02-06-2018 10:17:00

NERDE YERLİ HANİ MİLLİ

NERDE YERLİ  HANİ MİLLİ

Türkiye, son yıllardaki yanlış ekonomi ve tarım politikaları yüzünden pirinç ithal etmeye muhtaç bir ülke haline getirildi.


Faaliyet alanına giren ürünlerin, fiyatlarını belirlemek, alım ve satışını yapmak, gerekli stok tesisini ve muhafazasını sağlamak gibi görevleri olan Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) Yunanistan menşeli pirinç satışı yapıyor.

Son yıllarda hükümet yetkilileri ve hükümete yakın medya organları tarafından sürekli ön planda tutulan “yerli ve milli” söyleminin somut bir projesini görmediğimiz gibi insanların beslenmesinde en önemli tahıl ürünleri arasında yer alan pirinç bile ithal edilir hale geldi. Hatta devlete ait bir kuruluş olan Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) pirinç ithalatının hem ihalesini hem de şatışını yapıyor.

15-20 yıl öncesine kadar kendisine yetebilen bir ülke olan Türkiye’nin son yıllarda pirinci, buğdayı hatta samanı bile ithal ediyor olması tarım politikalrı ve gıda konusunda önemli sıkıntıların olduğunu gösteriyor. Bu sıkıntıların başını da ekonomi çekiyor. Çünkü üretim masraflarının yüksek olması ve yerli üreticinin yeteri kadar desteklenmemesi ihtiyacın dışarıdan karşılanmasına neden oluyor. Bu durum da sofralarımızdaki yiyeceklerde bile dışa bağımlı bir ülke haline dönüştüğümüzü gösteriyor.

Hasan DOKSÖZ

Bu haber 159 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
Hatay'da yolcu sayısında artış yaşandı

Hatay'da yolcu sayısında artış yaşandı

Hatay Havalimanının 2018 Eylül ayı hava istatistikleri açıklandı.

DEVAMI +
Güneş enerjisinde 1 milyar dolarlık

Güneş enerjisinde 1 milyar dolarlık "verimli" yatırım

Güneş enerjisinde yaklaşık bir milyar dolarlık yatırımla bin megavatlık kapasite kurulmasını hedefleyen Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA GES-2) projesinde hücre verimlili..

DEVAMI +
Hatay'da silajlık mısır hasadı başladı

Hatay'da silajlık mısır hasadı başladı

Reyhanlı'da kışın hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılamak amacıyla ekimi yapılan silajlık mısırın hasadına başlandı.

DEVAMI +
Sonbahar Şap Aşılama kampanyası başladı

Sonbahar Şap Aşılama kampanyası başladı

Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından sonbahar Şap aşılama kampanyası başlatıldı.

DEVAMI +
KARAR VERİLDİ: EKMEK 1.25 TL!

KARAR VERİLDİ: EKMEK 1.25 TL!

Hatay’da birçok zammın ardından ekmek fiyatlarına da zam geldi. Hatay Fırıncılar Odası Başkanı Nasır Bucak, konuyla ilgili Hatay Asi Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. ..

DEVAMI +
İTSO’da bilgilendirme toplantısı

İTSO’da bilgilendirme toplantısı

İTSO’da ‘Tehlikeli ve çok tehlikeli Mesleklerde alınması zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesinin Belgelendirme süreci’ konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

DEVAMI +