05-07-2018 09:26:00

Kırıkhan Kavunu üreticiyi sevindirdi

Kırıkhan Kavunu üreticiyi sevindirdi

Kırıkhan Kavunu'nun rekoltesi, geçen yıl üretimde yaşanan kayıplar, alınan tedbirler sayesinde arttı.


Kırıkhan'da kendine has kokusu ve tadıyla talep gören Kırıkhan kavununun rekoltesinin geçen yıl üretimde yaşanan kayıplar sonrası alınan tedbirler sayesinde artması çiftçileri sevindirdi.

Kırıkhan ilçesinde yetiştirilen ve ilçenin adıyla tanınan "Ananas" ve "Galya" türü kavunlar yurt içinden yoğun ilgi görüyor. Talebe göre yurt dışına da gönderilen kavunların toplanması için işçiler sabahın erken saatlerinde tarlaların yolunu tutuyor.
Özenle toplanan kavunlar kalitesine göre ayırt edilerek paketleniyor. Kırıkhan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Temizkan, yaptığı açıklamada, kavunun ilçe tarımı için çok önemli bir yeri olduğunu söyledi. Kavun yetiştiriciliğinin birçok ailenin ekonomisine büyük katkı sağladığını anlatan Temizkan, geçen yıl ilçede toplam 15 bin dönüm alanda ekim yapıldığını anımsattı.
Temizkan, bu ekime karşılık istenilen verimin alınamadığını hatırlatarak, “Geçen yıl olumsuz hava şartları ve kavunda görünen birtakım hastalıklar neticesinde ekilen alanın yarısına yakını kurudu. Bu yüzden de rekolte dönüme bir tona kadar düştü” dedi.

Yaşanan sorun nedeniyle bu yıl sıkı tedbirler aldıklarını vurgulayan Temizkan, ekim alanının da bu sezon arttığını bildirdi.
Örtü altında 12 bin açık alanda ise 5 bin olmak üzere toplam 17 bin dönüm alanda kavun ekimi gerçekleştirildiğini ifade eden Temizkan, şöyle devam etti: "Ekiplerimizin ve çiftçilerimizin dikkatli ve yoğun çalışması neticesinde geçen yıl görünen kuruma hadisesi bu yıl olmadı. Bu sezon ilk yapılan hasatta dönüme 2,5 ile 4 ton arası verim elde ettik. Geçen yıl kuruma neticesinde toplam rekolte 20 ile 22 bin ton civarında olmuştu. Bu yıl ise ilk yapılan hasatlar dikkate alındığında rekoltenin 60 bin ton civarında olmasını bekliyoruz.
Kavun üreticisi Paşa İkizoğlu ise bu yıl rekoltenin artmasının yanı sıra kalitenin de yükseldiğine dikkati çekerek, fiyatlardan da memnun olduklarını söyledi.
Geçen yıl ürünlerini 1 liranın altında sattıklarını anımsatan İkizoğlu, “Şu an kalitesine göre 1,20 ile 1,40 lira arasında fiyat değişiyor. Umarım sezon sonuna kadar böyle devam eder” dedi.

Bu haber 178 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
Quick Sigorta’dan Türkiye’de bir ilk

Quick Sigorta’dan Türkiye’de bir ilk

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF), Hatay Sigorta Acenteleri Derneği (HATSADER) ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nın katkılarıyla Quick Sigorta, Antakya'da basın men..

DEVAMI +
YENİ PEUGEOT RIFTER ASLANBEY PLAZADA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

YENİ PEUGEOT RIFTER ASLANBEY PLAZADA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Yeni Peugeot RIFTER, 100 ve 130Hp’lik iki dizel motor, 5 ileri düz, 6 ileri düz ve 8 ileri Tam Otomatik EAT8 şanzımanları ile Peugeot Aslanbey Plazada görücüye çıktı. ..

DEVAMI +
Zeytin Dalı Sınır Kapısı faaliyete açıldı

Zeytin Dalı Sınır Kapısı faaliyete açıldı

Afrin’e açılan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı faaliyete başladı.

DEVAMI +
PATATES EKİMİ NEDEN YASAKLANDI?

PATATES EKİMİ NEDEN YASAKLANDI?

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, son günlerde fiyatları artan sebzeler arasında yerini alan patatesin, 25 ildeki toplam 141 bin 650 dekar alanda üretiminin yasaklanmasını TBMM G..

DEVAMI +
Başkan Savaş, HASİAD’la bir araya geldi

Başkan Savaş, HASİAD’la bir araya geldi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş, Meclis Cafe’de Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin gerçekleştirdiği yemeğe katıldı. Gerçekleşen programda HASİAD Başkanı Gök..

DEVAMI +
ZEYTİNDE KALİTEYİ VE YÜKSEK REKOLTEYİ HEDEFLİYORUZ!

ZEYTİNDE KALİTEYİ VE YÜKSEK REKOLTEYİ HEDEFLİYORUZ!

Altınözü’nde mahalle mahalle zeytincilik konulu bilgilendirmeler gerçekleştirilecek.

DEVAMI +