06-11-2018 06:51:00

“SALAKÇA BİR HATAYDI”

“SALAKÇA BİR HATAYDI”

Esaretten kurtarılan ve Hatay aracılığıyla ülkesine gönderilen Japon gazeteci özür diledi, daha öncede Irak’ta kaçırılan gazeteciye bazı kesimler tepki gösterdi.


Suriye'de yaklaşık üç yıl esir tutulduktan sonra serbest bırakılan ve ülkesine dönen Japon gazeteci Jumpei Yasuda, yaşattığı külfet nedeniyle Japon hükümetinden özür diledi. Suriye'de esir tutulmasının ardından Ekim ayında Türkiye ve Katar'ın yardımıyla serbest bırakılması sağlanan Japon gazeteci Jumpei Yasuda, 40 aylık esaret dönemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Suriye'ye, gerçekten neler olduğunu kendi gözleriyle görmek ve çatışmaların bölgedeki insanları nasıl etkilediğini gözlemlemek için gittiğini söyledi. Haziran 2015'te Türkiye'den Suriye'ye geçmesinden kısa süre sonra rehin alındığını belirten 44 yaşındaki gazeteci, kendisine rehberlik yapacak olan Suriyelinin son anda vazgeçtiğini ve tanımadığı iki kişiyi izlemek zorunda kaldığını, ardından da bu kişilerce alıkonarak zorla bir otomobile bindirilip bir eve kapatıldığını ifade etti. Bu yaptığını "salakça bir hata" diye tanımlayan Yasuda, çektiği acıların ve ülkesindeki insanlara ve Japon hükümetine yaşattığı sıkıntının tek sorumlusunun kendisi olduğunu söyledi. "Serbest bırakılmama yardımcı olan ve benim için endişelenen herkesten içtenlikle özür diliyorum, minnet duyduğumu dile getirmek istiyorum" ifadesini kullanan Yasuda, "Japon hükümeti benim yüzümden bu işe karışmak zorunda kaldığı için de üzgünüm" diye ekledi.

HATAY’DA TÜRK YETKİLİLERE TESLİM EDİLMİŞTİ

Yasuda, kendisini rehin tutan kişiler tarafından 23 Ekim'de Hatay’da Türk yetkililere teslim edildikten sonra 25 Ekim'de Japonya'ya dönmüştü. Japon medyası, Yasuda'nın serbest bırakılması için fidye ödendiğini öne sürmüştü. Ancak Japon hükümeti bu iddiayı yalanlamıştı. Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise konuya dair iş birliklerinden ötürü Türkiye ve Katar'a teşekkür etmişti.

YASUDA'YA TEPKİ GÖSTERENLER VAR

Yasuda, bağımsız hareket etmenin sıklıkla bencillik olarak değerlendirildiği Japonya'da birçok kişi tarafından eleştirilmişti. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, Japon hükümetinin bu olay yüzünden yaşadığı sıkıntı nedeniyle Yasuda'nın özür dilemesi gerektiğini savunmuştu. Yasuda, 2004 yılında da Irak'ta kaçırılıp rehin alındıktan sonra Japon hükümetinin girişimleri sonucu serbest bırakılmıştı. Mehmet BAYRAK

Bu haber 144 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Antakya Rotary’nin konuğu Mustafa Cedetaş oldu

Antakya Rotary’nin konuğu Mustafa Cedetaş oldu

Antakya Defne Rotary Kulübü Başkanı Volkan Ekmekçi öncülüğünde yapılan toplantıların bu haftaki konuğu, Türkiye'de ve dünyada bazı ilkleri gerçekleştiren Antakyalı Elektrik ve Elek..

DEVAMI +
İSTE’LİLERDEN TEMSA’YA TEKNİK GEZİ

İSTE’LİLERDEN TEMSA’YA TEKNİK GEZİ

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu TEMSA Ulaşım Araçları Sanayi ve Ticaret A.Ş ye teknik gezi düzenledi. Gerçekleşen TEMSA teknik gezisi İSTE’li öğ..

DEVAMI +
Demokrasilerin vazgeçilmez unsuru basındır

Demokrasilerin vazgeçilmez unsuru basındır

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ve beraberindeki heyet Hatay Valisi Erdal Ata’yı makamında ziyaret etti.

DEVAMI +
İTSO’da mali müşavirlere seminer verildi

İTSO’da mali müşavirlere seminer verildi

İTSO’da; ‘E-Fatura, E-Defter, E-Arşiv, E-İmza, E-Bordro, E-Mutabakat ve E-Yedeklemenin Mali Müşavirlere sağladığı avantajlar’ anlatıldı.

DEVAMI +
Atatürk’ün gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır

Atatürk’ün gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır

Bağımsızlık mücadelemizin başkahramanı, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılışının 80. yılında Hatay Kültür Merkezi’nde..

DEVAMI +
Atamızı saygıyla andık

Atamızı saygıyla andık

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80. yılında tüm yurtta olduğu gibi Antakya’da düzenlenen törenle anıldı.

DEVAMI +