19-03-2018 15:27:00

SURİYELİ ÇOCUKLARA EĞİTİM

SURİYELİ ÇOCUKLARA EĞİTİM

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Karikatür ve Mizah Topluluğu Suriyeli çocuklara Karikatür Çizim Eğitimi verdi.


İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Karikatür ve Mizah Topluluğu, Suriye’deki iç savaştan ülkemize sığınan ve mizaha ilgi duyan yetenekli Suriyeli çocuklara KARİKATÜR ÇİZİM EĞİTİMİ vermek üzere Kırıkhan’da bir eğitim programı düzenledi. Çocuklar tarafından sıcak bir şekilde karşılanan İSTE Karikatür ve Mizah Topluluğu üyeleri çocuklarla sohbet etti ve onların hikâyelerini dinledi. Çocuklara kendi çizdikleri sevimli yaka kartlarını hediye eden İSTE’li öğrenciler, Suriyeli sığınmacı çocuklarla tanıştıktan sonra hep birlikte atölyeye geçip karikatür derslerine başladılar. İlk hafta temel çizim eğitimi alan çocuklar, ikinci hafta ise İSTE’li öğrenciler tarafından verilen karikatür çizim eğitiminin ardından kendi karikatürlerini çizdiler.

Çoğunlukla barış-çocuk ve çocuk-sanat temalı karikatürlerin çizilmesi dikkat çekti. Gerçekleştirdikleri etkinlikten büyük keyif aldıklarını dile getiren İSTE Karikatür ve Mizah Topluluğu Üyeleri izlenimlerini: “Çocuklar öğrenmeye çok istekli, biz onlara yapabildiklerinden bir fazlasını öğrettikçe daha fazlasını yapabilmek onları çok mutlu ediyor ve bunu gözlerinden okuyabiliyorsunuz. Ayrıca zihinlerinde oluşturduklarını ifade etme biçimleri de yetenekli olduklarını işaret ediyor. Hem çocuklar hem de bizim için oldukça verimli, renkli ve eğlenceli bir etkinlik oldu” şeklinde aktardılar.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Yuva Derneği Kırıkhan Toplum Merkezi’nin saha sorumlusu Nurşin ALTUNAY; “Biz Suriyeli çocukları psikolojik olarak güçlendirmeye, onların iletişim becerilerini kuvvetlendirmeye ve adaptasyon süreçlerini destekleyici aktiviteler gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte verdikleri karikatür eğitimi ile bizi destekleyen İSTE’li gençlerin enerjisi müthişti. Çocuklarla gerçek birer bağ kurdular ve onlara bilgilerini aktarmak için özveri gösterdiler. Suriyeli çocukların mutluluğu görülmeye değerdi. Çocuklarımızın çizeceği karikatürler ile bir karikatür yarışmasına katılmayı düşünüyoruz. Projemizi ve çocuklarımızı içtenlikle destekleyen İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörlüğü’ne ve İSTE Karikatür ve Mizah Topluluğu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Karikatür ve Mizah Topluluğu olarak 3-5 Mayıs 2018 tarihleri arasında bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Teknoversite Günleri’nde çocuklarla birlikte bir karikatür sergisi açmayı istediklerini belirten Topluluk Danışmanı Arş. Gör. Alper YANAR; “Çocuk, insanın en saf ve temiz halidir. Çocukların oyunları, umutları, hayalleri, mutluluğu ve sevinci büyük olur. Çocuklar verimli topraklar gibidir; ne ekerseniz onu biçersiniz. Biz İSTE ailesi olarak çocuklara sevgi, bilgi, bilim ve sanat aşılıyoruz. Onlardan da bunları büyütmelerini bekliyoruz” dedi.

Bu haber 77 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
resim yok

ÇYDD’den çocuklara balo

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Antakya Şubesi tarafından geleneksel çocuk balosu düzenlendi.

DEVAMI +
98. GURUR YILIMIZ KUTLANIYOR

98. GURUR YILIMIZ KUTLANIYOR

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bugün tüm yurtta olduğu gibi Hatay’da da coşkulu törenlerle kutlanacak. Bugün ilk tören sabah 09.00’da Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunum..

DEVAMI +
TÜGVA ANTAKYA ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

TÜGVA ANTAKYA ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Türkiye Gençlik Vakfı Antakya İlçe Temsilciliği tarafından Özbuğday ve Mustafa Gencay Ortaokulu ziyaret edilerek hem vakfın amacı anlatıldı hemde "Değerler Eğitim kapsamında "Diğer..

DEVAMI +
Pusula Akademi’den Baro’ya ziyaret

Pusula Akademi’den Baro’ya ziyaret

Pusula Akademi Lisesi Müdür Yardımcıları Yaşar Akkaya, Nilgün Güleray, Biyoloji Öğretmeni Ezgi Değirmenci ve Pusula Akademi Lisesi öğrencileri Hatay Barosu’nu ziyaret ettiler. ..

DEVAMI +
resim yok

ADAY ÖĞRETMENLER BİLGİLENDİRİLDİ

Samandağ İlçesine 2017 Eylül ayında atanan sözleşmeli aday öğretmenlere yetiştirme süreci kapsamında okul dışı 90 saatlik faaliyet programı kapsamında Samandağ Belediyesi Hizmet Bi..

DEVAMI +
MKÜ ile İTB arasında iş birliği protokolü imzalandı

MKÜ ile İTB arasında iş birliği protokolü imzalandı

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü ile İskenderun Ticaret Borsası (İTB) arasında “Tarımsal Amaçlı Toprak, Bitki ve Sulama Suyu ve Gıda Analizleri” hakkında iş birliği protokolü ..

DEVAMI +