18-09-2018 13:56:00

Hatay'da pekmez mesaisi başladı

Hatay'da pekmez mesaisi başladı

Hatay'ın üzüm üretimi ile ünlü Hassa ilçesinde, çiftliler topladıkları üzümleri geleneksel yöntemlerle pekmeze dönüştürmeye başladı.


Bir yıl boyunca emek harcadıkları bağlardan hasat yapan Hassalı çiftçiler, üzüm pekmezi için kolları sıvadı. Pekmez üreticilerinden 61 yaşındaki Hacı Musa Sarı, yaptığı açıklamada, uzun zamandır doğal üzüm pekmezi ürettiğini söyledi.

Üzümleri makinelerde çöpünden ayırıp önce suyunu çıkardıklarını, dinlendirdikten sonra saatlerce bakır kazanlarda kaynattıklarını belirten Sarı, şöyle konuştu:

"Son aşamada dağdan getirdiğimiz ve pekmezin mayası olarak kabul ettiğimiz toprakla bir süre daha kaynatarak ürünleri doğal bir şekilde hazırlıyoruz. Kireç taşının olgunlaşmamışını üzüme katıyoruz. Kattığımız bu toprak üzümün şırasını ve tadının getirir. Eğer o toprağı katmazsak üzümümüz ekşimsi bir pekmez olur ama bunu kattığımızda çok güzel ürün alırız."

Sarı, üzümde bu sezon görülen "mildiyö hastalığı" nedeniyle rekoltede yaşanan düşüşün pekmez üretimini de etkilediğini anlatarak, bu yıl pekmezin kilogram fiyatının 12-15 lira arasında olduğunu söyledi.

Üreticilerinden Mehmet Kodaz da önceki yıllarda 4-5 ton civarında hasat yaptığı bağından bu sezon 200 kilogram ürün alabildiğini anımsatarak, verim düşüklüğünün doğal olarak pekmeze de yansıdığını dile getirdi.

Bu haber 146 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
YANAN MİNİBÜSÜNÜ TARLAYA ATTI!

YANAN MİNİBÜSÜNÜ TARLAYA ATTI!

Seyir halindeki minibüs alev aldı, panikleyen sürücü aracı tarlaya kırdı

DEVAMI +
HASSA KARAYOLU PANİK SAÇIYOR!

HASSA KARAYOLU PANİK SAÇIYOR!

Hassa karayolunda akşam vakitlerinde oluşan karanlığın ardından yine bir hayvan kazası meydana geldi.

DEVAMI +
ASİ GAZETESİ 16 YAŞINDA!

ASİ GAZETESİ 16 YAŞINDA!

Nihat Mazmanoğlu: “Gazetecilik, kolay bir iş değil. Bu zamanda böyle bir sektörde bu kadar ayakta kalmak hiç kolay değil. Geldiğimiz nokta çok iyi bir nokta.”

DEVAMI +
Gündoğdu Müdürlüğe Atandı

Gündoğdu Müdürlüğe Atandı

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Basın ve Halkla İlişkiler biriminde uzun zamandır başarılı bir biçimde görev yapan Mehmet Gündoğdu yönetim kurulu kararı ile vekaletle yaptığ..

DEVAMI +
Hatay’da Baro var

Hatay’da Baro var

Hatay Barosu Ekrem Dönmez ile devam dedi

DEVAMI +
Çocukluk yıllarıma geri döndüm

Çocukluk yıllarıma geri döndüm

Basın dünyasının yakından tanıdığı Gazeteci Yazar Hıncal Uluç ile Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay Valisi Erdal Ata’yı makamında ziyaret etti.

DEVAMI +