10-07-2018 16:57:00

Suriyeli aileler seracılıkla hem üretiyor hem kazanıyor

Suriyeli aileler seracılıkla hem üretiyor hem kazanıyor

Altınözü Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezinde kalan Suriyeli aileler, bir proje kapsamında kurulan ve salatalık, biber gibi sebzelerin yetiştirildiği serada, hem üretimde yer alıyor hem de kazanç elde ediyor


Altınözü Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezinde kalan Suriyeli aileler, bir proje kapsamında kurulan ve salatalık, biber gibi sebzelerin yetiştirildiği serada hem üretimde yer alarak sosyalleşme hem de kazanç elde etme imkanı buluyor.

Altınözü Kaymakamlığı koordinesinde, Alman Welt Hunger Hilfe Derneği'nin katkılarıyla 3 ay önce hayata geçirilen proje kapsamında, yaklaşık 8 bin kişinin barındığı merkezdeki Suriyeli aileler için 6 dönümlük sera oluşturuldu.

Merkezde kalanların domates, biber, patlıcan ve salatalık yetiştirerek ekonomik gelir elde etmelerini amaçlayan proje kapsamında, çeşitli eğitimler de verildi.

Sabahın erken saatlerinden akşama kadar vardiyalı olarak 6 dönümlük serada çalışan Suriyeliler, hasat ürünlerinden gelir elde ederek geçimlerini sağlama imkanı buldu.

Belli periyotlarla 113 ailenin yararlanacağı sera projesi sayesinde Suriyeliler, meslek sahibi de olacak.

GELİRİN YÜZDE 60'I ÇALIŞANLARA

Proje Koordinatörü Gökhan Arslan, yaptığı açıklamada, projeyle kampta yaşayan Suriyeli ailelere maddi ve manevi destek sağlandığını belirtti.

Suriyeliler için faydalı bir projeye imza attıklarının altını çizen Arslan, şöyle devam etti: "Şu anda 6 dönümlük arazimizin 3 dönümünde salatalık, diğer yarısında da biber ekili. Ürünlerin satışından elde edilen gelirin yüzde 60'ı serada çalışan ailelere verilecek. Yüzde 40'ı da projenin sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla ekim dönemlerine bırakılacak. Serada çalışan misafirlerimiz ayrıca günlük 60 lira kazanıyor. Kursiyerlerimiz bu durumdan çok memnun. Sera merkezde kalanların özellikle sosyalleşmeleri adına fayda sağlamanın yanı sıra ekonomilerine de katkı sağladı. Seradan elde edilen ürünler, anlaştığımız büyük marketlerde satılacak. Merkezde kalanların seradan 4 mevsim ürün elde etmelerini sağlamaya çalışıyoruz."

Arslan, projeye destek veren herkese teşekkür ederek, bu tür projelerin sayısının artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

MERKEZDE KALANLAR PROJEDEN MEMNUN

Serada çalışan Suriyeli Sadık Hicazi, 7 yıl önce eşi ve 5 çocuğuyla birlikte Suriye'nin İdlib kentinden Hatay'a geldiklerini belirtti.

Türkiye'ye geldikleri günden bu yana barınma merkezinde yaşadıklarını anlatan Hicazi, kendilerine kucak açan, sahip çıkan Türk hükümetine ve halka teşekkür etti.

Günün büyük çoğunluğunu kampta geçirdiklerini belirten Hicazi, "Proje sayesinde hem zamanımızı geçiriyoruz hem de para kazanıyoruz. Burada nasıl sebze yetiştireceğimizi öğretiyorlar. Biber, salatalık ekiyoruz. 3 aydır serada çalışıyorum. Sebzelerimiz yetiştikten ve hasat ettikten sonra satışını yaparak kendimize gelir elde edeceğiz." diye konuştu.

Firaz Hamşo ise asıl işinin fırıncılık olduğunu, proje sayesinde çiftçiliği de öğrendiğini söyledi. Hamşo, "Hem yeni bir meslek sahibi oluyorum hem de kazanç sağlama imkanı buluyorum." dedi.

Yaklaşık 6 yıl önce eşi ve 6 çocuğuyla birlikte Türkiye'ye gelen Muhammed Hac Hasan da kendilerine serada çalışma ve para kazanma şansı veren herkese teşekkür ederek, "Ülkeme döndüğümde proje sayesinde öğrendiğim bilgilerle çiftçilik yapmaya devam edeceğim." ifadelerini kullandı.

Bu haber 48 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
ZEHİRLİ ATIK YOK DENİYOR AMA…

ZEHİRLİ ATIK YOK DENİYOR AMA…

Samandağ’da telef olan balıkların ölüm nedeni belirsizliğini koruyor.

DEVAMI +
“Balık ölümlerinden dolayı endişeliyiz”

“Balık ölümlerinden dolayı endişeliyiz”

Asi Nehri'nin Akdeniz'le buluştuğu yer olan Meydanköy'de telef olan on binlerce balığın ardından Hatay Kent Konseyi, yaşanan balık ölümlerinin nedeni hakkında kamuoyunun bilgilendi..

DEVAMI +
HBB ZABITASI GÖREV BAŞINDA

HBB ZABITASI GÖREV BAŞINDA

Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı 3. Bölge Zabıta Şube Müdürlüğü ekipleri, kent düzeni ve estetiğinin sağlanması adına caddelerde rutin denetimlerini sürdürüyo..

DEVAMI +
BALIKLAR ŞOK NEDENİYLE ÖLDÜ!

BALIKLAR ŞOK NEDENİYLE ÖLDÜ!

Telef olan on binlerce balığın ardından inceleme başlatıldı.

DEVAMI +
Obüs ve tanklar İdlib sınırında

Obüs ve tanklar İdlib sınırında

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından askeri birliklere takviye olarak gönderilen komandolar ile zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), obüs ve tanklar, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine ulaş..

DEVAMI +
Kızlarının eğitimi için engelleri aşıyor

Kızlarının eğitimi için engelleri aşıyor

Küçük yaşta çocuk felci geçirerek yürüme yetisini kaybeden 45 yaşındaki İbrahim Biricik, engeline rağmen her gün akülü aracıyla 2 kızını okula götürüp getiriyor...

DEVAMI +