05-12-2018 11:40:00

Hatay otobanı ücretsiz olsun, ekonomi canlansın

Hatay otobanı ücretsiz olsun, ekonomi canlansın

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Osmaniye-İskenderun arasında organize sanayi bölgelerinin bağlantı yollarının çevreyoluna dönüştürülerek ücretsiz olmasını TBMM gündemine taşıdı.


Adana-Ceyhan karayolunun 64 kilometresinin ücretsiz olduğunu örnek gösteren Şahin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması üzere soru önergesi verdi.

Ticaret ve nakliyatın yoğun olduğu bölgelere yapılacak bağlantı yollarının sanayi sektörü ve bölge halkının mali kaybını azaltarak ve can güvenliğini sağlayacağına değinen Şahin, otobandan İskenderun sanayi ve küçük sanayi bölgesine bir bağlantı yolu yapılmasının Hatay halkının öncelikli taleplerinden olduğunu belirterek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’dan Osmaniye-İskenderun otobanındaki gişelerin ücretsiz hale getirilmesini talep etti. Adana-Ceyhan karayonulunun 64. km’sinin ücretsiz olması gibi ağır sanayi bölgesi olan Osmaniye-İskenderun hattının da ücretsiz hale getirilerek sanayici ve nakliyecilerin ekonomik olarak rahatılması gerektiğini söyleyen Suzan Şahin, ‘‘Ülkemizdeki ağır sanayi bölgeleri arasında çok önemli bir yeri olan İskenderun sanayi bölgesinde otoban ve çevreyollarına bağlantı yolu bulunmamaktadır. Nakliyat ve ticaretin yoğun olduğu bu bölgede, İs-Demir İskenderun kapısı Azganlık bölgesinden otobana bağlantı yolu bulunmamaktadır.Burada yaşanan yoğun trafik, kazalara sebebiyet vermekte, ambulans ulaşımı ve en yakın hastanelere hasta sevki gecikmekte, sanayi sektörüne de ağır maliyet yükü oluşturmaktadır.Nihayetinde bu sanayi bölgesinden çıkan ağır tonajlı araçlar ya Payas ya da İskenderun’dan otobana giriş sağlamakta, gerek trafiğe haddinden fazla yoğunluk oluşturmakta gerekse ekonomik anlamda külfete neden olmaktadır.’’ diyerek E-91 de D-817 karayollarındaki gişelerin ücretsiz hale getirilmesinin içinde bulunulan ekonomik kriz ortamında Türkiye ekonomisine fayda sağlayacağını söyledi.

Hatay’ın ağır sanayi bölgelerinden olan Dörtyol, Payas, İskenderun ilçeleride sektöre hizmet veren araçlar ve vatandaşların yoğun olarak kullandığı Erzin – Dörtyol ilçeleri arasını 14 km, Dörtyol – Payas ilçeleri arasını 9 km mesafede kat etmekte ve bu kısa mesafeler için geçiş ücreti ödemekte olduğu belirtilen önergede, D-817 karayolunda ağır tonajlı ve tehlikeli madde taşımacılığı yapan ticari taşıtların yoğunluğu trafikte güvenlik kaybına yol açtığı ve bunun sonucu olarak trafik kazalarının meydana geldiğinin altını çizen Şahin, ‘‘Hatay il sınırlarında otoban gişelerinin çevreyolu olarak tanımlanması, E-91 ve D-817 otobanlarını çevreyolu statüsüne dönüştürülerek Erzin, Dörtyol, Payas ve İskenderun gişelerinin ücretsiz hale getirilmesi, çok yoğun sanayi trafiği olan E-91otobandaki yoğuntuluğu azaltacak, trafik kazalarını önleyecek, ayrıca nakliye ve lojistik firmaları ve ağır sanayi sektörüne ciddi ekonomik katkı sağlayarak ülke kalkınmasında faydalı olacaktır.’’ ifadelerini kullandı.

Suzan Şahin’in, Ulaştırma ve Altyapı Bakanına sorduğu sorular ise şöyle; 1. İskenderun ilçesinden başlayarak Erzin ilçemizin Gözene gişelerine kadar devam eden otoyolun, tıpkı Adana-Ceyhan karayonulunun 64. km’sinin ücretsiz olması gibi ücretsiz olması gerekli midir?

İskenderun-Gözene arası otoyulun ücretsiz olmasının sağlanması halinde E91 karayolunda trafiğin rahatlayacağı, kazaların azalacağı ve maliyetlerin düşeceği görüşünde olan bölgedeki sanayi sektörünün taleplerine karşı tasarrufunuz olacak mıdır? Olacaksa bu tasarruflar nelerdir ve ne zaman hayata geçirilecektir? 3. Yapımı yarım kalan İskenderun-Azganlık otoban bağlantı yolununun durumu nedir? Hizmete girişi konusundaki planlamanız nedir?

İskenderun Küçük Sanayi Sitesi’nden İskenderun otobanına bağlantı yolu yapılmasını yıllardır talep eden sanayi sektörlerinin içinde bulunduğu sıkıntıları, bu yolu açarak gidermeyi düşünüyor musunuz?

İskenderun-Osmaniye arası otoyolda ağır tonajlı ve tehlikeli madde sevkiyatı yapan taşıtlara güvenli bir seyir rotası oluşturması için bir planlama düşünülüyor mu?

Bu uygulama Adana-Ceyhan bölgesinde yapılmakta iken, bu kadar trafik yoğunluğu ve -organize sanayi bölgesi olmasından dolayı- lojistik yoğunluğu olan Osmaniye sınırı-Erzin Gözene arası, tıpkı Adana-Ceyhan karayonulunun 64. km’sinin ücretsiz olması gibi ücretsiz hale getirilmemektedir?.

Haber Merkezi

Bu haber 120 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
HASSALILAR KARDEŞLİK SOFRASINDA BULUŞTU

HASSALILAR KARDEŞLİK SOFRASINDA BULUŞTU

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, mübarek Ramazan ayında kurulan kardeşlik sofralarında hemşehrileriyle bir araya geliyor.

DEVAMI +
BATIAYAZ KÖPRÜSÜ’NDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

BATIAYAZ KÖPRÜSÜ’NDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Batıayaz Yaylası yolu üzerinde bulunan tarihi taş köprüde kısa bir süre önce restorasyon çalışması başlatması dolayısı..

DEVAMI +
Gençlik’ten Ata’ya çelenk

Gençlik’ten Ata’ya çelenk

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 100. yıldönümünü nedeniyle çelenk koyma töreni düzenlendi.

DEVAMI +
Gençlik yürüdü

Gençlik yürüdü

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayrağı nedeniyle Gençlik yürüyüşü gerçekleştirildi.

DEVAMI +
Gençlik bayramının 100. yılı coşkuyla kutlandı

Gençlik bayramının 100. yılı coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 100. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Antakya’da da coşkulu bir törenle kutlandı.

DEVAMI +
ŞEHİTLERİMİZİN VE GAZİLERİMİZİN KANI BU TOPRAKLARIN MÜHRÜDÜR

ŞEHİTLERİMİZİN VE GAZİLERİMİZİN KANI BU TOPRAKLARIN MÜHRÜDÜR

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ve Eşi Gülşen Uygur Hanımefendi şehit yakınları ve gaziler ile iftarda bir araya geldi.

DEVAMI +