05-03-2018 15:07:00

MEME KANSERİNDEN DEĞİL, GEÇ KALMAKTAN KORK!

MEME KANSERİNDEN DEĞİL,  GEÇ KALMAKTAN KORK!

Defne Belediyesi, Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği ve Antakya Akademi Hastanesi iş birliğinde “Meme Kanserinden Değil, Geç Kalmaktan Kork” konulu bir panel düzenlendi.


Nahırlı Sosyal Yardımlaşma Derneği’nde gerçekleşen panele Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz, CHP İlçe Yönetimi, Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Prof.Dr.Muhittin Temiz, Prof.Dr.Sinem Karazincir, Prof.Dr. Ali Ulvi Hakverdi,Op.Dr.Mehmet Kılıçlar ve Mesreh El Emel Tiyatro Topluluğu’nun katılım ve sunumları ile gerçekleşen panelde Meme Kanseri ve Erken Teşhisin önemi hakkında bilgilendirmelerde bulunularak farkındalık yaratıldı.

YAMAN: “İNSAN SAĞLIĞI TEMELDİR”

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, hem bir Doktor, hem de bir Belediye Başkanı olarak sağlık konularında halkın bilinçlendirilmesini ve farkındalık yaratılmasını önemsediğini belirttiği konuşmasında; ihmal edilen sağlık sorunlarının geciktikçe daha çok sıkıntı doğurduğuna işaret etti.

Başkan Yaman, "Defne Belediyesi olarak yol, parkeden ayrı olarak temelde insan sağlığını, huzurunu ve geleceğini de önemsiyoruz. O nedenle insanımızı desteklemeyi hedefledik" diyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

“ KENDİ KENDİNE KONTROL HAYAT KURTARIR”

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğuna ve dolayısıyla erken teşhisin hayat kurtardığına değinen Prof. Dr. Muhittin Temiz; “Risk faktörlerini en aza indirecek hayat tarzı değişiklerinin yanı sıra, hastalığın erken teşhisine yönelik yapılan kendi kendine meme muayenesi ve tarama çalışmaları, bu kanserden ölümleri ve hastalığın sıklığını azaltmanın en etkili yöntemleridir. Özellikle şunu vurgulamak istiyorum; kişinin her ay sadece beş dakika ayırarak kendi kendine meme muayenesi yapması, erken tanı anlamında en kilit noktadır.” açıklamalarında bulundu.

MKÜ Tıp Fakültesi öğrenci topluluğunun slayt gösterimi ile anlattıkları “Meme Kanserinden Değil, Geç Kalmaktan Kork” konulu etkinlikte kadınlar, hocalardan soru- cevap şeklinde bilgi aldılar.

Mesreh El Emel Tiyatro Grubu’nun çocuk ve kadın istismarına yönelik sahnelediği oyun göz doldurdu.

 

Bu haber 572 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Üreme Sağlığı Yöntemleri, Danışmanlık eğitimi düzenlendi

Üreme Sağlığı Yöntemleri, Danışmanlık eğitimi düzenlendi

Hatay İl Sağlığı Müdürlüğünce, Üreme Sağlığı Yöntemleri, Danışmanlık eğitimi gerçekleştirildi.

DEVAMI +
“HATAY HALKININ SAĞLIĞI VE GELECEĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

“HATAY HALKININ SAĞLIĞI VE GELECEĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HRT Akdeniz TV’de yayınlanan “Gündeme Dair” adlı programın canlı yayın konuğu olarak Asi Nehri’nin yanı sıra kent genelinde ..

DEVAMI +
Kalp krizi riskini tahmin edebilen biyosensörde İSTE imzası

Kalp krizi riskini tahmin edebilen biyosensörde İSTE imzası

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, üniversite olarak genetik, tıbbi ve teşhis teknolojileri alanında çalışmalar yaptıklarını bildirdi...

DEVAMI +
Sağlık Müdürlüğü personeline eğitim verildi

Sağlık Müdürlüğü personeline eğitim verildi

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, personeline eğitimler verilmeye devam ediyor.

DEVAMI +
Mozaik Hastanesinden rekor puan

Mozaik Hastanesinden rekor puan

Özel Mozaik Hastanesi kalite değerlendirmesinde 96 puan aldı. Konuyla ilgili bilgi veren Mozaik Hastanesi Genel Müdürü Fazıl Altınay, Sağlık Bakanlığı, Sağlıkta Kalite ve Akreditas..

DEVAMI +
HER ŞEY SAĞLIKLI TOPLUM İÇİN

HER ŞEY SAĞLIKLI TOPLUM İÇİN

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen haşere, larva ve uçkun mücadele il genelinde devam ediyor.

DEVAMI +