06-11-2018 06:51:00

“SALAKÇA BİR HATAYDI”

“SALAKÇA BİR HATAYDI”

Esaretten kurtarılan ve Hatay aracılığıyla ülkesine gönderilen Japon gazeteci özür diledi, daha öncede Irak’ta kaçırılan gazeteciye bazı kesimler tepki gösterdi.


Suriye'de yaklaşık üç yıl esir tutulduktan sonra serbest bırakılan ve ülkesine dönen Japon gazeteci Jumpei Yasuda, yaşattığı külfet nedeniyle Japon hükümetinden özür diledi. Suriye'de esir tutulmasının ardından Ekim ayında Türkiye ve Katar'ın yardımıyla serbest bırakılması sağlanan Japon gazeteci Jumpei Yasuda, 40 aylık esaret dönemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Suriye'ye, gerçekten neler olduğunu kendi gözleriyle görmek ve çatışmaların bölgedeki insanları nasıl etkilediğini gözlemlemek için gittiğini söyledi. Haziran 2015'te Türkiye'den Suriye'ye geçmesinden kısa süre sonra rehin alındığını belirten 44 yaşındaki gazeteci, kendisine rehberlik yapacak olan Suriyelinin son anda vazgeçtiğini ve tanımadığı iki kişiyi izlemek zorunda kaldığını, ardından da bu kişilerce alıkonarak zorla bir otomobile bindirilip bir eve kapatıldığını ifade etti. Bu yaptığını "salakça bir hata" diye tanımlayan Yasuda, çektiği acıların ve ülkesindeki insanlara ve Japon hükümetine yaşattığı sıkıntının tek sorumlusunun kendisi olduğunu söyledi. "Serbest bırakılmama yardımcı olan ve benim için endişelenen herkesten içtenlikle özür diliyorum, minnet duyduğumu dile getirmek istiyorum" ifadesini kullanan Yasuda, "Japon hükümeti benim yüzümden bu işe karışmak zorunda kaldığı için de üzgünüm" diye ekledi.

HATAY’DA TÜRK YETKİLİLERE TESLİM EDİLMİŞTİ

Yasuda, kendisini rehin tutan kişiler tarafından 23 Ekim'de Hatay’da Türk yetkililere teslim edildikten sonra 25 Ekim'de Japonya'ya dönmüştü. Japon medyası, Yasuda'nın serbest bırakılması için fidye ödendiğini öne sürmüştü. Ancak Japon hükümeti bu iddiayı yalanlamıştı. Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise konuya dair iş birliklerinden ötürü Türkiye ve Katar'a teşekkür etmişti.

YASUDA'YA TEPKİ GÖSTERENLER VAR

Yasuda, bağımsız hareket etmenin sıklıkla bencillik olarak değerlendirildiği Japonya'da birçok kişi tarafından eleştirilmişti. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, Japon hükümetinin bu olay yüzünden yaşadığı sıkıntı nedeniyle Yasuda'nın özür dilemesi gerektiğini savunmuştu. Yasuda, 2004 yılında da Irak'ta kaçırılıp rehin alındıktan sonra Japon hükümetinin girişimleri sonucu serbest bırakılmıştı. Mehmet BAYRAK

Bu haber 276 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
DOLANDIRICILIĞIN BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ!

DOLANDIRICILIĞIN BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ!

Tarlanda gömü var dediler, çiftçiyi dolandırmaya kalkıştılar

DEVAMI +
İHRACAT ORANI YÜZDE 5,9 ARTTI

İHRACAT ORANI YÜZDE 5,9 ARTTI

Ocak ayı dış ticaret istatistiklerini açıklanırken, ihracat oranın yüzde 5,9 arttığı saptanırken, ithalat oranın yüzde 27,2 oranında azaldığı görüldü.

DEVAMI +
Hıncal Uluç farkını yine konuşturdu

Hıncal Uluç farkını yine konuşturdu

Sabah Gazetesinin usta yazarı Hıncal Uluç’un, Galatasaray – Hatayspor ilk maçının ardından yapmış olduğu yorumları doğru çıktı.

DEVAMI +
İSKENDERUN GENELİNDE PARSEL BACA YENİLEMESİ SÜRÜYOR

İSKENDERUN GENELİNDE PARSEL BACA YENİLEMESİ SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), altyapıda oluşan eksikliklerin tamamlanarak bakım onarım çalışmalarının devam ettiğini duyurdu...

DEVAMI +
Ters yönde giden engelli motosikletli kaza yaptı

Ters yönde giden engelli motosikletli kaza yaptı

Defne’de, ters yönde ilerleyen engelli motosiklet sürücüsüyle otomobil çarpıştı, kazada ağır yaralanan motosiklet sürücüsü hastaneye kaldırıldı.

DEVAMI +
Onlarca vatandaş ‘Mehmetçik’ için sokağa indi

Onlarca vatandaş ‘Mehmetçik’ için sokağa indi

Suriye sınırında bulunan birliklere takviye için bir süre önce Hatay'a getirilen askeri araç, ZPT ve Komando Birlikleri, sınıra doğru harekete geçti. Sevkiyatı gören vatandaşlar el..

DEVAMI +