02-06-2018 10:17:00

NERDE YERLİ HANİ MİLLİ

NERDE YERLİ  HANİ MİLLİ

Türkiye, son yıllardaki yanlış ekonomi ve tarım politikaları yüzünden pirinç ithal etmeye muhtaç bir ülke haline getirildi.


Faaliyet alanına giren ürünlerin, fiyatlarını belirlemek, alım ve satışını yapmak, gerekli stok tesisini ve muhafazasını sağlamak gibi görevleri olan Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) Yunanistan menşeli pirinç satışı yapıyor.

Son yıllarda hükümet yetkilileri ve hükümete yakın medya organları tarafından sürekli ön planda tutulan “yerli ve milli” söyleminin somut bir projesini görmediğimiz gibi insanların beslenmesinde en önemli tahıl ürünleri arasında yer alan pirinç bile ithal edilir hale geldi. Hatta devlete ait bir kuruluş olan Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) pirinç ithalatının hem ihalesini hem de şatışını yapıyor.

15-20 yıl öncesine kadar kendisine yetebilen bir ülke olan Türkiye’nin son yıllarda pirinci, buğdayı hatta samanı bile ithal ediyor olması tarım politikalrı ve gıda konusunda önemli sıkıntıların olduğunu gösteriyor. Bu sıkıntıların başını da ekonomi çekiyor. Çünkü üretim masraflarının yüksek olması ve yerli üreticinin yeteri kadar desteklenmemesi ihtiyacın dışarıdan karşılanmasına neden oluyor. Bu durum da sofralarımızdaki yiyeceklerde bile dışa bağımlı bir ülke haline dönüştüğümüzü gösteriyor.

Hasan DOKSÖZ

Bu haber 266 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
ARAZİ TOPLULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

ARAZİ TOPLULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Dünya nüfusunun hızla artmasına rağmen tarım yapılabilecek alanları artırma imkânı bulunmamaktadır. Bu sebeple sınırlı sayılabilecek mevcut tarım topraklarından daha fazla verim al..

DEVAMI +
İŞ ADAMLARIYLA TİCARETTE BÜYÜK ADIM

İŞ ADAMLARIYLA TİCARETTE BÜYÜK ADIM

Hatay Valiliğinin desteğiyle, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile Afrin Ticaret ve Sanayi odası üyeleri ticari ilişkileri güçlendirmek için istişare toplantısında bir araya geldi...

DEVAMI +
KİLOLARCA ERİK ZARAR GÖRDÜ

KİLOLARCA ERİK ZARAR GÖRDÜ

Samandağ’da önceki günlerde etkili olan dolu ve sağanak yağış, tarım alanlarına zarar verdi. Dolu nedeniyle hasadı yaklaşan kilolarca erikte zarar gördü.

DEVAMI +
TARLADA 1,5, TEZGAHTA 8 LİRA

TARLADA 1,5, TEZGAHTA 8 LİRA

Hataylı soğan çiftçileri, tarlada 1.5 liradan zorla satılabilen soğanların tezgahlara 6 liradan koyulmasına sitem etti.

DEVAMI +
EŞSİZ LEZZET TEZGAHLARDA YER BULDU

EŞSİZ LEZZET TEZGAHLARDA YER BULDU

Hataylı limon dondurması esnafları limon fiyatlarından yakındı.

DEVAMI +
AMİK OVASI’NDA SULAR DURULMUYOR!

AMİK OVASI’NDA SULAR DURULMUYOR!

Hatay’da iki günden bu yana süren aşırı yağışlar sonrasında Amik Ovası’nda su seviyesi yeniden yükseldi.

DEVAMI +