26-10-2018 11:42:00

Meme kanseri bilgilendirme toplantısı yapıldı

Meme kanseri bilgilendirme toplantısı yapıldı

Kendi meme muayenenizi yapmanız önemli


Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Savaş,  1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ve KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) tarafından düzenlenen Meme Kanseri bilgilendirme toplantısına katıldı.

Hanımlar Lokali’nde gerçekleştirilen ve çok sayıda halk sağlıkçısı ile kadınların katılım gösterdiği etkinlikte ‘Meme Kanseri ve Tarama Programı’ adı altında bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Nazan Savaş, meme kanserinin nasıl bir hastalık olduğu konusunda aydınlatıcı bilgiler paylaşarak katılımcılara erken teşhisin önemi konusunda uyarılarda bulundu.

YAŞINIZ ARTTIKÇA MEME KANSERİNE YAKALANMA RİSKİNİZ ARTIYOR

Meme kanserinin simgesi olan pembe rengin hakim olduğu salonda verdiği dikkat çekici ve yararlı bilgiler ile kadınların ilgi odağı haline gelen Savaş, konuşmasında; “ Yaşınız arttıkça meme kanserine yakalanma riskiniz artıyor. Adet, üreme ve aile öyküsü değiştiremeyeceğimiz risk faktörler arasında yer alıyor. Hiç doğum yapmamış ve hiç emzirmemiş olmak bu hastalığa yakalanma riskini arttırıyor. Aynı şekilde eğer birinci derece yakınınızda bu hastalığa rastlanmış ise diğer kadınlara oranla 3-4 kat daha fazla risk altında olabilirsiniz. Bu nedenle kontrollerinizi daha sık yaptırmalısınız ” ifadelerine yer verdi.

KANSER TARAMALARI ÜCrRETSİZ OLARAK YAPILIYOR

Konuşmasının sonunda kadınların kendi kendilerine meme muayenelerini yapmalarının önemine dikkat çeken Savaş, KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) binalarında kanser taramalarının ücretsiz olarak yapıldığını vurguladı. 

Cuma ZEYBEK

Bu haber 72 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Hastanenin yüzde 95’i tamamlandı

Hastanenin yüzde 95’i tamamlandı

Yapı devam eden yeni Reyhanlı Devlet Hastanesinin yüzde 95 tamamlandığı açıklandı.

DEVAMI +
Beşinci madde tam bir felaket

Beşinci madde tam bir felaket

Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Başkanı Dr. Sinan Adıyaman, Merkez Konsey Üyeleri ve 21. Pratisyen Hekimlik Kongresine katılmak üzere ülkenin dört bir yanından Hatay’a gelen ço..

DEVAMI +
Diyabet farkındalık yürüyüşü

Diyabet farkındalık yürüyüşü

Hatay il Sağlık Müdürlüğü ve Diyabetle Yaşam Derneği Hatay Şubesi tarafından diyabet farkındalık yürüyüşü yapıldı.

DEVAMI +
Organ bağışı yapın hayata iz bırakın

Organ bağışı yapın hayata iz bırakın

Özel Antakya Akademi Hastanesi anlamlı bir etkinliğe imza attı. Hastane bünyesinde gerçekleştirilen etkinlikte, 3-9 Kasım organ Bağışı Haftası münasebetiyle organ bağışı standı açı..

DEVAMI +
Üreme Sağlığı Yöntemleri Danışmanlık Eğitimi düzenlendi

Üreme Sağlığı Yöntemleri Danışmanlık Eğitimi düzenlendi

Dünya Sağlık Örgütü üreme sağlığı yaklaşımında, üreme sağlığının doğumdan ölüme kadar cinsiyet gözetmeksizin hayat boyu ele alınması gerektiği vurgulandı. ..

DEVAMI +
Organ bağışı hayat kurtarır

Organ bağışı hayat kurtarır

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, Hatay’da bu zamana kadar toplam 3.533 organ bağışı yapılmış olup, 2018 yılında 276 kişi Organ bağışında bulunduğunu söyledi...

DEVAMI +