30-11-2018 09:34:00

Model İnsan Hz. Muhammed (S.A.V.) konulu program

Model İnsan Hz. Muhammed (S.A.V.) konulu program

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Hatay Şubesinin geleneksel olarak düzenlediği “Şuur Dersleri” programını bu hafta Anadolu Gençlik Derneği Antakya Temsilcisi Eğitimci Mehmet İncecik sundu.


Anadolu Gençlik Derneği Konferans Salonu'nda gerçekleşen ve yoğun katılımın olduğu etkinlikte Mehmet İncecik Hoca "Model İnsan Hz. Muhammed (S.A.V.)" konulu konuşmasında Peygamber Efendimizin günümüze ışık tutan davranışlarından bahsetti.

İncecik, Hz. Muhammed (S.A.V.)’ın hayatından örnekler vererek şunları söyledi; O, kendisinden bir şey isteyeni asla boş çevirmezdi. Kanaatkâr bir yapıya sahipti. Tamahkâr değildi. İnsanları kırıcı bir şekilde eleştirmemiş ve asla hakarette bulunmamıştır. Yetimlere ve kimsesizlere karşı daima ilgili ve yardımcı olmuştur. Affetmeyi ve bağışlamayı sever ve toplumsal ilişkilerde buna daima önem ve öncelik verirdi. Samimiyet ve sevgisini göstermek için arkadaşlarını hep ismi ile çağırmıştır. Münakaşayı sevmez ve gereğinden fazla söz söylemezdi. Kendisini doğrudan ilgilendirmeyen işlere karışmazdı. Çok iyi bir sırdaş olmuş ve aldığı tüm sırlara sadık kalmıştır. Otururken kimseye karşı ayağını uzatmazdı. Temizliğe çok önem verirdi. Vücudunu elbiselerini, evini ve bulunduğu yaşadığı yerleri temiz ve tertipli tutardı. Her türlü olay karşısında oldukça sabırlı ve dayanıklı bir kişiliğe sahipti. Yemede, içmede, giyinmede daima temizlik ve sadeliği severdi. Şaka ve latifeler yapardı. Ama yine de doğruluktan ayrılmazdı. Kendi geçimini kendi sağlamıştır. Nüfus ve sıfatını kullanarak başkaları üstünden geçinmemiş, çalışarak ve ticaret yaparak geçimini temin etmiştir. Ağır ağır, aheste aheste konuşurdu. Öyle ki önemine binaen bazı sözleri üçer defa tekrar ederdi. Bu sebeple kendisi insanlık tarihinde sözleri en fazla ezberlenen numûne bir kişi olmuştur. Fakirleri çok sever, her akşam sofrasına bir fakir mutlaka çağırır ve diğer fakirleri de ashabına dağıtırdı. İnsanların durumlarına ve seviyelerine göre konuşurdu. İnsanlarla devamlı içli dışlı olmuştur. Topluma yön veren bir kişi ve resul olarak toplumun dışında değil içinde yer almıştır. Bu nedenle toplumsal doğruları yakından kontrol ve teşvik; yanlışları ise yine yakından kontrol, ikaz ve düzeltme fırsatını devamlı elinde bulundurmuştur. Yalnızca insanlara karşı değil hayvanlara karşı da merhamet göstermiş onların acımasızca kullanılmamasını öğütlemiştir.

Dünya malına ve lükse asla meyletmemiştir. “benim dünya ile alakam yolunda giderken bir ağaca rastlayan, dinlenmek için o ağacın gölgesine sığınan ve sonra yine yoluna devam eden bir yolcuya benzer” buyurmuşlardır.

 

Bu haber 99 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
Sevgiler günü çiçeklere ve balonculara yaradı

Sevgiler günü çiçeklere ve balonculara yaradı

Ekonomik kriz ve hayat şartları nedeniyle her geçen yıl daha az kutlanılmaya başlanan 14 Şubat Sevgililer Günü en çok çiçekçilere ve balonculara yaradı.

DEVAMI +
KORKUTAN YANGIN!

KORKUTAN YANGIN!

Sobadan çıkan kıvılcımlar yangına neden oldu.

DEVAMI +
Göle dönen Amik Ovası’nda Kitesurf yaptılar

Göle dönen Amik Ovası’nda Kitesurf yaptılar

Hatay’da, şiddetli yağışlar ve baraj kapaklarının açılması nedeniyle sular altında kalan Amik Ovası, Kitesurf severlerin mekanı oldu.

DEVAMI +
Bina girişine çarparak durabildi

Bina girişine çarparak durabildi

Hatay’da, direksiyon hâkimiyetini kaybeden bir sürücü, iki katlı binanın girişine çarparak durabildi.

DEVAMI +
ENGELLİYSEN GEÇMEK YASAK!

ENGELLİYSEN GEÇMEK YASAK!

Akevler Mahallesi Mahmut Yanaray Caddesinde bulunan kaldırım ‘bu kadarı da olmaz’ dedirtti.

DEVAMI +
Sokak ortasında köpeği bıçakladı

Sokak ortasında köpeği bıçakladı

Samandağ’da, bir şahıs yoldan geçerken gördüğü köpeği bıçakladı. Kanlar içinde kalan köpek, çevredekiler tarafından veterinere götürüldü.

DEVAMI +