08-09-2018 10:41:00

İDLİP, HATAY’I ETKİLEYECEK Mİ?

İDLİP, HATAY’I ETKİLEYECEK Mİ?

Rejim güçlerinin ve Rusya’nın son günlerde başlattığı hava saldırılarından kaçmaya çalışan Suriyeli sivillerin ilk sığınak noktası Türkiye olurken, sınırdaki en yakın komşu il olan Hatay, göç endişesi yaşanıyor. Altınözü, Reyhanlı ve Yayladağı sınırlarına ulaşması muhtemel olan Suriyeli sivillerin, hava saldırıların artışlarından dolayı İdlip’te bulundukları bölgeleri terk etme ihtimallerinin yüksek olduğu ön görülüyor.


ÖNLEMLER ALINDI AMA..

Hatay sınırlarında, Suriyelilerin göçlerine karşılık Kızılay, AFAD ve TSK tarafından önlemler alınsa da, olası bir hava saldırısından kaçış durumunda, mültecilerin sağlık ve kimlik kontrollerinin ardından sınırın Suriye yakasına kurulan çadır ve kamplara yerleştirilecekleri düşünülüyor. Sınıra ulaşmadan önlem alan Kızılay ve AFAD, sınırın diğer yakasında kamplar oluşturarak, ülkeye geçişleri minimuma indirmeye çalışıyor. Diğer yandan TSK, kaçak geçiş yapmaya çalışacak olan Suriyeli sivillere karşı, sınır duvarlarında gece gündüz demeden tetikte bekliyor.

NE TÜRKİYE NE DE HATAY GÖÇ DALGASINI KALDIRAMAZ

2018 yılı verileri itibariyle 3 Milyon 500 bin Suriyeli Mülteci, Türkiye’de yaşamlarını sürdürmeye devam ederken bu sayının yaklaşık 500 bini Hatay’da yaşıyor. Özellikle İstanbul, Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Kilis ve Mardin’de, Suriyelilerin yoğunlukta yaşadığı biliniyor. Suriyeli mülteci sayısında neredeyse İstanbul ve Şanlıurfa’yla aynı nüfusu paylaşan Hatay’da, yeni bir göç dalgasının felakete yol açacağı konuşuluyor. Yeni bir göç dalgasının sadece Hatay’da değil, Türkiye genelinde ekonomik felakete yol açacağı, Türkiye’yi düşündüren başlıca neden oluyor. Mehmet BAYRAK

Bu haber 647 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER DÜNYA HABERLERİ
Sınıra komando sevkiyatı

Sınıra komando sevkiyatı

Hatay'dan Suriye sınırındaki birliklere takviye amacıyla gönderilen komando birlikleri ve ZPT araçlar Kilis istikametine hareket etti.

DEVAMI +
Türk Kızılayı’ndan Suriyeli ailelere gıda yardımı

Türk Kızılayı’ndan Suriyeli ailelere gıda yardımı

Türk Kızılayı tarafından Suriye'nin Atme kampındaki bin 400 aileye gıda kolisi ve bebek maması yardımı yapıldı.

DEVAMI +
UYUŞTURUCU TACİRLERİNDEN 2’Sİ TUTUKLANDI!

UYUŞTURUCU TACİRLERİNDEN 2’Sİ TUTUKLANDI!

Hatay'da ve Konya'da marş dinamolarına yerleştirilerek kargolanan 110 kilo 565 gram uyuşturucu hapın ele geçirildiği operasyonda gözaltına alınan 8 kişiden 2'si tutuklandı, 6'sı ad..

DEVAMI +
57 Suriyeli kaçak göçmen yakalandı

57 Suriyeli kaçak göçmen yakalandı

Altınözü’nde, Türkiye’ye yasa dışı yollardan giren 57 Suriyeli göçmen yakalandı.

DEVAMI +
TSK’DEN İSTE’YE HELİKOPTER

TSK’DEN İSTE’YE HELİKOPTER

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), kullanılamaz durumdaki bir AH-1P Cobra helikopteri, Sivil Havacılık Yüksekokulundaki eğitim ve öğretim faaliyetlerinde değerlendirilmek üzere İskende..

DEVAMI +
2 DEAŞ mensubu kovalamacayla yakalandı

2 DEAŞ mensubu kovalamacayla yakalandı

Belen’de kovalamaca sonucu yakalanan 2 DEAŞ mensubu tutuklandı.

DEVAMI +