30-11-2018 09:32:00

İskenderun’da halkla buluşma ve eğitim istişare toplantısı

İskenderun’da halkla buluşma ve eğitim istişare toplantısı

İskenderun Kaymakamlığı, İskenderun’da düzenlenen “Halk ile Buluşma ve Eğitim İstişare Toplantısı” ile ilgili basın bildirisi yayınladı.


Kaymakamlık bildiride, “İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 81 İl Valiliğine gönderdiği genelge ve bu genelge doğrultusunda Hatay Valiliğince verilen talimat gereğince uygulanmakta olan “Halk ile Buluşma ve Eğitim İstişare Toplantısı” İlçemizde düzenli olarak gerçekleştirilmekte olup, her ay bir mahallemizden belirlenen okulun ev sahipliğinde gerçekleştirilen bu toplantılar vesilesiyle İlçemizde devlet okullarının genel durumu ve eğitim hizmetlerinin işleyişi ile mahallenin sorun ve ihtiyaçları hakkında istişarede bulunulmaktadır” bilgilerine yer verdi. Mithatpaşa İlkokulu ev sahipliğinde, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; İlçe Yazı İşleri Müdürü Mehmet Gök, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu ve Şube Müdürü Ahmet Yanmaz, civardaki okulların idarecileri ve okul aile birliği başkanları ile Mahalle Muhtarları hazır bulundu. İlçe Yazı İşleri Müdürü Mehmet Gök, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu, Mithatpaşa İlkokulu Müdürü Berivan Kuyubaşıoğlu ile diğer okul idarecileri tarafından okul girişinde karşılanan Kaymakam Yönden, okul binasında yaptığı incelemenin ardından, okul idarecileri, okul aile birliği yöneticileri ve mahalle muhtarı ile bir araya gelerek istişarede bulundu.

Kaymakam Yönden, hoşsohbet ortamında bir araya geldiği okul idarecileri, okul aile birliği yöneticileri ve mahalle muhtarına tek tek söz hakkı vermek suretiyle, onları dikkatle dinledi.

İlk olarak toplantıya ev sahipliği yapan Mithatpaşa İlkokulu Müdürü Berivan Kuyubaşıoğlu tarafından okulun genel durumu ve eğitim hizmeti hakkında bilgi aktarımı yapılmasının akabinde, civarda bulunan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki devlet okullarının idarecileri tarafından da bilgi paylaşımı yapılarak, çok yönlü bir değerlendirme yapıldı.

Kaymakam Yönden, okulların sorun ve ihtiyaçları başta olmak üzere, okulun başarı ortalaması, öğretmen-öğrenci-veli arasındaki iletişim durumu, dersliklerin ve araç-gereçlerin durumu, ek kurs hizmetleri ve okul aile birliği faaliyetleri hakkında bilgiler alarak, 2018-2019 eğitim öğretim yılında sorun ve eksikliklerin en asgariye indirildiği ve başarı ortalamasının daha üst seviyeye ulaştığı bir eğitim yılı olması açısından neler yapılabileceği konusunda fikir teatisi yaptı.

Kaymakam Yönden yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi, “Bir eve misafir olarak girdiğinizde o evin tuvalet ve lavabolarının temizliği nasıl ev sahibinin genel temizlik kabiliyetini ifade ediyorsa bir diğer evimiz olan eğitim yuvalarımızda da tuvalet ve lavabo temizliği de okulumuzun aynası gibidir. Bu manada tuvalet ve lavaboların temizlik ve hijyeni önem ve öncelik arz etmektedir. Yaptığımız iş ve çalışmalarda rutin uygulama kapasitesini aşmak gerekmektedir. Klasik bir kaymakam, klasik bir okul müdürü ve klasik bir öğretmenlik yapmaktan ziyade çocuklarımızın daha müreffeh bir ortamda yaşaması bakımından belli kalıpların dışına çıkarak gayretli bir çalışma temposu sergilemeliyiz. Hani derler ya eski köye yeni adet getirme diye. Ben tam aksini ifade ediyorum. Eğer, eğitimde çıtayı yükseltecek bir projeniz var ise, ya da eğitim ile istihdam olanaklarını harmanlayarak istihdam da iyileştirme sağlayacak bir projeniz var ise kısacası kamu yararına proje oluşturmak suretiyle ekonomik ya da sosyal kalkınmaya pozitif bir ivme kazandıracak uygulama söz konusu olur ise o eski köye yeni adetleri getirin. Güçlü Türkiye hedeflerine ulaşmak için, yeni bir idarecilik, yeni bir eğitimcilik ve optimum bakış açısı geliştirerek, gerek ülkemizin gerek ilçemizin gerekse ilimizin gelişmesi, kalkınması ve daha ileri hedeflere doğru yürümesi için teşvik edici ve yönlendirici bir faktör olalım” dedi.

Öğrenci servisi ve taşımacılığının denetimi üzerine de kısa bir değerlendirme yapan Kaymakam Yönden, çocuklarımızın ulaşımı ve servis işine de önem verdiğini belirterek, okul idarecilerimiz, jandarma ve emniyet güçlerimiz ile işbirliği sağlamak suretiyle öğrenci servislerinin denetiminin hassasiyetle yapılması gerektiğine ve bu doğrultuda yerinde incelemeler de yapacağını belirtti.

Bu haber 189 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER SİYASET HABERLERİ
Ersoy ile Çetin Hatay’a geldi

Ersoy ile Çetin Hatay’a geldi

Bölgede bir dizi programa katılmak üzere İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, havayolu ile Hatay’a geldi.

DEVAMI +
BAŞKAN SAVAŞ’A YETKİ VERİLDİ

BAŞKAN SAVAŞ’A YETKİ VERİLDİ

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 13’üncü maddesi gereğince Mayıs ayı olağan toplantısı, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı top..

DEVAMI +
Antakya halkına güzel hizmetlerde bulanacağım

Antakya halkına güzel hizmetlerde bulanacağım

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı makamında ziyaret etti.

DEVAMI +
İYİ Parti İlçe Başkanları Reyhanlı’da Buluştu

İYİ Parti İlçe Başkanları Reyhanlı’da Buluştu

İYİ Parti ilçe başkanları Reyhanlı’da kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

DEVAMI +
CHP ARSUZ YÖNETİMİNDEN, BAŞKAN GÜVEN’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

CHP ARSUZ YÖNETİMİNDEN, BAŞKAN GÜVEN’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Cumhuriyet Halk Partisi Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin ve Yönetim Kurulu Üyeleri Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven’i makamında ziyaret ederek, hayırlı olsun dileklerini iletti...

DEVAMI +
MULLAOĞLU'NDAN, KILIÇDAROĞLU'NA ZİYARET...

MULLAOĞLU'NDAN, KILIÇDAROĞLU'NA ZİYARET...

CHP Hatay İl eski Başkanı Servet Mullaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

DEVAMI +