12-10-2018 08:09:00

RİSK SANILAN KADAR YÜKSEK DEĞİL

RİSK SANILAN KADAR YÜKSEK DEĞİL

Genel Cerrahi Uzmanı ve Öğretim Üyesi Dr. Tuna Bilecik, gerekli koşulların sağlanması ve sıkı hasta takibiyle, obezite ameliyatında risklerin sanılan kadar yüksek olmadığını ifade etti.


Son zamanlarda, obezite ameliyatları sonrasında hayatını kaybeden hastalara dair haberlerin medyada sıkça yer bulması üzerine, Genel Cerrahi Uzmanı ve Öğretim Üyesi Dr. Tuna Bilecik, obezite ameliyatlarının komplikasyon ve ölüm riskinin sanılanın aksine diğer cerrahi girişimlerden daha yüksek olmadığını belirterek, yanlış hasta seçimlerinin, ameliyat yapılan merkezlerin yetersizliğinin, ameliyat ekibinin tecrübesizliğinin ve kalitesiz malzeme kullanımının komplikasyon riskini artırdığını vurguladı. Dr. Tuna Bilecik sadece estetik kaygılarla obezite ameliyatına başvurmanın da doğru olmadığı konusunda da uyararak, gereken hususlara dikkat edildiği takdirde ameliyat sonrasında olumsuz sonuçlar yaşanma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

OBEZİTE SALGIN GİBİ HIZLA YAYILIYOR

Genel Cerrahi Uzmanı ve Öğretim Üyesi Dr. Tuna Bilecik obezite ameliyatları konusunda şu bilgileri verdi: “Obezite vakaları dünya genelinde bir salgın gibi hızla yayılıyor ve obezite tanısı alan hastaların sayısı katlanarak artıyor. Biz hekimler, obezite ameliyatlarını bu hastalığı ve hastalığa bağlı gelişen veya gelişebilecek komplikasyonları tedavi etmek adına yapıyoruz. Yani öncelikle obezite ameliyatlarının asıl amacının, estetik kaygısı olan insanları ameliyat edip onları zayıflatmak olmadığını önemle vurgulamak isterim. Zaman zaman bu ameliyatlara bağlı gelişen komplikasyonlar ve ölümler gündem haline gelse de, obezite cerrahisi sonrası oluşabilecek komplikasyon ve ölüm oranları sanılanın aksine diğer cerrahi girişimlerden daha yüksek değildir.”

AMELİYAT SONRASI TETKİKLER ÇOK ÖNEMLİ

Dr. Tuna Bilecik ameliyat sonrası görülebilecek sorunlar ve bunlara karşı alınabilecek önlemler konusunda şunları söyledi: “Literatüre bakıldığında bu ameliyatlardan sonra görülebilecek en ciddi komplikasyonların başında kanama ve kaçak (sızıntı) gelmektedir. Ameliyat sonrası kaçak görülme sıklığı deneyimli merkezlerde bile %2 ila 3 oranına kadar bildirilmektedir. Kanama görülme sıklığı ise %2 civarındadır. Bu oranları etkileyen faktörlerin başında uygun hasta seçimi, ameliyat yapılan merkezin yeterli donanıma sahip olması, ameliyat ekibinin tecrübesi ve kullanılacak malzemenin kalitesi gelmektedir. Bunların dışında önemli noktalardan biri de obezite ameliyatı sonrası hastaların belirli aralıklarla gerekli tetkik ve kontrollerinin yapılmasıdır. Oluşabilecek geç dönem komplikasyonları önleme adına hastaların sıkı takibi çok önemlidir.”

KOMPLİKASYONLARIN ERKEN FARK EDİLMESİ GEREKİYOR

Dr. Tuna Bilecik şöyle devam etti: “Bakanlığımız Ekim 2017'de bir genelge yayınlayarak obezite ameliyatları için belirli kriterler yayınlandı. Geçtiğimiz günlerde de TBMM Araştırma Komisyonu'na bir önerge verildi. Obezite ameliyatlarının hangi merkezlerde, hangi yeterliliklere sahip olan cerrahi ekipler tarafından yapılabileceği konusunda ihtiyaç duyduğumuz denetimin başlayabilmesi açısından, bu girişimleri çok olumlu buluyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi obezite ameliyatlarının taşıdığı risk, diğer cerrahi operasyonlardan daha fazla değil. Ancak ameliyat sırasında veya sonrasında bir komplikasyon gelişmesi durumunda, bu komplikasyonun erken fark edilmesi, nasıl yönetilebileceğinin bilinmesi ve bu yönetimin doğru bir şekilde yapılması çok önemli hale geliyor. Bu nedenle en önemlisi, bu ameliyatı yapacak cerrahın yeterli deneyime sahip olması gerekiyor.”

Bu haber 85 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
Hatay’a Menba kalitesinde içme suyu vereceğiz

Hatay’a Menba kalitesinde içme suyu vereceğiz

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Hatay’a yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taş..

DEVAMI +
Bir kitapta senden olsun

Bir kitapta senden olsun

Altınözü İlçesinde bulunan Boynuyoğun Mahallesi’nde açılacak olan kütüphane için kitap kampanyası başlatıldı. Altınözü Kaymakamlığı tarafından başlatılan kampanyada, "İlkokul, Orta..

DEVAMI +
Bu aday Arsuz’a ‘Güven’ce

Bu aday Arsuz’a ‘Güven’ce

CHP Arsuz Belediye Başkan Adayı Asaf Güven, seçim çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği mahalle ziyaretleri ile gücüne güç katmaya devam ediyor. Gittiği her yerde çok büyük bir s..

DEVAMI +
Yavru ceylanı köpek saldırısından çobanlar kurtardı

Yavru ceylanı köpek saldırısından çobanlar kurtardı

Kırıkhan’da, köpekler tarafından kovalanan yavru Hatay Dağ Ceylanı (Gazella gazella) çobanlar tarafından kurtarıldı.

DEVAMI +
Umre semineri düzenlenecek

Umre semineri düzenlenecek

Diyanet Başkanlığı organizasyonu ile 2018-2019 Umre sezonunda Umreye gidecek olan vatandaşları bilgilendirmek ve yapacakları Umre ibadetine hazır hale getirmek amacıyla Hatay İl Mü..

DEVAMI +
Sağlık çalışanlarının artık sabrı kalmamıştır

Sağlık çalışanlarının artık sabrı kalmamıştır

Türk Sağlık-Sen İl Başkanı Hayrettin Şahin, sağlık kurumlarındaki döner sermaye ödemelerinde yaşanan adaletsizlik hakkında açıklama yaptı.

DEVAMI +