11-06-2018 13:38:00

Sokak Hayvanları Yararına Bir araya Geldiler

Sokak Hayvanları Yararına Bir araya Geldiler

Hatay Doğa ve Yaşam Derneği ile Anadolu Restaurant işbirliği ile düzenlenen gecede hayvan severler bir araya geldi.


DJ Engin Dağlı’nın hazırladığı programla stres atılan geceden elde edilen gelirle, sahipsiz sokak hayvanlarının tedavi ve bakım masrafları karşılanacak.

Gecenin başında davetlilere hitap eden Hatay Doğa ve Yaşam Derneği Başkanı (Do-Ya) Sinem Karaahmetli, ücret talep etmeden kapılarını açan Anadolu Restaurant yönetimi ve Zülal Güzelyurt’a, yine ücret almadan sahneye çıkan DJ Engin Dağlı’ya teşekkür etti. Dernek üye ve gönüllüleri işbirliği ile şimdiye dek birçok sahipsiz hayvanın tedavi ettirildiğini belirten Karaahmetli, bu geceden elde edilen gelir sayesinde daha birçok hayvanın tedavi ettirilebileceğini ifade ederek ‘Bu gece aramızda olan, gelemese de desteklerini esirgemeyen tüm dostlarımıza çok teşekkür ederim’ dedi.

SAVCI ALPTEKİN KONUKLAR ARASINDAYDI

Dernek yönetim kurulu, üye ve gönüllülerin yer aldığı geceye, Cumhuriyet Savcısı İbrahim Kadir Alptekin onur konuğu olarak katıldı. Konya’da bir köpeğe tecavüz eden şahıs hakkında çıkan haberleri ihbar kabul eden Alptekin, şahıs hakkında ‘hayasızca hareketler suçu’ kapsamında soruşturma başlatarak ulusal çapta hayvan hakları savunucularının takdirini kazanmıştı. Gecenin başında kısa bir konuşma yapan Alptekin; mevcut yasaların sahipli hayvanı ‘eşya’ gibi gördüğüne, sahipsiz hayvana karşı işlenen suçların ise sadece kabahatler kanunu uyarınca idari para cezasına tabi tutulduğuna dikkat çekerek; ‘Yasa koyucu merciler inanıyorum ki çok kısa bir zaman içinde bu durumu düzeltecektir’ dedi.

Gecenin ardından gazetemize açıklamada bulunan Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı ve Hatay Do-Ya Basın Sözcüsü Dr. Ufuk Bayraktar; HBB Hayvan Bakımevi’nin teknik açıdan yetersiz olduğunu ifade ederek birçok sahipsiz hayvanın özel klinik ya da MKÜ Veterinerlik Fakültesi Hastanesi’nde, hayvan haklarına duyarlı vatandaşlarca tedavi ettirildiğini ifade etti.

Bir yaralı hayvan ihbarı geldiğinde kimi zaman saatlerce hayvan ambulansının beklendiğini, ambulans gelse bile ilk müdahale için hayvanın ertesi günü beklemek zorunda olduğunu söyleyen Bayraktar; ‘Müdahaleler sadece fizik muayene bulgularına göre yapılıyor, röntgen ve kan tahlili desteği ile teşhis güçlendirilmiyor. İstediğimiz tam teşekküllü bir hastane gibi çalışılması değil, istisnai – müdahalesi güç vakalar elbette olacaktır ama hiçbir tanısal yöntem desteği olmaması, bakımevinin 7/24 hizmet vermemesi, sadece bir adet hayvan ambulansı olması nedeniyle hem nakil gecikiyor hem de müdahale… Çünkü sadece 2 veteriner hekim görev yapıyor ve bu iki insandan bütün sosyal hayatını bir kenara atıp sürekli görev başında olmasını bekleyemeyiz ama Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin bütün bu sorunları artık ‘sorun’ olarak değerlendirerek çözüme kavuşturmasını istiyoruz. Çünkü kendi boğazından kısıp bu tür vakaların tedavisine para harcamak zorunda kalan birçok hayvan sever yaşıyor bu şehirde. Kimse bize ‘gözünüzü kapatın, görmeyin’ diyemeyeceğine göre; hayvanlar için olmasa bile bizim gibi düşünen ve davranan insanlar için bu durum düzeltilmeli. Bizler de çalışan-üreten-vergi veren bir kitleyiz ve belediyemizden bu hizmetin verilmesini ısrarla talep ediyoruz’ dedi.

Haber Merkezi

Bu haber 111 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
105 SURİYELİ KAÇAK SINIRDA YAKALANDI!

105 SURİYELİ KAÇAK SINIRDA YAKALANDI!

Türkiye’ye yasa dışı yollarla girmeye çalışan 105 Suriyeli mülteci yakalandı

DEVAMI +
95 motosiklet trafikten men edildi

95 motosiklet trafikten men edildi

Bir haftalık trafik bilançosu açıklandı: 95 motosiklet trafikten men edildi

DEVAMI +
Afrin'e içme suyu desteği

Afrin'e içme suyu desteği

Hatay Yardımlaşma Derneği (HAYAD), Suriye'nin Afrin kentine bağlı AFAD koordinesindeki Deyr Ballut ve Muhammediye'deki çadır kentlerde yaşayan Suriyelilerin içme suyu ihtiyacını gi..

DEVAMI +
Kur’an Kursu öğrencilerinden Müftü Kavillioğlu’na ziyaret

Kur’an Kursu öğrencilerinden Müftü Kavillioğlu’na ziyaret

Antakya İlçesi Tomurcuk 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğrenci ve öğreticileri Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nu makamında ziyaret etti. ..

DEVAMI +
OTOMOBİL, TRAKTÖRE ÇARPTI!

OTOMOBİL, TRAKTÖRE ÇARPTI!

Otomobilin çarptığı traktörün dev tekeri yerinden çıktı.

DEVAMI +
3 MAHALLEDE ‘ASAYİŞ’ DENETİMİ

3 MAHALLEDE ‘ASAYİŞ’ DENETİMİ

Antakya’da Altınçay, Esentepe ve Çekmece Mahallelerinde polis ve bekçiler tarafından denetimler gerçekleşti.

DEVAMI +