26-10-2018 11:42:00

Meme kanseri bilgilendirme toplantısı yapıldı

Meme kanseri bilgilendirme toplantısı yapıldı

Kendi meme muayenenizi yapmanız önemli


Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Savaş,  1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ve KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) tarafından düzenlenen Meme Kanseri bilgilendirme toplantısına katıldı.

Hanımlar Lokali’nde gerçekleştirilen ve çok sayıda halk sağlıkçısı ile kadınların katılım gösterdiği etkinlikte ‘Meme Kanseri ve Tarama Programı’ adı altında bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Nazan Savaş, meme kanserinin nasıl bir hastalık olduğu konusunda aydınlatıcı bilgiler paylaşarak katılımcılara erken teşhisin önemi konusunda uyarılarda bulundu.

YAŞINIZ ARTTIKÇA MEME KANSERİNE YAKALANMA RİSKİNİZ ARTIYOR

Meme kanserinin simgesi olan pembe rengin hakim olduğu salonda verdiği dikkat çekici ve yararlı bilgiler ile kadınların ilgi odağı haline gelen Savaş, konuşmasında; “ Yaşınız arttıkça meme kanserine yakalanma riskiniz artıyor. Adet, üreme ve aile öyküsü değiştiremeyeceğimiz risk faktörler arasında yer alıyor. Hiç doğum yapmamış ve hiç emzirmemiş olmak bu hastalığa yakalanma riskini arttırıyor. Aynı şekilde eğer birinci derece yakınınızda bu hastalığa rastlanmış ise diğer kadınlara oranla 3-4 kat daha fazla risk altında olabilirsiniz. Bu nedenle kontrollerinizi daha sık yaptırmalısınız ” ifadelerine yer verdi.

KANSER TARAMALARI ÜCrRETSİZ OLARAK YAPILIYOR

Konuşmasının sonunda kadınların kendi kendilerine meme muayenelerini yapmalarının önemine dikkat çeken Savaş, KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) binalarında kanser taramalarının ücretsiz olarak yapıldığını vurguladı. 

Cuma ZEYBEK

Bu haber 104 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Kan sürekli ihtiyaç

Kan sürekli ihtiyaç

Hatay İl Sağlık Müdürü Vekili Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Kanın sürekli ihtiyaç olduğunu söyledi.

DEVAMI +
“ARSUZ, HASTANESİNE BİR AN ÖNCE KAVUŞMAK İSTİYOR”

“ARSUZ, HASTANESİNE BİR AN ÖNCE KAVUŞMAK İSTİYOR”

“Arsuz, hastanesine bir an önce kavuşmak istiyor” başlığı altında bir basın bildirisi yayımlayan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkili..

DEVAMI +
Hastane yapılması için daha kaç kişi ölmelidir

Hastane yapılması için daha kaç kişi ölmelidir

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Arsuz Hastane sorununu TBMM Gündemine taşıdı.

DEVAMI +
resim yok

Verem önemli bir halk sağlığı sorunudur

Antakya Verem Savaşı Derneği Başkanı Hasan Etiz, “Verem hastalığı hala Dünya’nın ve Ülkemizin önemli bir halk sağlığı sorunudur” dedi.

DEVAMI +
Verem hastalığı, en çok akciğerleri tutar

Verem hastalığı, en çok akciğerleri tutar

Hatay İl Sağlık Müdür vekili Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, 70. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” çerçevesinde yurt genelinde olduğu gibi Hatay’da da çeşitli etkinlikler düzenleneceğini..

DEVAMI +
Özel Deniz Hastanesi açıldı

Özel Deniz Hastanesi açıldı

Samandağ Özel Deniz Hastanesi düzenlenen törenle hizmete açılış açıldı.

DEVAMI +