07-04-2018 11:31:00

SURİYE'DEKİ DRAMI TUVALE YANSITTILAR

SURİYE'DEKİ DRAMI TUVALE YANSITTILAR

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Yahya Turan Fen Lisesi öğrencileri, Suriye'deki iç savaşı, savaşın insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini ve yaşanan trajediyi yağlı boya resimlere yansıttı.


Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin ilk duraklarından olan Reyhanlı'daki lise öğrencileri, yanı başlarındaki iç savaşa yağlı boya resimleriyle dikkati çekmek istedi.

Okulun resim kulübündeki 30 öğrenci, 4 aylık zaman diliminde "Savaşın çığlığı", "Savaşın gerçek yüzü", "Savaşın gözyaşları", "Savaşsız bir dünya", "Suriyeli kadınlar", "Umut ve tutsak" konularını ele aldıkları yağlı boya resimler çizdi.

Öğrenciler ders aralarını değerlendirerek, Suriye'deki iç savaşın acı yüzünü resimlere yansıttı.

Çeşitli ebatlarda hazırlanan ve her birine farklı isim verilen yağlı boya resimler, önümüzdeki aylarda sergilenecek.  Öğrenciler resimleri uluslararası yarışmalara göndererek Suriye'deki iç savaşın boyutunu gözler önüne sermeyi hedefliyor. Yağlı boya eserler, 5. İstanbul Sanat Bienali'nde de sanatseverlerle buluşacak.

9. sınıf öğrencisi Şüheda Aybüke Taşkeser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaşsız bir dünyayı resmettiğini söyledi.

Öğretmenlerinin destekleriyle resim kulübünün içinde yer aldığını belirten Taşkeser, "Yanı başımızda süren iç savaşın insan üzerindeki etkilerini resimlerimize yansıtmak istedik. Savaş bölgesinde kadın, yaşlı ve çocuklar yıllardır acı çekiyorlar. Bizler de arkadaşlarımla birlikte bu savaşın insanlar üzerindeki yarattığı olumsuz etkilerini yağlı boya eserlerimize aktardık." diye konuştu.

Taşkeser, ortaya çıkan birbirinden farklı yağlı boya resimleri hem Hatay'da hem de ilerleyen günlerde İstanbul'da sergileyeceklerini ifade etti.

İNSANLIK DRAMINA SESSİZ KALMAK İSTEMEDİK

9. sınıf öğrencisi Bilal Muhammed Aktaş da savaşa isyan edenleri resmettiğini dile getirdi.

Masum insanların savaşla hayatlarının altüst olduğuna işaret eden Aktaş, "Bizler öğrenciler olarak yanı başımızdaki insanlık dramına sessiz kalmak istemedik. Resim öğretmenimizin de destekleriyle Suriye'deki iç savaşın etkilerini resmetmeye başladık ve 4 aylık zaman diliminde ortaya birbirinden farklı eser çıktı." dedi.

"Savaşa isyan" adını verdiği yağlı boya resminde bir annenin çığlığını yansıttığını ifade eden Aktaş, "Orada yaşanan iç savaşta en çok anneler etkilendi. Çocuklarını, eşlerini veya yakınlarını kaybeden kadınların çığlığını yansıtmak istedim. Yaşananlar oldukça üzücü, umarız bir an önce barış gelir ve huzurun olduğu hayatlar sürerler." şeklinde konuştu. 9. sınıf öğrencisi Nazire Sürer de "savaşın gözyaşlarını" resmettiğini belirtti. AA

Bu haber 251 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER DÜNYA HABERLERİ
Cinderes Yangınına HBB’den Müdahale

Cinderes Yangınına HBB’den Müdahale

Suriye’nin kuzeybatısında yer alan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Zeytin Dalı Harekatı ile teröristlerden temizlediği Afrin’in Cinderes kasabasında meydana gelen yangına Hatay..

DEVAMI +
Japonlar ressamlığa soyundu

Japonlar ressamlığa soyundu

Hatay’a gezi amaçlı gelen Japonlar ressamlığa soyundular.

DEVAMI +
resim yok

Özel Güvenlik Bölgesi uygulaması 15 gün daha uzatıldı

Sınırda bulunan bazı alandaki Özel Güvenlik Bölgesi uygulaması 15 gün daha uzatıldı.

DEVAMI +
resim yok

HAC SEMİNERLERİ BAŞLIYOR

2018 Yılı Hac Organizasyonunda Diyanet İşleri Başkanlığı ve A Grubu Seyahat Acenteleri aracılığıyla Hacca gidecek vatandaşlara yönelik seminer programı düzenlenecek...

DEVAMI +
34 YABANCI UYRUKLU YAKALANDI

34 YABANCI UYRUKLU YAKALANDI

Hatay'ın Altınözü ilçesinde Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 34 yabancı uyruklu yakalandı.

DEVAMI +
HBB KİEV FESTİVALİNE KATILDI

HBB KİEV FESTİVALİNE KATILDI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Selim Matkap ile HBB İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı İhsan Çakar, 16-24 Haziran tarihleri arasında kardeş şehir Kiev’de düzenlenen ‘S..

DEVAMI +