07-04-2018 11:31:00

SURİYE'DEKİ DRAMI TUVALE YANSITTILAR

SURİYE'DEKİ DRAMI TUVALE YANSITTILAR

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Yahya Turan Fen Lisesi öğrencileri, Suriye'deki iç savaşı, savaşın insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini ve yaşanan trajediyi yağlı boya resimlere yansıttı.


Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin ilk duraklarından olan Reyhanlı'daki lise öğrencileri, yanı başlarındaki iç savaşa yağlı boya resimleriyle dikkati çekmek istedi.

Okulun resim kulübündeki 30 öğrenci, 4 aylık zaman diliminde "Savaşın çığlığı", "Savaşın gerçek yüzü", "Savaşın gözyaşları", "Savaşsız bir dünya", "Suriyeli kadınlar", "Umut ve tutsak" konularını ele aldıkları yağlı boya resimler çizdi.

Öğrenciler ders aralarını değerlendirerek, Suriye'deki iç savaşın acı yüzünü resimlere yansıttı.

Çeşitli ebatlarda hazırlanan ve her birine farklı isim verilen yağlı boya resimler, önümüzdeki aylarda sergilenecek.  Öğrenciler resimleri uluslararası yarışmalara göndererek Suriye'deki iç savaşın boyutunu gözler önüne sermeyi hedefliyor. Yağlı boya eserler, 5. İstanbul Sanat Bienali'nde de sanatseverlerle buluşacak.

9. sınıf öğrencisi Şüheda Aybüke Taşkeser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaşsız bir dünyayı resmettiğini söyledi.

Öğretmenlerinin destekleriyle resim kulübünün içinde yer aldığını belirten Taşkeser, "Yanı başımızda süren iç savaşın insan üzerindeki etkilerini resimlerimize yansıtmak istedik. Savaş bölgesinde kadın, yaşlı ve çocuklar yıllardır acı çekiyorlar. Bizler de arkadaşlarımla birlikte bu savaşın insanlar üzerindeki yarattığı olumsuz etkilerini yağlı boya eserlerimize aktardık." diye konuştu.

Taşkeser, ortaya çıkan birbirinden farklı yağlı boya resimleri hem Hatay'da hem de ilerleyen günlerde İstanbul'da sergileyeceklerini ifade etti.

İNSANLIK DRAMINA SESSİZ KALMAK İSTEMEDİK

9. sınıf öğrencisi Bilal Muhammed Aktaş da savaşa isyan edenleri resmettiğini dile getirdi.

Masum insanların savaşla hayatlarının altüst olduğuna işaret eden Aktaş, "Bizler öğrenciler olarak yanı başımızdaki insanlık dramına sessiz kalmak istemedik. Resim öğretmenimizin de destekleriyle Suriye'deki iç savaşın etkilerini resmetmeye başladık ve 4 aylık zaman diliminde ortaya birbirinden farklı eser çıktı." dedi.

"Savaşa isyan" adını verdiği yağlı boya resminde bir annenin çığlığını yansıttığını ifade eden Aktaş, "Orada yaşanan iç savaşta en çok anneler etkilendi. Çocuklarını, eşlerini veya yakınlarını kaybeden kadınların çığlığını yansıtmak istedim. Yaşananlar oldukça üzücü, umarız bir an önce barış gelir ve huzurun olduğu hayatlar sürerler." şeklinde konuştu. 9. sınıf öğrencisi Nazire Sürer de "savaşın gözyaşlarını" resmettiğini belirtti. AA

Bu haber 211 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER DÜNYA HABERLERİ
TOPRAĞA GÖMÜLÜ DEAŞ MÜHİMMATI BULUNDU

TOPRAĞA GÖMÜLÜ DEAŞ MÜHİMMATI BULUNDU

Hatay'ın Yayladağı ilçesi Suriye sınırında terör örgütü DEAŞ'a ait el bombaları ve otomatik silahlar ele geçirildi.

DEVAMI +
Panos Moumtzis’i’den Vali Ata’ya ziyaret

Panos Moumtzis’i’den Vali Ata’ya ziyaret

Birleşmiş Milletler Suriye Krizi Bölgesel İnsani Koordinatörü Panos Moumtzis’i, Hatay Valisi Erdal Ata’yı ziyaret etti

DEVAMI +
HATAY MERKEZLİ FETÖ/PDY OPERASYONU

HATAY MERKEZLİ FETÖ/PDY OPERASYONU

Gözaltına alınan aralarında albay, yarbay ve yüzbaşının da bulunduğu 32 muvazzaf askerden 16'sı adliyeye sevk edildi.

DEVAMI +

"FİLİSTİN'E UMUT OL" İNSANİ YARDIM KAMPANYASI

Türkiye Cumhuriyeti, halkımızın da beklentileri doğrultusunda; dost ve kardeş Filistin halkının karşı karşıya bulunduğu sıkıntıların hafifletilmesine katkıda bulunmak amacıyla gere..

DEVAMI +
Afrin’e Ramazan yardımı

Afrin’e Ramazan yardımı

Türkiye Diyanet Vakfı, ülkemizde ve dünyanın 84 ülkesinde gerçekleştireceği Ramazan yardım çalışmalarını, Türk Silahlı Kuvvetlerince yapılan Zeytin Dalı Harekatı ile terörden temiz..

DEVAMI +
resim yok

KASIM BEBEĞİN YAKINLARI TÜRKİYE'DE BULUŞUYOR

Doğu Guta'ya yönelik saldırılarda öksüz kalan, yüzünden ağır yara alan ve Türkiye'ye getirilen 2 yaşındaki Kasım Kahveci, yakınlarına Türkiye'de kavuşuyor.

DEVAMI +