05-12-2018 11:44:00

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mazman Medya Grup Radyoları’nda yayınlanan, sunuculuğunu Mithat Öztürk’ün üstlendiği ‘Günışığı’ adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mazman Medya Grup Radyoları’nda yayınlanan, sunuculuğunu Mithat Öztürk’ün üstlendiği ‘Günışığı’ adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

KAZANMAYALIM DİYE ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR! HATAY BÜYÜKŞEHİR’İN BATMA LÜKSÜ YOK!


Mazman Medya Radyolarında gündemi değerlendiren Lütfü Savaş, önemli açıklamalarda bulundu. CHP ve Lütfü Savaş’ın kazanmaması amacıyla mevcut iktidar partisinin borçlanma yetkisini keyfi bir şekilde yanlış bir zamanda verdiğini belirten Başkan Savaş, “Lütfü Savaş’a ve CHP belediyesine bir daha kazanma fırsatı vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar. 8 aydır altyapısı bitmiş ilçeler için meclise ihtiyacımız olan krediyi getirmek istedik. Bu arkadaşlar hizmet yapılmasından rahatsızlar. Biz bugüne kadar çalmadık diye borçlarımızı rahat rahat ödüyoruz. Borçlanmayı onaylama sebepleri de harcayacak zamanımızın olmadığı ve İller Bankası’nın şu anda kendi borçlarını ödeyemez durumda olduğudur” dedi.

“VERMİŞ OLDUKLARI SÖZLERİ YERİNE GETİRMİYORLAR”

Vermiş oldukları hiçbir sözü yerine getirmediklerini belirten Başkan Savaş,” Karaçay Barajı 2011’de bitecekti. 2019 oldu ama hala bitmedi. Şu anda Karaçay Barajı’nın müteahhittin 12 milyon alacağı var. Tahtaköprü Barajı bitecekti orada da müteahhitin 22 milyon alacağı var. İller Bankası kendi alacaklılarına para vermediği bir ortamda size borç verir mi? Ayrıca ekonomik sıkıntıların olduğu bu zamanda kimse kredi vermiyor. Zaten alamayacağımızı bildiklerinden dolayı İller Bankası’ndan alınmak şartıyla verdiler. Vatandaşlara verdik demek için onayladılar” ifadelerine yer verdi.

“İKTİDAR BELEDİYELERİ BORÇLANMAYI RAHAT ALIYOR”

Başkan Savaş, “Hatay Büyükşehir Belediyesinin batma lüksü yok. Şu anda Hatay Büyükşehir Belediyesi 1 milyar 100 milyon borçlanma kapasitesi olan ve borçlanma limitlerinin %20’sini kullanan bir belediye. Batan belediyeler belli. Kredilerimiz sadece yatırım için olmuş. İktidar belediyeleri borçlanmayı rahat alıyor” dedi.

“İKTİDARIN HATAY TEMSİLCİLERİ HATAY HALKINI CEZALANDIRDI”

Hatay’da hiçbir ayrım gözetmeksizin eşit bir şekilde hizmet yaptıklarının altını çizen Başkan Savaş, “Biz Hatay halkının hepsini kucaklama peşindeyiz. Allah bize nasip eder bir daha devam edersek aynı ölçülerle hizmete devam edeceğiz. Bu arkadaşların bize verdirmediği paralar başka yerlere gitti. Hem yapılmasını istemiyorsun hem de yalandan yapılsın diye oy verdim gibi hareket ediyorsun. Burada zararı Hatay halkı çekiyor. Ve bizim dışımızdaki birçok il bayram ediyor. İktidarın Hatay temsilcileri Hatay halkını cezalandırdı” dedi.

“HATAY HALKININ BÜTÇESİ İLE MİSAFİRLERE DE BAKIYORUZ “

Suriye sorununa değinen Başkan Savaş, “Suriyeliler geldikten sonra sadece ekonomik değil demografik denge de bozuldu. Yavaş yavaş büyüyen bir belediyeyken Suriyeliler geldikten sonra birden büyüdük. Bir belediye ne kadar güçlü olursa olsun yoruluyor ve yıpranıyor. Hatay’a verilen bütçe ile bu insanların yükünü karşılamaya çalışıyoruz. 5 yıldan beri bu konu ile alakalı bütçemize katkı sağlanacağı söyleniyor fakat hiçbir gelişme yok. Hatay halkının bütçesi ile misafirlere de bakmış oluyoruz. Afrin Operasyonu’nda belediyelerin katkısından dolayı 30 milyon para verildi. Ama bize hiç para verilmedi. O bölgedeki işin %95’ini biz yaptık yapmaya da devam ediyoruz. O 30 milyon altı tane Ak Parti belediyesine dağıtıldı. Bu da bizim içimizi burktu. Devletimize ordumuza verdiğimiz para helal olsun. Ama herkes eşit ve herkes adaletli bir şekilde hizmet alması lazım” ifadelerine yer verdi.

“SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİYORLAR”

Seçim öncesi Suriyelilere vatandaşlık verildiğini açıklayan Başkan Savaş,“ Son bir aydır Suriyelileri vatandaşlık belgesi alsınlar diye çağırıyorlar. Suriyelilere oy kullandırıyorlar. Geçen 24 Haziran seçimlerinde de Afrin’e giden insanlar getirtilip oy kullandılar. Afrin ve İdlip’teki emniyet teşkilatı, askeri personeller, sağlık teşkilatı ve memurlar gelip Hatay Büyükşehir Belediyesi için oy kullanacaklar. Bu insanlara kadar hızlı vatandaşlık verilmesini anlamış değilim. Kendi yurdundan kaçıp da öz vatanını savunmayan, Hatay ile ilgili gerçekleri bilmeyen, Hatay’daki adayların vizyonunu bilmeyen oy kullanacak Suriyelilerden bahsediyoruz” dedi. Mehmet BAYRAK

Bu haber 134 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
Sevgiler günü çiçeklere ve balonculara yaradı

Sevgiler günü çiçeklere ve balonculara yaradı

Ekonomik kriz ve hayat şartları nedeniyle her geçen yıl daha az kutlanılmaya başlanan 14 Şubat Sevgililer Günü en çok çiçekçilere ve balonculara yaradı.

DEVAMI +
KORKUTAN YANGIN!

KORKUTAN YANGIN!

Sobadan çıkan kıvılcımlar yangına neden oldu.

DEVAMI +
Göle dönen Amik Ovası’nda Kitesurf yaptılar

Göle dönen Amik Ovası’nda Kitesurf yaptılar

Hatay’da, şiddetli yağışlar ve baraj kapaklarının açılması nedeniyle sular altında kalan Amik Ovası, Kitesurf severlerin mekanı oldu.

DEVAMI +
Bina girişine çarparak durabildi

Bina girişine çarparak durabildi

Hatay’da, direksiyon hâkimiyetini kaybeden bir sürücü, iki katlı binanın girişine çarparak durabildi.

DEVAMI +
ENGELLİYSEN GEÇMEK YASAK!

ENGELLİYSEN GEÇMEK YASAK!

Akevler Mahallesi Mahmut Yanaray Caddesinde bulunan kaldırım ‘bu kadarı da olmaz’ dedirtti.

DEVAMI +
Sokak ortasında köpeği bıçakladı

Sokak ortasında köpeği bıçakladı

Samandağ’da, bir şahıs yoldan geçerken gördüğü köpeği bıçakladı. Kanlar içinde kalan köpek, çevredekiler tarafından veterinere götürüldü.

DEVAMI +