02-06-2018 10:17:00

NERDE YERLİ HANİ MİLLİ

NERDE YERLİ  HANİ MİLLİ

Türkiye, son yıllardaki yanlış ekonomi ve tarım politikaları yüzünden pirinç ithal etmeye muhtaç bir ülke haline getirildi.


Faaliyet alanına giren ürünlerin, fiyatlarını belirlemek, alım ve satışını yapmak, gerekli stok tesisini ve muhafazasını sağlamak gibi görevleri olan Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) Yunanistan menşeli pirinç satışı yapıyor.

Son yıllarda hükümet yetkilileri ve hükümete yakın medya organları tarafından sürekli ön planda tutulan “yerli ve milli” söyleminin somut bir projesini görmediğimiz gibi insanların beslenmesinde en önemli tahıl ürünleri arasında yer alan pirinç bile ithal edilir hale geldi. Hatta devlete ait bir kuruluş olan Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) pirinç ithalatının hem ihalesini hem de şatışını yapıyor.

15-20 yıl öncesine kadar kendisine yetebilen bir ülke olan Türkiye’nin son yıllarda pirinci, buğdayı hatta samanı bile ithal ediyor olması tarım politikalrı ve gıda konusunda önemli sıkıntıların olduğunu gösteriyor. Bu sıkıntıların başını da ekonomi çekiyor. Çünkü üretim masraflarının yüksek olması ve yerli üreticinin yeteri kadar desteklenmemesi ihtiyacın dışarıdan karşılanmasına neden oluyor. Bu durum da sofralarımızdaki yiyeceklerde bile dışa bağımlı bir ülke haline dönüştüğümüzü gösteriyor.

Hasan DOKSÖZ

Bu haber 132 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
Mali Destek Programı sözleşmeleri imzalandı

Mali Destek Programı sözleşmeleri imzalandı

2018 Yılı Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı (YENİ-4) kapsamında Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından desteklenen projelerin sö..

DEVAMI +
DOĞAKA ile proje uygulama sözleşmesi imzalandı

DOĞAKA ile proje uygulama sözleşmesi imzalandı

2018 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında proje başvurusu başarılı bulunan Altınözü Belediyesi’nin “Altınözü Altın Zeytin C..

DEVAMI +
“ÜRETEN GÜÇLÜ TÜRKİYE YARATMALIYIZ”

“ÜRETEN GÜÇLÜ TÜRKİYE YARATMALIYIZ”

Hataylı Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Alkan, Türk Lirası’nın değer kaybetmesi sonucunda aşırı artış gösteren döviz kurlarının piyasalar üz..

DEVAMI +
Vatandaşlar yeni ve konforlu araçlardan faydalanabilecek

Vatandaşlar yeni ve konforlu araçlardan faydalanabilecek

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Komisyonu aylık kurul toplantısı yapıldı.

DEVAMI +
BAŞARAMAYACAKLAR!

BAŞARAMAYACAKLAR!

Hatay Uluslararası Nakliyecileri ve RO-RO Yönetim Kurulu Başkanı ve AK Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler ve yönetim kurulu üyeleri dolarını bozdur kampanyasına destek verme amac..

DEVAMI +