11-10-2018 10:05:00

Serkan Topal, Beyaz Altın yok ediliyor

Serkan Topal, Beyaz Altın yok ediliyor

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal Pamuk üreticinin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.


Özellikle Hayatlı Pamuk üreticisinin mağdur edildiğini dile getiren Topal, bu konuyu hem TBMM Genel Kurulunda söz alarak dile getiren Topal bununla yetinmeyerek, Tarım ve Orman Bakanının cevaplaması istemi ile yazılı bir soru önergesi verdi. Ayrıca TBMM Başkanlığına bir araştırma önergesi  veren Serkan Topal Pamuk üreticisinin bir mağduriyetinin bir an önce giderilmesini talep etti.

Serkan Topal verdiği önergede ve yaptığı açıklamada şu konuları dile getirdi.

“Hatay ilimiz Türkiye’nin Pamuk üretiminin yüzde 11 ‘ini karşılamaktadır. 500 bin dekar alanda ekim yapan çiftçilerimizin elde  ettiği  pamuk üretimi  yıllık 260 bin tonu geçmektedir. Türkiye ölçeğinde pamuk üretimi bakımından 3’üncü sırada yer alan Hatay ilimizde, ekim alanları her geçen yıl biraz daha azalmaktadır. Son 10 yılda bu daralma %11 ‘ler seviyesine kadar ulaşmıştır. Pamuğun tarımsal bir ürün olmakla birlikte stratejik bir ürün olduğu da dikkate alınırsa ekim alanlarının daraltılması yerine teşvik ve desteklerin artırılarak bu stratejik ürünün mutlaka üretiminin ve kullanımının artırılması gerekmektedir. Türkiye pamuk üretiminde dünyada  ilk 5 ülke arasında  olmasına karşın, yine  pamuk ithal eden ilk 5 ülke arasında yer alması üzücüdür. Bu durum pamuk politikasının mutlaka  yeniden ele alınmasını zorunlu kılmaktadır.

Hatay çiftçisi pamuk fiyatlarının açıklanan rakamın altına düşürülmesinden rahatsızdır. 4.20 TL olarak açıklanan , fiyatın daha sonra 4 TL’ nin altına indirilmesi Çiftçilerimizin  üzerinde hayal kırıklığı yaşatmıştır. Gübre, mazot ve diğer tüm tarımsal girdilere zam gelmesine karşın pamuğun fiyatının artacağı yerde düşürülmesinin ekonomik veya sosyal hiçbir izahı yoktur.

Bu itibarla;

Hatay ilimizde üretilen pamuk miktarı ne kadardır? Bu üretim miktarı piyasa fiyatları açısından toplam ne kadar bir ekonomik değeri ifade etmektedir?

Hatay ilimizde açıklanan Pamuk fiyatları nedir? Bu rakamlar daha sonra neden aşağı çekilmiştir. Gerekçesi nedir?

Pamuk üretimi açısından 1 kg pamuğun toplam maliyeti ne kadardır? Üretim maliyetine tarlanın emsal kira bedeli de dahil midir?

2018 yılı içerisinde , mazot, gübre, elektrik ve işçiliğe gelen zam oranı ne kadardır? Aynı dönemde Pamuk’a gelen zam oranı ne kadardır?

Bakanlık olarak Pamuk üreticisini koruyacak mısınız? Bununla ilgili yeni bir destek çalışmanız var mıdır? Bunlar nelerdir?

Hatay’da pamuk üretiminde  ekim alanlarının daralmasının sebebi nedir? Bunda maliyet artışlarının etkisini var mıdır? Bakanlık olarak ne gibi önlemler alacaksınız?”

Bu haber 116 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER SİYASET HABERLERİ
PARAYI ALT YAPIYA, YANİ GELECEĞİMİZE YATIRDIM

PARAYI ALT YAPIYA, YANİ GELECEĞİMİZE YATIRDIM

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konuk olduğu Mazman Medya radyolarında yaptığı açıklamada kendisine yapılan eleştirilere cevap verdi. Başkan Savaş, “Ben ilk ..

DEVAMI +
Koordinasyon toplantısı yapıldı

Koordinasyon toplantısı yapıldı

Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Araştırma ve Kontrol Merkezi Güdümlü proje koordinasyon toplantısı yapıldı.

DEVAMI +
Sorunların çözümü için gece gündüz çalışacağız

Sorunların çözümü için gece gündüz çalışacağız

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler, Kırıkhan İlçesinde Pazar esnafını ziyaret etti.

DEVAMI +
CUMHUR İTTİFAKINA KIRIKHAN’DAN TAM DESTEK!

CUMHUR İTTİFAKINA KIRIKHAN’DAN TAM DESTEK!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler ve Kırıkhan Belediye Başkan Adayı Ayhan Yavuz Kırıkhan’da bir dizi programlara katıldılar.

DEVAMI +

"STAT BİR AN ÖNCE BİTSİN"

Önce Bakan Kasapoğlu sonra Vali Doğan uyardı!

DEVAMI +
Vali Doğan iş insanlarını kabul etti

Vali Doğan iş insanlarını kabul etti

Hatay Valisi Rahmi Doğan, nezaket ziyaretleri kapsamında Hatay ilimizde yatırımları bulunan ve gelişmesine katkıda bulunan iş insanlarını kabul etti.

DEVAMI +