21-07-2018 14:13:00

HATAY ANA‘VATAN’INA KOŞTU!

HATAY ANA‘VATAN’INA KOŞTU!

23 Haziran 1939’da Hatay Meclisi’nin oy birliği ile verdiği karar sonucu Hatay Devleti sona ermiş, Hatay’ın Türkiye’ye katılma talebi doğmuştu.


23 Haziran 1939’da Hatay Meclisi’nin oy birliği ile verdiği karar sonucu Hatay Devleti sona ermiş, Hatay’ın Türkiye’ye katılma talebi doğmuştu. Aynı gün Fransızlar imzalanan Ankara Anlaşması ile Hatay’ın Türkiye’ye katılmasını kabul etmiş ve bir süre sonra Hatay’dan çekilmişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi ise 30 Haziran 1939’da Ankara anlaşmasını, resmen onaylamıştı. Tarihler 23 Temmuz 1940’ı gösterdiğinde de, gerçekleşen resmi törenle Hatay anavatanına koşmuştu, Türkiye ise, bölünmez parçası olan Hatay’ına kucağını açmıştı.

40 ASIRLIK TÜRK YURDU DÜŞMAN ELİNDE ESİR KALMADI

Hatay’ın anavatana katılmasını en çok isteyenler arasında yer almıştı Gazi Mustafa Kemal. 1930’lu yıllardan itibaren ilerleyen ve yaşantısına büyük zararlar veren sağlık problemleri Mustafa Kemal, Hatay’ın anavatanına katılma sürecindeki etken olurken, Hatay’ın vatanına katılışını görememesi Hatay’ı ve Türkiye’yi buruk bir sevince tutmuştu. Gazi Mustafa Kemal, “40 Asırlık Türk Yurdu Düşman Elinde Esir Kalamaz” diyerek göstermişti Hatay aşkını. 1923 yılında Adana ziyaretinde söylemişti bu sözleri. 1936 yılında ise giderek güç kaybeden Fransızlar Suriye’den çekiliyoruz diyerek Hatay’a ilk umutlu mesajı vermişti. Artık Hatay kendi kararını verecek güvenceye ulaşmıştı. Nitekim öylede oldu. Hatay önce formalite olarak devletini kurdu ardından da yapılan prosedür işlemleriyle anavatanına kavuşmuştu. Nitekim emin adımlar ve özveriyle Hatay’ın anavatanına geri katılışının en büyük pay sahibi olan Mustafa Kemal, o mutlu günü görememişti. Ama Hatay’ın, Türkiye’nin ve Gazi Mustafa Kemal’in bildiği tek bir şey vardı. O da, ’40 Asırlık Türk Yurdu Düşman Elinde Esir Kalmamıştı’. Mehmet BAYRAK

Bu haber 139 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
105 SURİYELİ KAÇAK SINIRDA YAKALANDI!

105 SURİYELİ KAÇAK SINIRDA YAKALANDI!

Türkiye’ye yasa dışı yollarla girmeye çalışan 105 Suriyeli mülteci yakalandı

DEVAMI +
95 motosiklet trafikten men edildi

95 motosiklet trafikten men edildi

Bir haftalık trafik bilançosu açıklandı: 95 motosiklet trafikten men edildi

DEVAMI +
Afrin'e içme suyu desteği

Afrin'e içme suyu desteği

Hatay Yardımlaşma Derneği (HAYAD), Suriye'nin Afrin kentine bağlı AFAD koordinesindeki Deyr Ballut ve Muhammediye'deki çadır kentlerde yaşayan Suriyelilerin içme suyu ihtiyacını gi..

DEVAMI +
Kur’an Kursu öğrencilerinden Müftü Kavillioğlu’na ziyaret

Kur’an Kursu öğrencilerinden Müftü Kavillioğlu’na ziyaret

Antakya İlçesi Tomurcuk 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğrenci ve öğreticileri Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nu makamında ziyaret etti. ..

DEVAMI +
OTOMOBİL, TRAKTÖRE ÇARPTI!

OTOMOBİL, TRAKTÖRE ÇARPTI!

Otomobilin çarptığı traktörün dev tekeri yerinden çıktı.

DEVAMI +
3 MAHALLEDE ‘ASAYİŞ’ DENETİMİ

3 MAHALLEDE ‘ASAYİŞ’ DENETİMİ

Antakya’da Altınçay, Esentepe ve Çekmece Mahallelerinde polis ve bekçiler tarafından denetimler gerçekleşti.

DEVAMI +