05-07-2018 09:26:00

Kırıkhan Kavunu üreticiyi sevindirdi

Kırıkhan Kavunu üreticiyi sevindirdi

Kırıkhan Kavunu'nun rekoltesi, geçen yıl üretimde yaşanan kayıplar, alınan tedbirler sayesinde arttı.


Kırıkhan'da kendine has kokusu ve tadıyla talep gören Kırıkhan kavununun rekoltesinin geçen yıl üretimde yaşanan kayıplar sonrası alınan tedbirler sayesinde artması çiftçileri sevindirdi.

Kırıkhan ilçesinde yetiştirilen ve ilçenin adıyla tanınan "Ananas" ve "Galya" türü kavunlar yurt içinden yoğun ilgi görüyor. Talebe göre yurt dışına da gönderilen kavunların toplanması için işçiler sabahın erken saatlerinde tarlaların yolunu tutuyor.
Özenle toplanan kavunlar kalitesine göre ayırt edilerek paketleniyor. Kırıkhan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Temizkan, yaptığı açıklamada, kavunun ilçe tarımı için çok önemli bir yeri olduğunu söyledi. Kavun yetiştiriciliğinin birçok ailenin ekonomisine büyük katkı sağladığını anlatan Temizkan, geçen yıl ilçede toplam 15 bin dönüm alanda ekim yapıldığını anımsattı.
Temizkan, bu ekime karşılık istenilen verimin alınamadığını hatırlatarak, “Geçen yıl olumsuz hava şartları ve kavunda görünen birtakım hastalıklar neticesinde ekilen alanın yarısına yakını kurudu. Bu yüzden de rekolte dönüme bir tona kadar düştü” dedi.

Yaşanan sorun nedeniyle bu yıl sıkı tedbirler aldıklarını vurgulayan Temizkan, ekim alanının da bu sezon arttığını bildirdi.
Örtü altında 12 bin açık alanda ise 5 bin olmak üzere toplam 17 bin dönüm alanda kavun ekimi gerçekleştirildiğini ifade eden Temizkan, şöyle devam etti: "Ekiplerimizin ve çiftçilerimizin dikkatli ve yoğun çalışması neticesinde geçen yıl görünen kuruma hadisesi bu yıl olmadı. Bu sezon ilk yapılan hasatta dönüme 2,5 ile 4 ton arası verim elde ettik. Geçen yıl kuruma neticesinde toplam rekolte 20 ile 22 bin ton civarında olmuştu. Bu yıl ise ilk yapılan hasatlar dikkate alındığında rekoltenin 60 bin ton civarında olmasını bekliyoruz.
Kavun üreticisi Paşa İkizoğlu ise bu yıl rekoltenin artmasının yanı sıra kalitenin de yükseldiğine dikkati çekerek, fiyatlardan da memnun olduklarını söyledi.
Geçen yıl ürünlerini 1 liranın altında sattıklarını anımsatan İkizoğlu, “Şu an kalitesine göre 1,20 ile 1,40 lira arasında fiyat değişiyor. Umarım sezon sonuna kadar böyle devam eder” dedi.

Bu haber 97 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
resim yok

Borçlanma yine komisyona havale edildi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı olağan toplantısı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan vekili Ömer Dolar başkanlığında yapıldı.

DEVAMI +
Enflasyon Memurun Bütçesini Yuttu

Enflasyon Memurun Bütçesini Yuttu

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık Sen İl Başkanı Hayrettin ŞAHİN açıklanan Ağustos ayı enflasyon rakamlarına dair açıklamasında; Ağustos ayında TÜFE %2,3 oranında yükseldi...

DEVAMI +
Muz Üreticisiyle Protokol İmzalandı

Muz Üreticisiyle Protokol İmzalandı

2018 yılı Mali Destek Programları kapsamında Proje Uygulama Sözleşmelerinin imzalamasına devam ediliyor.

DEVAMI +
Turizmi canlandırma çalışmaları devam ediyor

Turizmi canlandırma çalışmaları devam ediyor

Hatay’da Özel Tekne Turizminin canlandırılmasını yönelik çalışmalar devam ediyor.

DEVAMI +
HALİL AY'DAN DEV YATIRIM

HALİL AY'DAN DEV YATIRIM

Hatay'ın ilk ve tek çocuk bezi fabrikası AL KAMAR'ın Reyhanlı'daki fabrikasına gezi ve tanıtım programı düzenlendi. Yüzlerce kişinin istihdam edildiği fabrika Suriye'nin tam sınırı..

DEVAMI +
HBB’DEN ÖĞRENCİLERE KURS İMKÂNI

HBB’DEN ÖĞRENCİLERE KURS İMKÂNI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren HATMEK, uzman eğitmen kadrosu ile ücretsiz kurslar vermeye devam ediyor. ..

DEVAMI +