuştu. Nitekim emin adımlar ve özveriyle Hatay’ın anavatanına geri katılışının en büyük pay sahibi olan Mustafa Kemal, o mutlu günü görememişti. Ama Hatay’ın, Türkiye’nin ve Gazi Mustafa Kemal’in bildiği tek bir şey vardı. O da, ’40 Asırlık Türk Yurdu Düşman Elinde Esir Kalmamıştı’. Mehmet BAYRAK

Bu haber 223 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
DOLANDIRICILIĞIN BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ!

DOLANDIRICILIĞIN BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ!

Tarlanda gömü var dediler, çiftçiyi dolandırmaya kalkıştılar

DEVAMI +
İHRACAT ORANI YÜZDE 5,9 ARTTI

İHRACAT ORANI YÜZDE 5,9 ARTTI

Ocak ayı dış ticaret istatistiklerini açıklanırken, ihracat oranın yüzde 5,9 arttığı saptanırken, ithalat oranın yüzde 27,2 oranında azaldığı görüldü.

DEVAMI +
Hıncal Uluç farkını yine konuşturdu

Hıncal Uluç farkını yine konuşturdu

Sabah Gazetesinin usta yazarı Hıncal Uluç’un, Galatasaray – Hatayspor ilk maçının ardından yapmış olduğu yorumları doğru çıktı.

DEVAMI +
İSKENDERUN GENELİNDE PARSEL BACA YENİLEMESİ SÜRÜYOR

İSKENDERUN GENELİNDE PARSEL BACA YENİLEMESİ SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), altyapıda oluşan eksikliklerin tamamlanarak bakım onarım çalışmalarının devam ettiğini duyurdu...

DEVAMI +
Ters yönde giden engelli motosikletli kaza yaptı

Ters yönde giden engelli motosikletli kaza yaptı

Defne’de, ters yönde ilerleyen engelli motosiklet sürücüsüyle otomobil çarpıştı, kazada ağır yaralanan motosiklet sürücüsü hastaneye kaldırıldı.

DEVAMI +
Onlarca vatandaş ‘Mehmetçik’ için sokağa indi

Onlarca vatandaş ‘Mehmetçik’ için sokağa indi

Suriye sınırında bulunan birliklere takviye için bir süre önce Hatay'a getirilen askeri araç, ZPT ve Komando Birlikleri, sınıra doğru harekete geçti. Sevkiyatı gören vatandaşlar el..

DEVAMI +