16-11-2018 12:30:00

HATAY MECLİSİ, KURTULUŞ MÜZESİ YAPILMAK İSTENİYOR

HATAY MECLİSİ, KURTULUŞ MÜZESİ YAPILMAK İSTENİYOR

Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu: “Meclisin müze olması Hatay ve Ülke turizmine katkı sağlayacaktır” dedi.


AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın, künefe salonu olarak kullanılan Hatay Meclisi’nin Kurtuluş Müzesi yapılmasını talep etmesi üzerine gündeme gelen Hatay’ın tarihi meclisiyle ilgili resmi yazışmaların sürdüğü öğrenildi.

“HATAY MECLİSİ’NİN DEVLETE İSTİMLAK EDİLMESİ GEREKİYOR”

Daha öncelerinde kötü amaçlarda kullanılan şimdilerde künefe salonu olarak kullanılan Hatay Meclisi’nin müze olması gerektiğini destekleyen Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu, meclisin müze talebiyle istimlak edilmesi gerektiğini söyledi.

Nacioğlu, “Yıllardır burası hep kötü amaçla kullanılmaktadır. Biz Hataylıları gerçekten bu konuda üzüyordu. Daha önce sinema olarak kullanılan bir yerdi. Hatta kötü filmlerin izlendiği ve Hatay’ımızın hiç hak etmediği bir konumda kullanılıyordu. Daha sonra burası, şuanda künefe ve çay, kahve filan gibi şeylerin satıldığı bir yer haline geldi. O da bizi üzüyor” dedi.

TARİHİ BİNANIN BU ŞEKİLDE KULLANILMASI BİZİM İÇİN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY

Nacioğlu: “Gerçekten böyle tarihi bir binanın bu şekilde kullanılması bizim için çok kötü bir şey. Özellikle burayı sayın milletvekilimiz Hüseyin Yayman’ın, Kurtuluş Müzesi olarak düşünmesi çok güzel bir olaydır. Kurtuluş Müzesi olması Hatay turizmine ve ülke turizmine çok büyük katkı yapar. İnşallah devletimiz burayı eğer istimlak ederse Hatay’ımızın gururu olur, hatta tam karşısında bir etnografya müzesi de yapılacak. Bu Hatay turizmine ve ülke turizmine büyük katkı sağlar. İnşallah bu yolda ilerleme yaparız ve burayı devletimiz alır, burayı Kurtuluş Müzesi yaparız. Tabi alındığı zaman sadece Meclis değil bütün olduğu gibi, çevresinin her tarafının alınması gerektiğini ve alt dükkanlarda böyle Hatay’ı simgeleyen ürünlerin olması bizleri mutlu eder” dedi.

“BU ESERİN DEVLETE BIRAKILMASI LAZIM”

Hatay Meclisi’nin mülki sahiplerine seslenen Başkan Nacioğlu, Hatay Meclisi’nin devlete bırakılması gerektiğini söyledi. Nacioğlu, “Tarihi bina Hatay’ın önemli ailelerinden kişilere ait bir yer. Bunlardan istediğimiz, böyle bir eseri devlete bırakmaları lazım. Hatay gerçekten daha iyi şeyleri hak eden bir il. Bu aileye şuradan seslenmek istiyorum. Gelin burayı devlete istimlak verin veya yardımcı olun hiç olmazsa sizin bir eseriniz Kurtuluş Müzesi olarak, hatta isimlerini de koyarak bu güzel bir müze olsun” ifadelerinde bulundu. Mehmet BAYRAK

Bu haber 132 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Ekrem İmamoğlu’na Destek

Ekrem İmamoğlu’na Destek

Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, CHP Arsuz ilçe Örgütü tarafından, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu” adına, 23 Haziran seçimleri için düzenlenen topl..

DEVAMI +
Muhtarlarımıza görevlerinde başarılar diliyorum

Muhtarlarımıza görevlerinde başarılar diliyorum

Akdeniz Muhtarlar Federasyon Başkanı Mahmut Gülcü ve beraberindeki Mahalle Muhtarları, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı ziyaret ettiler.

DEVAMI +
İHA sistemleri hakkında bilgi verdi

İHA sistemleri hakkında bilgi verdi

İHA Tabur Komutanı Binbaşı Barış Karaca, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı makamında ziyaret etti.

DEVAMI +
MİLLETVEKİLİ GÜZELMANSUR’DAN BAŞKAN GÜVEN’E TEBRİK ZİYARETİ

MİLLETVEKİLİ GÜZELMANSUR’DAN BAŞKAN GÜVEN’E TEBRİK ZİYARETİ

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven’i makamında ziyaret ederek, hayırlı olsun dileklerini iletti.

DEVAMI +
Hatay SMMMO görev dağılımı yaptı

Hatay SMMMO görev dağılımı yaptı

Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın yeni yönetim kurulu görev dağılımı yapıldı.

DEVAMI +
DİKKATSİZLİĞİN KURBANI OLUYORDU!

DİKKATSİZLİĞİN KURBANI OLUYORDU!

Hatay’da, annesinin elini bırakarak yola fırlayan çocuğa araba çarptı.

DEVAMI +