27-06-2018 11:55:00

HATAY’A BİR ‘BAKAN’ LAZIM

HATAY’A BİR ‘BAKAN’ LAZIM

Hatay Sanayici ve İş insanları Derneği (HASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Alkan 2018 Genel Seçimlerinin Hatay’a ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyerek Hatay’dan artık bir bakan olması gerektiğinin altını çizdi.


HASİAD evinde basın açıklaması gerçekleştirilen ve Hatay’ın sadece 11 milletvekili gönderen bir il olarak görülmemesi gerektiğini savunan Alkan, Hatay’ın Türk siyasetine ve ekonomisine yön veren bir güç olmasının sağlanması gerektiğini vurguladı.

HATAY TÜRKİYE SİYASETİNE YÖN VERECEK GÜÇ OLMALI

Türkiye olarak bir seçim sürecini daha geride bıraktığımızı hatırlatan Başkan Alkan açıklamasında şunlara değindi: “seçim sürecinin sonunda başta Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ve tüm Hatay milletvekillerimizi kutluyor ve önümüzdeki sürecin ülkemize barış, istikrar ve güç getirmesini diliyoruz.

Son yıllarda bölgemizde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bu seçim, kültürel, ekonomik ve politik konumu dolayısıyla, Hatay’ın Türkiye’nin geleceği için ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu bir kez daha göstermiştir. Hatay sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 11 milletvekili gönderen bir il olarak görülmemelidir. Gayemiz Hatay’ımızın aynı zamanda Türk siyasetine yön veren bir güç olmasını sağlamaktır. HASİAD Yönetim Kurulu olarak, Hatay’ın Türk siyaseti ve ekonomisinde daha güçlü bir yere sahip olabilmesi için yeni dönemde bakanlık düzeyinde temsil edilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bu anlamda Suriye’de yaşanan iç savaş ve akabindeki mülteci krizi sonrasında yaşanan iletişim kopukluklarının bir kenara bırakılarak; güç, fikir ve gönül birliğinin bir an önce sağlanması gerektiğini düşünüyoruz.

SİYASİ İKTİDAR ARKAMIZDA OLMALI

Başkan Alkan: “Binlerce yıllık tarihinde defalarca kez depremlerle yerle bir olmuş, hastalık, kıtlık ve savaşlar görmüş olmasına rağmen Hatay, tüm bu süreçlerden Ortadoğu’nun en büyük ticari, ekonomik ve sosyal başkentlerinden birisi olarak çıkmayı başarmıştır. Şüphesiz ki mülteci sıkıntısı da dahil olmak üzere, mevcut tüm sorunları bir kere daha atlatacak ve aynı titri koruyacak güç, potansiyel ve azme halen sahibiz. Mevcut siyasi iktidardan beklentimiz, biz bu azim ve potansiyele sahipken, önümüzü açarak, sadece Hatay’ı değil tüm Türkiye’yi globalleşen dünyada hak ettiği yere hatta daha da ötesine taşıyabilmemiz için her daim arkamızda olduklarını bilmektir. Sadece bu açıdan bakıldığında dahi ekonomik ve stratejik olarak Hatay’ın bakanlık nezdinde temsil edilen bir şehir olmasının gerekliliği aşikar bir şekilde ortaya çıkacaktır” dedi.

ORTAK BİR KAMUOYU OLUŞTURULMALI

Başkan Alkan: “Bu vesile ile HASİAD olarak, Hatay’daki tüm sivil toplum kuruluşları ve kamuoyu temsilcilerinin bir araya gelerek, ortak bir kamuoyu oluşturması konusunda elini taşın altında koyması gerektiğini düşünüyoruz. Oluşturulan konsensüs çerçevesinde gerekli görüşmelerin yapılması ve taleplerin doğrudan aktarılması adına tüm STK temsilcilerinin bir arada Ankara’da temasta bulunarak tüm söylemlerin hayata geçirilebileceği kanaatindeyiz.

Unutmamak gerekir ki ekonomik olarak güçlü bir Hatay, ülkemizin kalkınması ve 2023 hedeflerimizin gerçekleştirilmesi noktasında kritik bir öneme sahiptir. Devlet büyüklerimiz ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki temsilcilerimiz Hatay’ın bu önemini göz ardı etmemeli ve Hatay’ın sahip olduğu potansiyelin gelecekte daha iyi nasıl kullanılabileceği noktasında neler yapılabileceğini görebilmelidirler.

Önümüzdeki kısa zaman içerisinde, düşüncelerimizin bir an önce gerçek hayata geçirilebilmesi adına HASİAD olarak sonuna kadar sorumluluk almaya hazır olduğumuzu değerli Hatay kamuoyuna bildirmek isteriz” dedi.

Bu haber 161 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER SİYASET HABERLERİ
AK Partililerden şehit ailelerine ziyaret

AK Partililerden şehit ailelerine ziyaret

AK Parti İl teşkilatı şehit ailelerini evinde ziyaret etti.

DEVAMI +
Reyhanlı 1 Nisan'dan sonra hizmete doyacak

Reyhanlı 1 Nisan'dan sonra hizmete doyacak

Reyhanlı'da büyük coşku ve sevgiyle karşılanan Hatay Büyükşehir Başkan Adayı İbrahim Güler, Reyhanlı 1 Nisan'dan sonra hizmete doyacağını söyledi

DEVAMI +
Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na baraj tepkisi

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na baraj tepkisi

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri öncesi sıradaki durağı Kütahya oldu. Erdoğan burada, önceki günlerde Hatay’a gelen ve Hatay’da..

DEVAMI +
Tüm Hatay Lütfü Savaş’a kenetlendi

Tüm Hatay Lütfü Savaş’a kenetlendi

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, gerçekleştirdiği seçim toplantılarında vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanıyor.

DEVAMI +
Hatay’dan elinizi çekin

Hatay’dan elinizi çekin

Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu, son günlerde Hatayla ilgili olumsuz söylemlerle ilgili açıklamada bulundu.

DEVAMI +
Hatay Yeniden doğacak

Hatay Yeniden doğacak

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler, Esat Ağa İşhanı ziyaret edip, buradaki ayakkabı esnafına projelerini anlattı.

DEVAMI +