07-04-2018 11:31:00

SURİYE'DEKİ DRAMI TUVALE YANSITTILAR

SURİYE'DEKİ DRAMI TUVALE YANSITTILAR

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Yahya Turan Fen Lisesi öğrencileri, Suriye'deki iç savaşı, savaşın insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini ve yaşanan trajediyi yağlı boya resimlere yansıttı.


Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin ilk duraklarından olan Reyhanlı'daki lise öğrencileri, yanı başlarındaki iç savaşa yağlı boya resimleriyle dikkati çekmek istedi.

Okulun resim kulübündeki 30 öğrenci, 4 aylık zaman diliminde "Savaşın çığlığı", "Savaşın gerçek yüzü", "Savaşın gözyaşları", "Savaşsız bir dünya", "Suriyeli kadınlar", "Umut ve tutsak" konularını ele aldıkları yağlı boya resimler çizdi.

Öğrenciler ders aralarını değerlendirerek, Suriye'deki iç savaşın acı yüzünü resimlere yansıttı.

Çeşitli ebatlarda hazırlanan ve her birine farklı isim verilen yağlı boya resimler, önümüzdeki aylarda sergilenecek.  Öğrenciler resimleri uluslararası yarışmalara göndererek Suriye'deki iç savaşın boyutunu gözler önüne sermeyi hedefliyor. Yağlı boya eserler, 5. İstanbul Sanat Bienali'nde de sanatseverlerle buluşacak.

9. sınıf öğrencisi Şüheda Aybüke Taşkeser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaşsız bir dünyayı resmettiğini söyledi.

Öğretmenlerinin destekleriyle resim kulübünün içinde yer aldığını belirten Taşkeser, "Yanı başımızda süren iç savaşın insan üzerindeki etkilerini resimlerimize yansıtmak istedik. Savaş bölgesinde kadın, yaşlı ve çocuklar yıllardır acı çekiyorlar. Bizler de arkadaşlarımla birlikte bu savaşın insanlar üzerindeki yarattığı olumsuz etkilerini yağlı boya eserlerimize aktardık." diye konuştu.

Taşkeser, ortaya çıkan birbirinden farklı yağlı boya resimleri hem Hatay'da hem de ilerleyen günlerde İstanbul'da sergileyeceklerini ifade etti.

İNSANLIK DRAMINA SESSİZ KALMAK İSTEMEDİK

9. sınıf öğrencisi Bilal Muhammed Aktaş da savaşa isyan edenleri resmettiğini dile getirdi.

Masum insanların savaşla hayatlarının altüst olduğuna işaret eden Aktaş, "Bizler öğrenciler olarak yanı başımızdaki insanlık dramına sessiz kalmak istemedik. Resim öğretmenimizin de destekleriyle Suriye'deki iç savaşın etkilerini resmetmeye başladık ve 4 aylık zaman diliminde ortaya birbirinden farklı eser çıktı." dedi.

"Savaşa isyan" adını verdiği yağlı boya resminde bir annenin çığlığını yansıttığını ifade eden Aktaş, "Orada yaşanan iç savaşta en çok anneler etkilendi. Çocuklarını, eşlerini veya yakınlarını kaybeden kadınların çığlığını yansıtmak istedim. Yaşananlar oldukça üzücü, umarız bir an önce barış gelir ve huzurun olduğu hayatlar sürerler." şeklinde konuştu. 9. sınıf öğrencisi Nazire Sürer de "savaşın gözyaşlarını" resmettiğini belirtti. AA

Bu haber 278 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER DÜNYA HABERLERİ
Süslü Kadınlar pedal çevirdi

Süslü Kadınlar pedal çevirdi

Antakya’da Gönüllü Kadınlar, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nda buluştu.

DEVAMI +
KOMANDOLAR SURİYE SINIRINDA DEVRİYEDE

KOMANDOLAR SURİYE SINIRINDA DEVRİYEDE

Hudut birliklerindeki komandolar, sınır hattında gün boyu devriye görevi yapıyor

DEVAMI +
Cilvegözü Sınır Kapısı Önünde Taksici Eylemi

Cilvegözü Sınır Kapısı Önünde Taksici Eylemi

Reyhanlı’da taksi şoförleri, korsan taşımacılık yapıldığı iddiasıyla sınır kapısı önünde toplanarak yolu bir süre trafiğe kapattı

DEVAMI +
Amanoslar teröristlere dar edildi

Amanoslar teröristlere dar edildi

Terörden Arananlar Listesi'nde kırmızı kategoride yer alan ve örgütün sözde Amanoslar genel saha sorumlusu olan teröristin de öldürüldüğü operasyonlarda, 16 sığınak ile 6 erzak dep..

DEVAMI +
TÜRKİYE OLUMLU DUYGULAR ENDEKSİNDE SONDAN DÖRDÜNCÜ

TÜRKİYE OLUMLU DUYGULAR ENDEKSİNDE SONDAN DÖRDÜNCÜ

145 ülkede 154 bin kişi baz alınarak hazırlanan rapora göre, 2017 yılı insanlar için en kötü sene olarak kayıtlara geçti.

DEVAMI +
Tank taşıyan askeri araç devrildi

Tank taşıyan askeri araç devrildi

Hatay’da, tank taşıyan askeri araç Reyhanlı yolunda devrildi. Kazada ölen yada yaralananın olmaması sevindirdi.

DEVAMI +