05-03-2018 15:07:00

MEME KANSERİNDEN DEĞİL, GEÇ KALMAKTAN KORK!

MEME KANSERİNDEN DEĞİL,  GEÇ KALMAKTAN KORK!

Defne Belediyesi, Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği ve Antakya Akademi Hastanesi iş birliğinde “Meme Kanserinden Değil, Geç Kalmaktan Kork” konulu bir panel düzenlendi.


Nahırlı Sosyal Yardımlaşma Derneği’nde gerçekleşen panele Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz, CHP İlçe Yönetimi, Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Prof.Dr.Muhittin Temiz, Prof.Dr.Sinem Karazincir, Prof.Dr. Ali Ulvi Hakverdi,Op.Dr.Mehmet Kılıçlar ve Mesreh El Emel Tiyatro Topluluğu’nun katılım ve sunumları ile gerçekleşen panelde Meme Kanseri ve Erken Teşhisin önemi hakkında bilgilendirmelerde bulunularak farkındalık yaratıldı.

YAMAN: “İNSAN SAĞLIĞI TEMELDİR”

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, hem bir Doktor, hem de bir Belediye Başkanı olarak sağlık konularında halkın bilinçlendirilmesini ve farkındalık yaratılmasını önemsediğini belirttiği konuşmasında; ihmal edilen sağlık sorunlarının geciktikçe daha çok sıkıntı doğurduğuna işaret etti.

Başkan Yaman, "Defne Belediyesi olarak yol, parkeden ayrı olarak temelde insan sağlığını, huzurunu ve geleceğini de önemsiyoruz. O nedenle insanımızı desteklemeyi hedefledik" diyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

“ KENDİ KENDİNE KONTROL HAYAT KURTARIR”

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğuna ve dolayısıyla erken teşhisin hayat kurtardığına değinen Prof. Dr. Muhittin Temiz; “Risk faktörlerini en aza indirecek hayat tarzı değişiklerinin yanı sıra, hastalığın erken teşhisine yönelik yapılan kendi kendine meme muayenesi ve tarama çalışmaları, bu kanserden ölümleri ve hastalığın sıklığını azaltmanın en etkili yöntemleridir. Özellikle şunu vurgulamak istiyorum; kişinin her ay sadece beş dakika ayırarak kendi kendine meme muayenesi yapması, erken tanı anlamında en kilit noktadır.” açıklamalarında bulundu.

MKÜ Tıp Fakültesi öğrenci topluluğunun slayt gösterimi ile anlattıkları “Meme Kanserinden Değil, Geç Kalmaktan Kork” konulu etkinlikte kadınlar, hocalardan soru- cevap şeklinde bilgi aldılar.

Mesreh El Emel Tiyatro Grubu’nun çocuk ve kadın istismarına yönelik sahnelediği oyun göz doldurdu.

 

Bu haber 466 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Defne Hastanesinde 10.yıl heyecanı

Defne Hastanesinde 10.yıl heyecanı

Bölgemiz sağlık sektörünün öncü kurumlarından olan ve kurulduğu günden bu güne kadar verdiği başarılı sağlık hizmeti ile herkesin takdirini toplayan Özel Defne Hastanesi 10.yılını ..

DEVAMI +
Unutursam hatırlat!

Unutursam hatırlat!

21 Eylül Dünya Alzheimer günü nedeniyle uyarıda bulundu.

DEVAMI +
Genç sağlık gönüllüleri bilgilendirildi

Genç sağlık gönüllüleri bilgilendirildi

Gönüllü Genç Sağlık Liderleri Projesi (GGSL) kapsamında “Sağlıklı Hayat Merkezinde” görev yapan Aile Danışmanı ve Gençlik Çalışanı Cihan Eryılmaz yönetiminde “Genç Sağlık Gönüllüle..

DEVAMI +
Taramadan ücretsiz faydanabilirsiniz

Taramadan ücretsiz faydanabilirsiniz

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Riski tarama programından ücretsiz olarak faydanabileneceği açıkladı.

DEVAMI +
SOĞUK HAVA DEPOSU VE ENTEGRE TESİS YAPILMALI

SOĞUK HAVA DEPOSU VE ENTEGRE TESİS YAPILMALI

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay’ın ülke turunçgil üretimi noktasındaki önemini belirterek bölgede hala bir soğuk hava deposu ve entegre tesisin olmadığını söyleyerek konu..

DEVAMI +
ANGUSLAR DENİZ YOLUYLA İSKENDERUN LİMANI'NA GELDİ

ANGUSLAR DENİZ YOLUYLA İSKENDERUN LİMANI'NA GELDİ

Güney Amerika ülkelerinden ithal edilen 21 bin angus cinsi büyükbaş hayvan deniz yoluyla Hatay'a getirildi.

DEVAMI +