05-01-2019 10:12:00

Nedir bu 'Künefe Çeviren Adam' heykelinin çektiği

Nedir bu 'Künefe Çeviren Adam' heykelinin çektiği

KÖPRÜ-DER Dernek Başkanı Mete Güneşer: “Kadersiz heykelimizin önce tepsisi çalındı sonrada kolları kırıldı”


Antakya'nın Künefeciler Meydanı'nda bulunan ve daha önce tepsisi çalınan 'Künefe Çeviren Adam’ heykelinin bu seferde kolları kırıldı. Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından aylar önce "Künefeciler Meydanı" olarak bilinen Ulus Meydanı'na yerleştirilen heykelin kollarının kırıldığını fark eden esnaf, durumu zabıta ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen zabıta ekipleri, ‘Künefe Çeviren Adam’ heykelinin darp edildiğini tespit ederek tutanak tuttu.

Künefeciler Meydanı’na yerleştirildiği ilk haftada, tepsisinin çalınmasıyla gündeme gelen ‘Künefe Çeviren Adam’ın bu seferde kolları kırıldı. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından darp edilen ‘Künefe Çeviren Adam’ heykelinin iki kolu da ortadan ikiye ayrıldı. Heykelin kolları durumu gören esnaf ve zabıta ekipleri tarafından geçici süreliğine yerine geri takıldı.

Künefe çeviren adam heykelinin iyisiyle, kötüsüyle Hatay’ı simgelediğini ifade eden KÖPRÜ-DER Dernek Başkanı Mete Güneşer, heykele yapılanın Hatay’a zarar verdiğini söyledi. Vatandaşların biraz daha sakin ve duyarlı olması gerektiğini belirten Güneşer, “Şehrimizin simgesi olan bir heykel. Ne kadar kadersizmiş ki bir öncesinde tepsisi gitti şimdi de kollarına zarar verilmiş. Bunu yapanda bizim vatandaşlarımız, lütfen biraz daha saygılı, biraz daha sakin, biraz daha şu memleketimizi sever şekilde hareket edelim. Bakın bu memleketin sorunları zaten kendine yeter. Bir turizmimiz var, bu heykelde iyisiyle, kötüsüyle simge oluşturmuş bu şehre. Zarar vererek bu memlekete veya kendine nasıl bir hizmet etti bu şahıslar onu anlamakta zorlanıyorum. Şu hale getirmek için bir insanın nasıl bir psikolojide olması lazım. Lütfen bütün hemşerilerimize rica ediyoruz görenlere, yapanlara. Bu tür şeyleri ne yapalım, ne de izin verelim. Yetkililere de ricamız, lütfen herkesin yaptığı her şeyin sorumluluğunu almasını sağlayın” dedi.

Köprü esnaflarından Murat Daşdemir, ise künefe çeviren adam heykelindeki kırıkların fotoğraf çekilmek için tepsi üzerine koyulan çocuklardan kaynaklı olduğunu söyledi. Daşdemir, “Burada geliyorlar çocuklarını oturtturuyorlar, resim çekiliyorlar. 7-8 yaşındaki çocuğu dahi oturtturuyorlar bu künefe sinisinin içine, e bu kırılacak haliyle, ister istemez kırılacak. Normal bir resim çekilin be kardeşim yani illaki bunun üzerine oturarak mı çekilmeniz lazım. Her gelen oturtturuyor, Suriyelisi olsun, bizim vatandaşlardan olsun, çocuklarını künefe sinisinin üstüne oturtturarak, karşıya gidip resmini çekiyorlar. Bu heykel kaldırmaz ağırlığı, taştan, alçıdan yapılmıştır, yazıktır, günahtır. Bak ne güzel başkanımız getirmiş dikmiş. Bizim memleketimizi, künefeyi temsil eden bir simgedir bu. Fakat işte insanlarımız bir resim çekmek için üzerine dahi çıkıyorlar, büyük adamlar bile bunun üzerine çıkıp oturuyor. Benim diyeceklerim bu abi, başka diyecek bir şeyim yok” dedi.

Polis ve zabıta ekiplerinin olayla ilgili incelemesi sürüyor. Mehmet BAYRAK

Bu haber 149 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
DOLANDIRICILIĞIN BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ!

DOLANDIRICILIĞIN BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ!

Tarlanda gömü var dediler, çiftçiyi dolandırmaya kalkıştılar

DEVAMI +
İHRACAT ORANI YÜZDE 5,9 ARTTI

İHRACAT ORANI YÜZDE 5,9 ARTTI

Ocak ayı dış ticaret istatistiklerini açıklanırken, ihracat oranın yüzde 5,9 arttığı saptanırken, ithalat oranın yüzde 27,2 oranında azaldığı görüldü.

DEVAMI +
Hıncal Uluç farkını yine konuşturdu

Hıncal Uluç farkını yine konuşturdu

Sabah Gazetesinin usta yazarı Hıncal Uluç’un, Galatasaray – Hatayspor ilk maçının ardından yapmış olduğu yorumları doğru çıktı.

DEVAMI +
İSKENDERUN GENELİNDE PARSEL BACA YENİLEMESİ SÜRÜYOR

İSKENDERUN GENELİNDE PARSEL BACA YENİLEMESİ SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), altyapıda oluşan eksikliklerin tamamlanarak bakım onarım çalışmalarının devam ettiğini duyurdu...

DEVAMI +
Ters yönde giden engelli motosikletli kaza yaptı

Ters yönde giden engelli motosikletli kaza yaptı

Defne’de, ters yönde ilerleyen engelli motosiklet sürücüsüyle otomobil çarpıştı, kazada ağır yaralanan motosiklet sürücüsü hastaneye kaldırıldı.

DEVAMI +
Onlarca vatandaş ‘Mehmetçik’ için sokağa indi

Onlarca vatandaş ‘Mehmetçik’ için sokağa indi

Suriye sınırında bulunan birliklere takviye için bir süre önce Hatay'a getirilen askeri araç, ZPT ve Komando Birlikleri, sınıra doğru harekete geçti. Sevkiyatı gören vatandaşlar el..

DEVAMI +