21-07-2018 14:13:00

HATAY ANA‘VATAN’INA KOŞTU!

HATAY ANA‘VATAN’INA KOŞTU!

23 Haziran 1939’da Hatay Meclisi’nin oy birliği ile verdiği karar sonucu Hatay Devleti sona ermiş, Hatay’ın Türkiye’ye katılma talebi doğmuştu.


23 Haziran 1939’da Hatay Meclisi’nin oy birliği ile verdiği karar sonucu Hatay Devleti sona ermiş, Hatay’ın Türkiye’ye katılma talebi doğmuştu. Aynı gün Fransızlar imzalanan Ankara Anlaşması ile Hatay’ın Türkiye’ye katılmasını kabul etmiş ve bir süre sonra Hatay’dan çekilmişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi ise 30 Haziran 1939’da Ankara anlaşmasını, resmen onaylamıştı. Tarihler 23 Temmuz 1940’ı gösterdiğinde de, gerçekleşen resmi törenle Hatay anavatanına koşmuştu, Türkiye ise, bölünmez parçası olan Hatay’ına kucağını açmıştı.

40 ASIRLIK TÜRK YURDU DÜŞMAN ELİNDE ESİR KALMADI

Hatay’ın anavatana katılmasını en çok isteyenler arasında yer almıştı Gazi Mustafa Kemal. 1930’lu yıllardan itibaren ilerleyen ve yaşantısına büyük zararlar veren sağlık problemleri Mustafa Kemal, Hatay’ın anavatanına katılma sürecindeki etken olurken, Hatay’ın vatanına katılışını görememesi Hatay’ı ve Türkiye’yi buruk bir sevince tutmuştu. Gazi Mustafa Kemal, “40 Asırlık Türk Yurdu Düşman Elinde Esir Kalamaz” diyerek göstermişti Hatay aşkını. 1923 yılında Adana ziyaretinde söylemişti bu sözleri. 1936 yılında ise giderek güç kaybeden Fransızlar Suriye’den çekiliyoruz diyerek Hatay’a ilk umutlu mesajı vermişti. Artık Hatay kendi kararını verecek güvenceye ulaşmıştı. Nitekim öylede oldu. Hatay önce formalite olarak devletini kurdu ardından da yapılan prosedür işlemleriyle anavatanına kavuşmuştu. Nitekim emin adımlar ve özveriyle Hatay’ın anavatanına geri katılışının en büyük pay sahibi olan Mustafa Kemal, o mutlu günü görememişti. Ama Hatay’ın, Türkiye’nin ve Gazi Mustafa Kemal’in bildiği tek bir şey vardı. O da, ’40 Asırlık Türk Yurdu Düşman Elinde Esir Kalmamıştı’. Mehmet BAYRAK

Bu haber 67 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
KURBANLIK SATIŞ BÖLGELERİ OLUŞTURULDU

KURBANLIK SATIŞ BÖLGELERİ OLUŞTURULDU

Vatandaşlarımızın huzurlu ve rahat bir bayram geçirmesini hedefleyen Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) ekipleri, HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatları doğrultusunda çalışmalarına h..

DEVAMI +
Kamyon Şoförü Hortuma Kafa Tuttu

Kamyon Şoförü Hortuma Kafa Tuttu

Hatay’da bir kamyon şoförü oluşan hortumu gördüğü halde kamyonetini sürmeye devam etti.

DEVAMI +
İlçe Müftüler toplantısı Hassa’da yapıldı

İlçe Müftüler toplantısı Hassa’da yapıldı

2018 Yılı Ağustos ayı İlçe Müftüler toplantısı Hassa İlçesinde, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu başkanlığında yapıldı.

DEVAMI +
Giresun ve İTSO  Arasında Kardeş Oda Protokolü İmzalandı

Giresun ve İTSO Arasında Kardeş Oda Protokolü İmzalandı

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında Kardeş Oda protokolü imzalandı. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen törene İskend..

DEVAMI +
SAMANDAĞ YOLLARI ESKİSİ GİBİ DEĞİL

SAMANDAĞ YOLLARI ESKİSİ GİBİ DEĞİL

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) kentin her ilçesinde yenilikçi anlayışıyla sürdürdüğü yol yapım, bakım ve onarım hizmetleriyle vatandaşların nitelikli ulaşım almasını sağlıyor...

DEVAMI +
FETÖ şüphelisi noterde yakalandı

FETÖ şüphelisi noterde yakalandı

Hatay'da gözaltına alınan ve örgütün sözde Ankara Kızılay bölge sorumlusu olduğu iddia edilen şüpheli tutuklandı

DEVAMI +