10-07-2018 16:57:00

Suriyeli aileler seracılıkla hem üretiyor hem kazanıyor

Suriyeli aileler seracılıkla hem üretiyor hem kazanıyor

Altınözü Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezinde kalan Suriyeli aileler, bir proje kapsamında kurulan ve salatalık, biber gibi sebzelerin yetiştirildiği serada, hem üretimde yer alıyor hem de kazanç elde ediyor


Altınözü Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezinde kalan Suriyeli aileler, bir proje kapsamında kurulan ve salatalık, biber gibi sebzelerin yetiştirildiği serada hem üretimde yer alarak sosyalleşme hem de kazanç elde etme imkanı buluyor.

Altınözü Kaymakamlığı koordinesinde, Alman Welt Hunger Hilfe Derneği'nin katkılarıyla 3 ay önce hayata geçirilen proje kapsamında, yaklaşık 8 bin kişinin barındığı merkezdeki Suriyeli aileler için 6 dönümlük sera oluşturuldu.

Merkezde kalanların domates, biber, patlıcan ve salatalık yetiştirerek ekonomik gelir elde etmelerini amaçlayan proje kapsamında, çeşitli eğitimler de verildi.

Sabahın erken saatlerinden akşama kadar vardiyalı olarak 6 dönümlük serada çalışan Suriyeliler, hasat ürünlerinden gelir elde ederek geçimlerini sağlama imkanı buldu.

Belli periyotlarla 113 ailenin yararlanacağı sera projesi sayesinde Suriyeliler, meslek sahibi de olacak.

GELİRİN YÜZDE 60'I ÇALIŞANLARA

Proje Koordinatörü Gökhan Arslan, yaptığı açıklamada, projeyle kampta yaşayan Suriyeli ailelere maddi ve manevi destek sağlandığını belirtti.

Suriyeliler için faydalı bir projeye imza attıklarının altını çizen Arslan, şöyle devam etti: "Şu anda 6 dönümlük arazimizin 3 dönümünde salatalık, diğer yarısında da biber ekili. Ürünlerin satışından elde edilen gelirin yüzde 60'ı serada çalışan ailelere verilecek. Yüzde 40'ı da projenin sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla ekim dönemlerine bırakılacak. Serada çalışan misafirlerimiz ayrıca günlük 60 lira kazanıyor. Kursiyerlerimiz bu durumdan çok memnun. Sera merkezde kalanların özellikle sosyalleşmeleri adına fayda sağlamanın yanı sıra ekonomilerine de katkı sağladı. Seradan elde edilen ürünler, anlaştığımız büyük marketlerde satılacak. Merkezde kalanların seradan 4 mevsim ürün elde etmelerini sağlamaya çalışıyoruz."

Arslan, projeye destek veren herkese teşekkür ederek, bu tür projelerin sayısının artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

MERKEZDE KALANLAR PROJEDEN MEMNUN

Serada çalışan Suriyeli Sadık Hicazi, 7 yıl önce eşi ve 5 çocuğuyla birlikte Suriye'nin İdlib kentinden Hatay'a geldiklerini belirtti.

Türkiye'ye geldikleri günden bu yana barınma merkezinde yaşadıklarını anlatan Hicazi, kendilerine kucak açan, sahip çıkan Türk hükümetine ve halka teşekkür etti.

Günün büyük çoğunluğunu kampta geçirdiklerini belirten Hicazi, "Proje sayesinde hem zamanımızı geçiriyoruz hem de para kazanıyoruz. Burada nasıl sebze yetiştireceğimizi öğretiyorlar. Biber, salatalık ekiyoruz. 3 aydır serada çalışıyorum. Sebzelerimiz yetiştikten ve hasat ettikten sonra satışını yaparak kendimize gelir elde edeceğiz." diye konuştu.

Firaz Hamşo ise asıl işinin fırıncılık olduğunu, proje sayesinde çiftçiliği de öğrendiğini söyledi. Hamşo, "Hem yeni bir meslek sahibi oluyorum hem de kazanç sağlama imkanı buluyorum." dedi.

Yaklaşık 6 yıl önce eşi ve 6 çocuğuyla birlikte Türkiye'ye gelen Muhammed Hac Hasan da kendilerine serada çalışma ve para kazanma şansı veren herkese teşekkür ederek, "Ülkeme döndüğümde proje sayesinde öğrendiğim bilgilerle çiftçilik yapmaya devam edeceğim." ifadelerini kullandı.

Bu haber 33 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Atatürk Caddesi’ne yeni proje

Atatürk Caddesi’ne yeni proje

Hatay Büyükşehir Belediyesi önümüzdeki ay Antakya Atatürk Caddesi’nin çift yön olması konusunda bir proje hazırladı.

DEVAMI +
HATAY 8’İNCİ ŞEHİR

HATAY 8’İNCİ ŞEHİR

İmar Barışı'nda Hatay başvuru sayısı 71 bin 738 HATAY 8’İNCİ ŞEHİR

DEVAMI +
PKK'YA AĞIR DARBE

PKK'YA AĞIR DARBE

Kırmızı Kategorideki Teröristler Amanoslarda ele geçirildi.

DEVAMI +
16 YABANCI UYRUKLU YAKALANDI

16 YABANCI UYRUKLU YAKALANDI

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı yollarla geçtiği tespit edilen 16 kişi yakalandı, bir şüpheli gözaltına alındı.

DEVAMI +
CHP’li Topal, Patates ve soğandaki vurgunu sordu

CHP’li Topal, Patates ve soğandaki vurgunu sordu

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, “garip gurebanın sofrasının vazgeçilmez ürünü olan patates ve soğandaki vurgunu kimler yaptı? Üretici, mağdur, tüketici mağdur, peki o zaman ..

DEVAMI +
TÜM PLASTİK KAPAKLAR ENGELLİLER İÇİN TOPLANACAK

TÜM PLASTİK KAPAKLAR ENGELLİLER İÇİN TOPLANACAK

Antakya Belediyesi Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile işbirliği çerçevesinde çok anlamlı ve önemli bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Proje kapsamında Antakya Belediyesi an..

DEVAMI +