05-04-2018 10:18:00

MEHMET AKİF OYUNU SAHNELENDİ

MEHMET AKİF OYUNU SAHNELENDİ

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından, İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'u anlatan oyun sahnelendi.


Antakya Kültür Merkezinde sahnelenen tiyatroda, Ersoy'un Kurtuluş Savaşı yıllarındaki vatan sevgisi şiirleriyle Anadolu'daki mücadelesi aktarıldı.

Oyunda, Mehmet Akif Ersoy'u Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Alpay Ulusoy canlandırdı.

Tiyatro sonunda oyuncular, davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

Yönetmen Cahit Çağıran, oyun sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin 97. yıl dönümünde Mehmet Akif’in hayatını, dava arkadaşlarını anma, anlama ve günümüze taşımayı amaçladıklarını söyledi.

Devlet tiyatrolarının 1949 yılından beri moral verici, iyileştirici misyonunu burada da devam ettirdiğini dile getiren Çağıran, şöyle devam etti:

"Hatay seyircisi ile buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Diyoruz ki Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın. Bizim bu farklılıklarımıza rağmen, tarihin tekerrürden ibaret olduğunun farkındayız. Bu farklılıklarımıza rağmen bizi bir arada tutan ortak değerin bu kutsal topraklara duyduğumuz koskocaman bir sevda olduğunun bilincindeyiz."

Oyunu Hatay Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör ile çok vatandaş izledi.

Bu haber 307 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER MAGAZİN HABERLERİ
POSTA YAZARLARI HATAY’I KEŞFETTİ

POSTA YAZARLARI HATAY’I KEŞFETTİ

Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden biri olan Posta gazetesinin yazarları ‘Posta İle Kentler Zirvesi’ kapsamında medeniyetler kentini keşfetti.

DEVAMI +
HAGİAD AİLESİ YAZ PARTİSİ’NDE BULUŞTU

HAGİAD AİLESİ YAZ PARTİSİ’NDE BULUŞTU

Hatay iş dünyasının Genç İş İnsanları, HAGİAD Yaz Partisi’nde bir araya geldiler.

DEVAMI +
resim yok

FESTİVALİN İKİNCİ GÜNÜNDE YÜKSEK SADAKAT SAHNE ALDI

Samandağ Kalkındırma Derneği ve Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği’nin işbirliği, Samandağ Belediyesi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve yerel spons..

DEVAMI +
Tuğba Özay Arsuz’a hayran kaldı

Tuğba Özay Arsuz’a hayran kaldı

Sanatçı Tuğba Özay bir konser programı için geldiği Hatay merkezdeki programının ardından Hatay’ımızın ve bölgenin en gözde turizm merkezlerinden olan Arsuz ilçemize bir ziyaret ge..

DEVAMI +
Faika&Mehmet Çifti evliliğe ilk adım attı

Faika&Mehmet Çifti evliliğe ilk adım attı

Hatay Asi Gazetesi muhabirlerinden Mehmet Bayrak, Şaşmaz Gazetesi çalışanlarından Faika Kaya ile nişanlanarak evliliğe ilk adım attılar.

DEVAMI +