19-03-2018 15:27:00

SURİYELİ ÇOCUKLARA EĞİTİM

SURİYELİ ÇOCUKLARA EĞİTİM

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Karikatür ve Mizah Topluluğu Suriyeli çocuklara Karikatür Çizim Eğitimi verdi.


İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Karikatür ve Mizah Topluluğu, Suriye’deki iç savaştan ülkemize sığınan ve mizaha ilgi duyan yetenekli Suriyeli çocuklara KARİKATÜR ÇİZİM EĞİTİMİ vermek üzere Kırıkhan’da bir eğitim programı düzenledi. Çocuklar tarafından sıcak bir şekilde karşılanan İSTE Karikatür ve Mizah Topluluğu üyeleri çocuklarla sohbet etti ve onların hikâyelerini dinledi. Çocuklara kendi çizdikleri sevimli yaka kartlarını hediye eden İSTE’li öğrenciler, Suriyeli sığınmacı çocuklarla tanıştıktan sonra hep birlikte atölyeye geçip karikatür derslerine başladılar. İlk hafta temel çizim eğitimi alan çocuklar, ikinci hafta ise İSTE’li öğrenciler tarafından verilen karikatür çizim eğitiminin ardından kendi karikatürlerini çizdiler.

Çoğunlukla barış-çocuk ve çocuk-sanat temalı karikatürlerin çizilmesi dikkat çekti. Gerçekleştirdikleri etkinlikten büyük keyif aldıklarını dile getiren İSTE Karikatür ve Mizah Topluluğu Üyeleri izlenimlerini: “Çocuklar öğrenmeye çok istekli, biz onlara yapabildiklerinden bir fazlasını öğrettikçe daha fazlasını yapabilmek onları çok mutlu ediyor ve bunu gözlerinden okuyabiliyorsunuz. Ayrıca zihinlerinde oluşturduklarını ifade etme biçimleri de yetenekli olduklarını işaret ediyor. Hem çocuklar hem de bizim için oldukça verimli, renkli ve eğlenceli bir etkinlik oldu” şeklinde aktardılar.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Yuva Derneği Kırıkhan Toplum Merkezi’nin saha sorumlusu Nurşin ALTUNAY; “Biz Suriyeli çocukları psikolojik olarak güçlendirmeye, onların iletişim becerilerini kuvvetlendirmeye ve adaptasyon süreçlerini destekleyici aktiviteler gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte verdikleri karikatür eğitimi ile bizi destekleyen İSTE’li gençlerin enerjisi müthişti. Çocuklarla gerçek birer bağ kurdular ve onlara bilgilerini aktarmak için özveri gösterdiler. Suriyeli çocukların mutluluğu görülmeye değerdi. Çocuklarımızın çizeceği karikatürler ile bir karikatür yarışmasına katılmayı düşünüyoruz. Projemizi ve çocuklarımızı içtenlikle destekleyen İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörlüğü’ne ve İSTE Karikatür ve Mizah Topluluğu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Karikatür ve Mizah Topluluğu olarak 3-5 Mayıs 2018 tarihleri arasında bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Teknoversite Günleri’nde çocuklarla birlikte bir karikatür sergisi açmayı istediklerini belirten Topluluk Danışmanı Arş. Gör. Alper YANAR; “Çocuk, insanın en saf ve temiz halidir. Çocukların oyunları, umutları, hayalleri, mutluluğu ve sevinci büyük olur. Çocuklar verimli topraklar gibidir; ne ekerseniz onu biçersiniz. Biz İSTE ailesi olarak çocuklara sevgi, bilgi, bilim ve sanat aşılıyoruz. Onlardan da bunları büyütmelerini bekliyoruz” dedi.

Bu haber 206 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
Gülistan’dan Harbiye Esenbulak Ortaokuluna ziyaret

Gülistan’dan Harbiye Esenbulak Ortaokuluna ziyaret

Defne İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Gülistan, Harbiye Esenbulak Ortaokulu´nu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

DEVAMI +
Rektör Kaya’dan BARO’ya ziyaret

Rektör Kaya’dan BARO’ya ziyaret

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez’ i makamında ziyaret etti.

DEVAMI +
Müzik ve Bilim Öğrenci Topluluğundan konser

Müzik ve Bilim Öğrenci Topluluğundan konser

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Devlet Konservatuvarı ve Müzik ve Bilim Öğrenci Topluluğu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir konser gerçekleştirdi.

DEVAMI +
Temizlik ve hijyen konularında eğitim düzenlendi

Temizlik ve hijyen konularında eğitim düzenlendi

Yayladağı İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mesut Alkaç, İlçe merkezinde ve mahallelerde buluna Şehit İbrahim Ballı Orta Okulu, Mehmet Akif ilköğretim Okulu, Yavuz Selim İlköğretim Okulu, YİB..

DEVAMI +
KAYMAKAM UYGUR ÖĞRENCİLERLE SİNEMAYA GİTTİ

KAYMAKAM UYGUR ÖĞRENCİLERLE SİNEMAYA GİTTİ

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur’dan ‘sizinle sinemaya gitmek istiyorum’ diyen öğrenciye sinema sürprizi

DEVAMI +
İmam Hatip Ortaokulları birincilik için yarıştı

İmam Hatip Ortaokulları birincilik için yarıştı

İmam Hatip Ortaokulları arası yapılan “Arapça Etkinlik Yarışmaları” Hatay 1. Bölge İl finali gerçekleşti.

DEVAMI +