11-04-2019 14:57:00

Yakalanan köpek balığı nadir görülen tür çıktı

Yakalanan köpek balığı nadir görülen tür çıktı

Samandağ’da, yakalanan 6 metre uzunluğundaki köpek balığının nesli tehlikede olan türlerden olduğu öğrenildi. Yakalanan köpek balığı ile ilgili bilinmeyenlere açıklık getiren İskenderun Teknik Üniversitesi Bilim, Teknoloji, Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan, köpek balığının nesli tükenmekte olan sapan türüne ait olduğunu söyledi.


“ALOPİAS ÇOK NADİR GÖRÜLEN TÜRLERDEN BİR TANESİ”

Sapan köpek balığının korunması gereken türlerden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Cemal Turan, “Samandağ Sahillerinde sapan köpek balığı, balıkçılar tarafından avlandı. Edindiğimiz bilgiye göre bu sapan balığı alopias türlerinden bir tanesi. Bu alopias türleri şuan Türkçe’de sapan köpek balığı dediğimiz türler. Tropik sularda, subtropik sularda bulunmakta ve nesilleri giderek azalmakta, tehdit altında olan türlerden sapan köpek balıkları, çok nadir görülen türler bunlar. Ve bunların korunması gerekiyor, avlanmaması gerekiyor. Alopias türlerinden bir tanesi, genellikle dünya üzerinde 3-4 tane türü vardır. Ama Türkiye sularında genellikle alopias vulpinus türü ara sıra görünen türlerden bir tanesi. Daha önce Mersin Körfezi’nde balıkçılar tarafından avlanmıştı, birkaç yıl önce. Burada da balıkçılarla irtibat halinde olduğumuz kadarıyla, bir sürü halinde geçerken İskenderun Körfezi’nde ağlara sarılmış ve balıkçının dediğine göre o noktada birkaç tane sapan köpek balığı varmış” dedi.

“DENİZ MÜZESİNDE MATERYAL OLARAK KULLANACAĞIZ”

Balıkçılar tarafından yakalanan sapan köpek balığının İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi tarafından kurulacak olan deniz müzesinde materyal olarak sergileneceğini aktaran Prof. Dr. Turan, “Yetkililer tarafından yakalanan köpek balığına el konulmuş. Beni telefonla aradılar. Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesine sevk edilmiş. Bizde onu bir şekilde kurutup sergiye açmaya yada ileride kuracağımız deniz müzesine materyal olarak kullanmayı düşünüyoruz. Herkesin görmesini sağlamayı düşünüyoruz” dedi.

“HATAYLI BALIKÇILARIN İYİ ŞEKİLDE EĞİTİLMESİ GEREKİYOR”

Tropik denizlerden gelen birçok türün İskenderun Körfezi’nde geçiş, barınak yada üreme dönemi geçirdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Turan, “Dikkat edilmesi gerekiyor, aslında İskenderun Körfezi’nde, balıkçıların hepsinin iyi bir şekilde eğitilmesi gerekiyor. Çünkü İskenderun Körfezi’nin çok değişik bir yapısı var. Tropik denizlerden gelen birçok köpek balığı, memeli türü balina da bunun içerisine dahil, bu şekilde burada barınak veya geçiş, kimisi de üreme dönemini burada geçiriyor” dedi.

“SAPAN KÖPEK BALIĞI MASUM BİR TÜRDÜR”

Prof. Dr. Cemal Turan sözlerine son vermeden önce, sapan köpek balığının insan hayatı için tehlike arz etmediğini ve herhangi bir saldırı vakasının görülmediğini söyledi. Mehmet BAYRAK

Bu haber 62 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER DÜNYA HABERLERİ
Malezya ve Türkiye'den İdlib'e yardım

Malezya ve Türkiye'den İdlib'e yardım

Türkiye Diyanet Vakfı ve Malezyalı MAPİM adlı kuruluş tarafından Suriye'nin İdlib kentine 15 tır insani yardım malzemesi gönderildi.

DEVAMI +
Afrinli yetim çocuklara eğlence programı

Afrinli yetim çocuklara eğlence programı

Suriye'nin Afrin kentinde yetim çocuklara yönelik eğlence programı düzenlendi.

DEVAMI +
Yakalanan köpek balığı nadir görülen tür çıktı

Yakalanan köpek balığı nadir görülen tür çıktı

Samandağ’da, yakalanan 6 metre uzunluğundaki köpek balığının nesli tehlikede olan türlerden olduğu öğrenildi. Yakalanan köpek balığı ile ilgili bilinmeyenlere açıklık getiren İsken..

DEVAMI +
ŞEHİT ASKER TOPRAĞA VERİLDİ

ŞEHİT ASKER TOPRAĞA VERİLDİ

Hatay-Suriye sınırında nöbet bir asker, açılan ateş sonucu şehit düştü.

DEVAMI +
SINIRA YOĞUN SEVKİYAT

SINIRA YOĞUN SEVKİYAT

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere komando ve zırhlı araç takviyesi yapıldı.

DEVAMI +
Miraç Kandili dualarla idrak edildi

Miraç Kandili dualarla idrak edildi

Recep ayının 27. gecesi olarak bilinen Miraç Kandili münasebetiyle Hatay İl Müftülüğü tarafından başta Habibi Neccar Camii olmak üzere tüm camilerimizde kandil özel programları düz..

DEVAMI +