05-03-2018 15:07:00

MEME KANSERİNDEN DEĞİL, GEÇ KALMAKTAN KORK!

MEME KANSERİNDEN DEĞİL,  GEÇ KALMAKTAN KORK!

Defne Belediyesi, Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği ve Antakya Akademi Hastanesi iş birliğinde “Meme Kanserinden Değil, Geç Kalmaktan Kork” konulu bir panel düzenlendi.


Nahırlı Sosyal Yardımlaşma Derneği’nde gerçekleşen panele Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz, CHP İlçe Yönetimi, Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Prof.Dr.Muhittin Temiz, Prof.Dr.Sinem Karazincir, Prof.Dr. Ali Ulvi Hakverdi,Op.Dr.Mehmet Kılıçlar ve Mesreh El Emel Tiyatro Topluluğu’nun katılım ve sunumları ile gerçekleşen panelde Meme Kanseri ve Erken Teşhisin önemi hakkında bilgilendirmelerde bulunularak farkındalık yaratıldı.

YAMAN: “İNSAN SAĞLIĞI TEMELDİR”

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, hem bir Doktor, hem de bir Belediye Başkanı olarak sağlık konularında halkın bilinçlendirilmesini ve farkındalık yaratılmasını önemsediğini belirttiği konuşmasında; ihmal edilen sağlık sorunlarının geciktikçe daha çok sıkıntı doğurduğuna işaret etti.

Başkan Yaman, "Defne Belediyesi olarak yol, parkeden ayrı olarak temelde insan sağlığını, huzurunu ve geleceğini de önemsiyoruz. O nedenle insanımızı desteklemeyi hedefledik" diyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

“ KENDİ KENDİNE KONTROL HAYAT KURTARIR”

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğuna ve dolayısıyla erken teşhisin hayat kurtardığına değinen Prof. Dr. Muhittin Temiz; “Risk faktörlerini en aza indirecek hayat tarzı değişiklerinin yanı sıra, hastalığın erken teşhisine yönelik yapılan kendi kendine meme muayenesi ve tarama çalışmaları, bu kanserden ölümleri ve hastalığın sıklığını azaltmanın en etkili yöntemleridir. Özellikle şunu vurgulamak istiyorum; kişinin her ay sadece beş dakika ayırarak kendi kendine meme muayenesi yapması, erken tanı anlamında en kilit noktadır.” açıklamalarında bulundu.

MKÜ Tıp Fakültesi öğrenci topluluğunun slayt gösterimi ile anlattıkları “Meme Kanserinden Değil, Geç Kalmaktan Kork” konulu etkinlikte kadınlar, hocalardan soru- cevap şeklinde bilgi aldılar.

Mesreh El Emel Tiyatro Grubu’nun çocuk ve kadın istismarına yönelik sahnelediği oyun göz doldurdu.

 

Bu haber 213 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
SAĞLIKLI TARIM İÇİN BÜYÜKŞEHİR GÖREVDE

SAĞLIKLI TARIM İÇİN BÜYÜKŞEHİR GÖREVDE

Hatay’ın bereketli topraklarının kent ekonomisine katkı sunmasını sağlamak amacıyla üreticilerin ihtiyaçlarına dönük projeler üreten Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), ürettiği proj..

DEVAMI +
SAĞLIK ÇALIŞANLARI BÜYÜK ÖZVERİYLE ÇALIŞMAKTADIR

SAĞLIK ÇALIŞANLARI BÜYÜK ÖZVERİYLE ÇALIŞMAKTADIR

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

DEVAMI +
YETİM, ‘TIP BAYRAMINI’ KUTLADI

YETİM, ‘TIP BAYRAMINI’ KUTLADI

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, “14 Mart Tıp Bayramı” dolayısıyla meslektaşlarının bayramını kutladı..

DEVAMI +
SAĞLIK İÇİN PEDALLA’

SAĞLIK İÇİN PEDALLA’

Sağlıklı yaşam adına etkinlikler düzenlemeye devam eden İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Bisiklet Topluluğu Yeşilay Haftası’nda farkındalık oluşturabilmek için bisiklet turu d..

DEVAMI +
MEME KANSERİNDEN DEĞİL,  GEÇ KALMAKTAN KORK!

MEME KANSERİNDEN DEĞİL, GEÇ KALMAKTAN KORK!

Defne Belediyesi, Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği ve Antakya Akademi Hastanesi iş birliğinde “Meme Kanserinden Değil, Geç Kalma..

DEVAMI +
SAĞLIK ÇALIŞANLARI 5 YILDIR OYALANIYOR

SAĞLIK ÇALIŞANLARI 5 YILDIR OYALANIYOR

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin ŞAHİN; “Sağlık çalışanları yetersiz istihdam, yoğun iş yükü, şiddet ve ekonomik kayıplar gibi çalışma hayatında bir..

DEVAMI +