15-04-2019 10:04:00

Sağlıklı Yaşam İçin Sigarayı bırak, Doğru Nefes Al, Egzersiz Yap

Sağlıklı Yaşam İçin Sigarayı bırak, Doğru Nefes Al, Egzersiz Yap

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ile Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fizik Tedavi ve Yüksekokulu ortaklığında ve Fizyoterapistler Derneğinin desteğinde Gönüllü Genç Sağlık Liderleri (GGSL) Topluluğu sağlıklı yaşama dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Sağlıklı Yaşam İçin Sigarayı bırak, Doğru Nefes Al, Egzersiz Yap” isimli etkinlik gerçekleştirildi.


Antakya Atatürk Parkında, Sigarayı bırakma, doğru nefes alma ve egzersiz yapma alışkanlığı kazandırmaya yönelik ilgili konunun uzmanı kişiler tarafından eğitim verilerek aktivite gerçekleştirildi. Ayrıca konuyla ilgili Gönüllü Genç Sağlık Liderleri Topluluğu üyeleri de halka yönelik yönelik bilinçlendirme ve farkındalık çalışması gerçekleştirerek broşür dağıttı.

FARKINDALIK ÇALIŞMASI YAPILDI
“Sağlıklı Yaşam İçin Sigarayı bırak, Doğru Nefes Al, Egzersiz Yap” isimli etkinliğine Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Akademisyenlerinden Dr. Öğretim Üyesi Fatma Duman, Öğr. Gör. Dr. Nihan Katayıfçı, Öğr. Gör. İrem Hüzmeli ile Hatay İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Antakya Sağlıklı Hayat Merkezinde görevli SHU Cihan Eryılmaz, Fzt. Serap Nur’un yönetiminde Antakya Parkında eğitim verilerek bilinçlendirme ve farkındalık çalışması gerçekleştirildi. 
Etkinlik sonunda Öğr. Gör. Dr. Nihan Katayıfçı günün anlamı ve önemi ile ilgili şu şekilde açıklama gerçekleştirildi:

SİGARA İÇENLERDE SAĞLIK İÇİN EGZERSİZE KATILIM DAHA AZDIR

Katayıfçı, “Sigara kullanımı, hatta günde bir tek sigara içmek bile egzersiz kapasitesini hemen etkiler. Aynı zamanda sigara içenlerin fiziksel dayanıklılığı içmeyenlere göre daha düşüktür. Sigara içenlerde sağlık için egzersize katılım daha azdır. Sigara içen gençler de yetişkinlerle aynı olumsuz etkileri yaşarlar. İçmeyen yaşıtları ile karşılaştırıldığında, fiziksel dayanıklılığın ve performansın azalmasının yanısıra, nefessizlik hissi, spor yaralanmalarında artış ve bütün sağlığın bozulması sık karşılaştığımız sorunlardır” dedi.

Cuma ZEYBEK

Bu haber 43 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Diyanet heyeti Hatay’da

Diyanet heyeti Hatay’da

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof Dr. Huriye Martı ve beraberindeki heyet İlimizdeki geçici barınma merkezleri ve sınır ötesine dair yapılan çalışmaları yerinde incelemek, Din..

DEVAMI +
ANA MUAYENE BACALARINDA YENİLEME SÜRÜYOR

ANA MUAYENE BACALARINDA YENİLEME SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Kanalizasyon Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler tarafından altyapının rahatlaması amacıyla çalışmalar..

DEVAMI +
SAĞANAK YAĞIŞ HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

SAĞANAK YAĞIŞ HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Hatay’da dün sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi.

DEVAMI +
HORTUM PANİĞİ!

HORTUM PANİĞİ!

İnsanlar denizi değil hortumu izlemek için sahile geldi.

DEVAMI +
Güzelyurt’tan Güzel’e tebrik ziyareti

Güzelyurt’tan Güzel’e tebrik ziyareti

31 Mart seçimlerinde Defne Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güzel’i, Dt. Mehmet Güzelyurt ve ekibi tebrik ziyaretinde bulundu.

DEVAMI +
resim yok

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Antakya Rotary Kulübünce düzenlenen “Şuppiluliuma Kompozisyon Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri törenle verildi.

DEVAMI +