30-11-2018 09:34:00

Model İnsan Hz. Muhammed (S.A.V.) konulu program

Model İnsan Hz. Muhammed (S.A.V.) konulu program

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Hatay Şubesinin geleneksel olarak düzenlediği “Şuur Dersleri” programını bu hafta Anadolu Gençlik Derneği Antakya Temsilcisi Eğitimci Mehmet İncecik sundu.


Anadolu Gençlik Derneği Konferans Salonu'nda gerçekleşen ve yoğun katılımın olduğu etkinlikte Mehmet İncecik Hoca "Model İnsan Hz. Muhammed (S.A.V.)" konulu konuşmasında Peygamber Efendimizin günümüze ışık tutan davranışlarından bahsetti.

İncecik, Hz. Muhammed (S.A.V.)’ın hayatından örnekler vererek şunları söyledi; O, kendisinden bir şey isteyeni asla boş çevirmezdi. Kanaatkâr bir yapıya sahipti. Tamahkâr değildi. İnsanları kırıcı bir şekilde eleştirmemiş ve asla hakarette bulunmamıştır. Yetimlere ve kimsesizlere karşı daima ilgili ve yardımcı olmuştur. Affetmeyi ve bağışlamayı sever ve toplumsal ilişkilerde buna daima önem ve öncelik verirdi. Samimiyet ve sevgisini göstermek için arkadaşlarını hep ismi ile çağırmıştır. Münakaşayı sevmez ve gereğinden fazla söz söylemezdi. Kendisini doğrudan ilgilendirmeyen işlere karışmazdı. Çok iyi bir sırdaş olmuş ve aldığı tüm sırlara sadık kalmıştır. Otururken kimseye karşı ayağını uzatmazdı. Temizliğe çok önem verirdi. Vücudunu elbiselerini, evini ve bulunduğu yaşadığı yerleri temiz ve tertipli tutardı. Her türlü olay karşısında oldukça sabırlı ve dayanıklı bir kişiliğe sahipti. Yemede, içmede, giyinmede daima temizlik ve sadeliği severdi. Şaka ve latifeler yapardı. Ama yine de doğruluktan ayrılmazdı. Kendi geçimini kendi sağlamıştır. Nüfus ve sıfatını kullanarak başkaları üstünden geçinmemiş, çalışarak ve ticaret yaparak geçimini temin etmiştir. Ağır ağır, aheste aheste konuşurdu. Öyle ki önemine binaen bazı sözleri üçer defa tekrar ederdi. Bu sebeple kendisi insanlık tarihinde sözleri en fazla ezberlenen numûne bir kişi olmuştur. Fakirleri çok sever, her akşam sofrasına bir fakir mutlaka çağırır ve diğer fakirleri de ashabına dağıtırdı. İnsanların durumlarına ve seviyelerine göre konuşurdu. İnsanlarla devamlı içli dışlı olmuştur. Topluma yön veren bir kişi ve resul olarak toplumun dışında değil içinde yer almıştır. Bu nedenle toplumsal doğruları yakından kontrol ve teşvik; yanlışları ise yine yakından kontrol, ikaz ve düzeltme fırsatını devamlı elinde bulundurmuştur. Yalnızca insanlara karşı değil hayvanlara karşı da merhamet göstermiş onların acımasızca kullanılmamasını öğütlemiştir.

Dünya malına ve lükse asla meyletmemiştir. “benim dünya ile alakam yolunda giderken bir ağaca rastlayan, dinlenmek için o ağacın gölgesine sığınan ve sonra yine yoluna devam eden bir yolcuya benzer” buyurmuşlardır.

 

Bu haber 134 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
SAMANDAĞ'DA NEFESLERİ KESEN YARIŞ!

SAMANDAĞ'DA NEFESLERİ KESEN YARIŞ!

Samandağ Havacılık ve Gençlik Spor Kulübü’nün ev sahipliğini yaptığı Yamaç Paraşütü Türkiye Hedef Şampiyonası 3. Etabı gerçekleştirildi.

DEVAMI +
2018 YILINDA 1 MİLYON 248 BİN 847 BEBEK DÜNYAYA GELDİ

2018 YILINDA 1 MİLYON 248 BİN 847 BEBEK DÜNYAYA GELDİ

2018 yılında canlı doğan bebek sayısı 1 milyon 248 bin 847 olurken, bu rakamın 2017 yılına oranla azalış gösterdiği saptandı.

DEVAMI +
AKBEZ MAHALLESİ’NE YENİ İÇME SUYU HATTI

AKBEZ MAHALLESİ’NE YENİ İÇME SUYU HATTI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), içme suyu ihtiyacı bulunan bölgelerden gelen talepleri değerlendirerek hizmetlerini sürdürüyor...

DEVAMI +
MAHSUR KALAN BALIKLARA HAYAT VERDİLER

MAHSUR KALAN BALIKLARA HAYAT VERDİLER

Hatay'da Amik Ovası’nda yaşanan 6 aylık esaretin ardından sular neredeyse tamamıyla çekildi.

DEVAMI +
Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 3. etabı Hatay'da başladı

Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 3. etabı Hatay'da başladı

Yaklaşık 40 sporcunun katıldığı Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası'nın 3. etabı, Hatay'ın Samandağ ilçesinde düzenleniyor.

DEVAMI +
İSKENDERUN BALIK SEMT PAZARI’NIN YAĞMUR HATTI BAĞLANDI

İSKENDERUN BALIK SEMT PAZARI’NIN YAĞMUR HATTI BAĞLANDI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), yağmur yağışlarının deşarjını sağlamak adına yağmur suyu hattı döşeme çalışmalarını sürdürüyor...

DEVAMI +