05-03-2018 15:07:00

MEME KANSERİNDEN DEĞİL, GEÇ KALMAKTAN KORK!

MEME KANSERİNDEN DEĞİL,  GEÇ KALMAKTAN KORK!

Defne Belediyesi, Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği ve Antakya Akademi Hastanesi iş birliğinde “Meme Kanserinden Değil, Geç Kalmaktan Kork” konulu bir panel düzenlendi.


Nahırlı Sosyal Yardımlaşma Derneği’nde gerçekleşen panele Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz, CHP İlçe Yönetimi, Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Prof.Dr.Muhittin Temiz, Prof.Dr.Sinem Karazincir, Prof.Dr. Ali Ulvi Hakverdi,Op.Dr.Mehmet Kılıçlar ve Mesreh El Emel Tiyatro Topluluğu’nun katılım ve sunumları ile gerçekleşen panelde Meme Kanseri ve Erken Teşhisin önemi hakkında bilgilendirmelerde bulunularak farkındalık yaratıldı.

YAMAN: “İNSAN SAĞLIĞI TEMELDİR”

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, hem bir Doktor, hem de bir Belediye Başkanı olarak sağlık konularında halkın bilinçlendirilmesini ve farkındalık yaratılmasını önemsediğini belirttiği konuşmasında; ihmal edilen sağlık sorunlarının geciktikçe daha çok sıkıntı doğurduğuna işaret etti.

Başkan Yaman, "Defne Belediyesi olarak yol, parkeden ayrı olarak temelde insan sağlığını, huzurunu ve geleceğini de önemsiyoruz. O nedenle insanımızı desteklemeyi hedefledik" diyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

“ KENDİ KENDİNE KONTROL HAYAT KURTARIR”

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğuna ve dolayısıyla erken teşhisin hayat kurtardığına değinen Prof. Dr. Muhittin Temiz; “Risk faktörlerini en aza indirecek hayat tarzı değişiklerinin yanı sıra, hastalığın erken teşhisine yönelik yapılan kendi kendine meme muayenesi ve tarama çalışmaları, bu kanserden ölümleri ve hastalığın sıklığını azaltmanın en etkili yöntemleridir. Özellikle şunu vurgulamak istiyorum; kişinin her ay sadece beş dakika ayırarak kendi kendine meme muayenesi yapması, erken tanı anlamında en kilit noktadır.” açıklamalarında bulundu.

MKÜ Tıp Fakültesi öğrenci topluluğunun slayt gösterimi ile anlattıkları “Meme Kanserinden Değil, Geç Kalmaktan Kork” konulu etkinlikte kadınlar, hocalardan soru- cevap şeklinde bilgi aldılar.

Mesreh El Emel Tiyatro Grubu’nun çocuk ve kadın istismarına yönelik sahnelediği oyun göz doldurdu.

 

Bu haber 336 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Tütün ölüm nedenlerinin başında gelmektedir

Tütün ölüm nedenlerinin başında gelmektedir

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz günü nedeniyle açıklamada bulundu.

DEVAMI +
Meyan kökü şerbetinin faydaları

Meyan kökü şerbetinin faydaları

Ramazan ayının en çok tüketilen içeceklerinden biri olan meyan şerbetinin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle sahurdan sonra içilecek bir bardak meyan şerbeti oruçtaki s..

DEVAMI +
RAMAZAN'DA 30 ÖNERİ

RAMAZAN'DA 30 ÖNERİ

Ramazan'da 30 güne 30 altın öneri Ramazan ayında oruç tutanlar için 30 günü sağlıklı geçirmeleri için altın niteliğinde 30 ayrı öneri…

DEVAMI +
ERGENLERE YÖNELİK ÜREME SAĞLIĞI EĞİTİCİ EĞİTİMİ DÜZENLEDİ

ERGENLERE YÖNELİK ÜREME SAĞLIĞI EĞİTİCİ EĞİTİMİ DÜZENLEDİ

İl Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli projede yer alan Gençlik Çalışanlarına “Ergenlere Yönelik Üreme Sağlığı Eğitici Eğitimi” verildi...

DEVAMI +
MİGRENİNİZ VARSA İFTARDA TURŞUDAN UZAK DURUN!

MİGRENİNİZ VARSA İFTARDA TURŞUDAN UZAK DURUN!

Ramazan ayı kronik hastalıkları olan kişilerin hastalıklarının nüksetmemesi için çok daha dikkatli davranmaları gereken bir dönem…

DEVAMI +
ALPASLAN’DAN SERTBAŞ’A GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

ALPASLAN’DAN SERTBAŞ’A GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

AK Parti Antakya İlçe Başkanı Ramazan Alpaslan, Bekir Sertbaş’a geçmiş ziyaretinde bulundu.

DEVAMI +