26-10-2018 11:42:00

Meme kanseri bilgilendirme toplantısı yapıldı

Meme kanseri bilgilendirme toplantısı yapıldı

Kendi meme muayenenizi yapmanız önemli


Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Savaş,  1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ve KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) tarafından düzenlenen Meme Kanseri bilgilendirme toplantısına katıldı.

Hanımlar Lokali’nde gerçekleştirilen ve çok sayıda halk sağlıkçısı ile kadınların katılım gösterdiği etkinlikte ‘Meme Kanseri ve Tarama Programı’ adı altında bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Nazan Savaş, meme kanserinin nasıl bir hastalık olduğu konusunda aydınlatıcı bilgiler paylaşarak katılımcılara erken teşhisin önemi konusunda uyarılarda bulundu.

YAŞINIZ ARTTIKÇA MEME KANSERİNE YAKALANMA RİSKİNİZ ARTIYOR

Meme kanserinin simgesi olan pembe rengin hakim olduğu salonda verdiği dikkat çekici ve yararlı bilgiler ile kadınların ilgi odağı haline gelen Savaş, konuşmasında; “ Yaşınız arttıkça meme kanserine yakalanma riskiniz artıyor. Adet, üreme ve aile öyküsü değiştiremeyeceğimiz risk faktörler arasında yer alıyor. Hiç doğum yapmamış ve hiç emzirmemiş olmak bu hastalığa yakalanma riskini arttırıyor. Aynı şekilde eğer birinci derece yakınınızda bu hastalığa rastlanmış ise diğer kadınlara oranla 3-4 kat daha fazla risk altında olabilirsiniz. Bu nedenle kontrollerinizi daha sık yaptırmalısınız ” ifadelerine yer verdi.

KANSER TARAMALARI ÜCrRETSİZ OLARAK YAPILIYOR

Konuşmasının sonunda kadınların kendi kendilerine meme muayenelerini yapmalarının önemine dikkat çeken Savaş, KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) binalarında kanser taramalarının ücretsiz olarak yapıldığını vurguladı. 

Cuma ZEYBEK

Bu haber 130 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Tıp Bayramı kutlandı

Tıp Bayramı kutlandı

14 Mart Tıp Bayramı Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

DEVAMI +
Doktorlardan Ata’ya çelenk

Doktorlardan Ata’ya çelenk

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Hatay İl Sağlık Müdürlüğünce çelenk koyma töreni düzenlendi.

DEVAMI +
“Kök Bağışı ile Yaşam Bağışla” paneli düzenlendi

“Kök Bağışı ile Yaşam Bağışla” paneli düzenlendi

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Gönüllü Genç Sağlık Liderleri topluluğu ve Antakya İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Atatürk konferans salonunda “ Kök Bağışı ile Yaşam Bağışl..

DEVAMI +
Hastalar unutulmadı

Hastalar unutulmadı

Evde Sağlık Hizmetleri ekipleri, Kadınlar gününde hastaları unutmadı.

DEVAMI +
Diyabetik Ayak Konseyi Hizmete başladı

Diyabetik Ayak Konseyi Hizmete başladı

Hatay Devlet Hastanesi bünyesinde Diyabetik Ayak Konseyi hizmete girerek hasta kabul etmeye başladı.

DEVAMI +
Kan bağışı ilgi gördü

Kan bağışı ilgi gördü

Kutup Yıldızı Derneği ile Hatay Kızılay Şubesi işbirliği ve Hatay Genç Fenerbahçeliler Derneği destekleriyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kan bağışı kampanyasına düzenlendi..

DEVAMI +