16-11-2018 12:30:00

HATAY MECLİSİ, KURTULUŞ MÜZESİ YAPILMAK İSTENİYOR

HATAY MECLİSİ, KURTULUŞ MÜZESİ YAPILMAK İSTENİYOR

Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu: “Meclisin müze olması Hatay ve Ülke turizmine katkı sağlayacaktır” dedi.


AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın, künefe salonu olarak kullanılan Hatay Meclisi’nin Kurtuluş Müzesi yapılmasını talep etmesi üzerine gündeme gelen Hatay’ın tarihi meclisiyle ilgili resmi yazışmaların sürdüğü öğrenildi.

“HATAY MECLİSİ’NİN DEVLETE İSTİMLAK EDİLMESİ GEREKİYOR”

Daha öncelerinde kötü amaçlarda kullanılan şimdilerde künefe salonu olarak kullanılan Hatay Meclisi’nin müze olması gerektiğini destekleyen Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu, meclisin müze talebiyle istimlak edilmesi gerektiğini söyledi.

Nacioğlu, “Yıllardır burası hep kötü amaçla kullanılmaktadır. Biz Hataylıları gerçekten bu konuda üzüyordu. Daha önce sinema olarak kullanılan bir yerdi. Hatta kötü filmlerin izlendiği ve Hatay’ımızın hiç hak etmediği bir konumda kullanılıyordu. Daha sonra burası, şuanda künefe ve çay, kahve filan gibi şeylerin satıldığı bir yer haline geldi. O da bizi üzüyor” dedi.

TARİHİ BİNANIN BU ŞEKİLDE KULLANILMASI BİZİM İÇİN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY

Nacioğlu: “Gerçekten böyle tarihi bir binanın bu şekilde kullanılması bizim için çok kötü bir şey. Özellikle burayı sayın milletvekilimiz Hüseyin Yayman’ın, Kurtuluş Müzesi olarak düşünmesi çok güzel bir olaydır. Kurtuluş Müzesi olması Hatay turizmine ve ülke turizmine çok büyük katkı yapar. İnşallah devletimiz burayı eğer istimlak ederse Hatay’ımızın gururu olur, hatta tam karşısında bir etnografya müzesi de yapılacak. Bu Hatay turizmine ve ülke turizmine büyük katkı sağlar. İnşallah bu yolda ilerleme yaparız ve burayı devletimiz alır, burayı Kurtuluş Müzesi yaparız. Tabi alındığı zaman sadece Meclis değil bütün olduğu gibi, çevresinin her tarafının alınması gerektiğini ve alt dükkanlarda böyle Hatay’ı simgeleyen ürünlerin olması bizleri mutlu eder” dedi.

“BU ESERİN DEVLETE BIRAKILMASI LAZIM”

Hatay Meclisi’nin mülki sahiplerine seslenen Başkan Nacioğlu, Hatay Meclisi’nin devlete bırakılması gerektiğini söyledi. Nacioğlu, “Tarihi bina Hatay’ın önemli ailelerinden kişilere ait bir yer. Bunlardan istediğimiz, böyle bir eseri devlete bırakmaları lazım. Hatay gerçekten daha iyi şeyleri hak eden bir il. Bu aileye şuradan seslenmek istiyorum. Gelin burayı devlete istimlak verin veya yardımcı olun hiç olmazsa sizin bir eseriniz Kurtuluş Müzesi olarak, hatta isimlerini de koyarak bu güzel bir müze olsun” ifadelerinde bulundu. Mehmet BAYRAK

Bu haber 64 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
DİKKAT ''SAĞANAK'' YAĞIŞ

DİKKAT ''SAĞANAK'' YAĞIŞ

Bölge geneli, çok bulutlu aralıklı yağmur, sağanak ve kıyı kesimlerde gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, Adana, Mersin, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde yer yer k..

DEVAMI +
Şüpheli paket paniğe yol açtı

Şüpheli paket paniğe yol açtı

Antakya’da bir otobüs durağına bırakılan poşet paniğe neden oldu.

DEVAMI +
Su Canavarları Temizleniyor

Su Canavarları Temizleniyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bayram Öksüz: “Bu zararlı bitki Afrin ve Suriye’den geliyor. Bizim temizleme çabamız yeterli olmuyor”..

DEVAMI +
Konserve kutusunu çıkarıp protez bacaklarıyla ülkesine döndü

Konserve kutusunu çıkarıp protez bacaklarıyla ülkesine döndü

Kendisi gibi yürüme engelli olan babasının PVC boru ve konserve kutusundan oluşturduğu aparatla yürümeye çalışan ve AA tarafından yapılan haberlerle tüm dünyanın dikkatini çeken 8 ..

DEVAMI +
MÜHENDİSLERİN ÖNEMLİ BİR KISMI İŞTEN ÇIKARILDI

MÜHENDİSLERİN ÖNEMLİ BİR KISMI İŞTEN ÇIKARILDI

5 Aralık Dünya Mühendisler Günü’nde TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye’de mühendislerin yaşadığı sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve işs..

DEVAMI +
Asi Nehri’nde lambalar yanmıyor

Asi Nehri’nde lambalar yanmıyor

Asi nehri kenarındaki lambalar yanmıyor. Asi nehrin iki kenarında bulunan yürüyüş balkonların lambaları uzun süreden beri yanmıyor.

DEVAMI +