LİSTELER AÇIKLANDI ORTALIK KARIŞTI
Hasan Doksöz Tüm Yazıları

Hasan Doksöz

22-05-2018

27.Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri için partilerin yayınladığı milletvekili aday listelerindeki isimler ve değişiklikler kamuoyunda tartışma konusu oldu. Bu anlamda en kaide değer kamuoyu iktidar partisi ve ana muhalefet partisi cephesinde oluştu.

İktidar Kimi Ödüllendirdi

Hatay'da milletvekilleri listeleri oluşturulurken tüm partilerin değişmez kaidesi ilk sıradaki adayın Antakya bölgesinden olmasıydı. İktidar partisi yenilikçi bir hamle yaparak Hacı Bayram Türkoğlu'nu listenin başına yazdı. Liste açıklanınca kimse genel merkez öyle uygun gördü deyip susmuyor tabi. Zeytin Dalı Harekatı sebebiyle milli hasaasiyetlerin bu kadar güçlü hissedildiği bir dönemde Hacı Bayram Türkoğlu'nun listenin başında yer alması tepki topladı. Çünkü Ak Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu'nun oğlu 2012 yılında Dörtyol'da polis merkezine gelerek polisleri sıraya dizmiş ve  şüpheli muamelesi yapmıştı.

Reyhanlı Öz De Yayladığı Ve Altınözü Üvey Mi?

Ak Parti için her dönemde yüksek oy potansiyeline sahip ve son yapılan 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri’nde Altınözü’nde (%77,5), Reyhanlı’da (%71,5) ve Yayladağı’nda (%68,6) oranında oy alan iktidar partisinin aday belirleme konusunda tercihi her zaman Reyhanlı’dan yana kullanmasını Altınözü ve Yayladağı’nda yaşayan partilileri, adayları ve yurttaşları üzmüş. Öyle ki liste açıklanır açıklanmaz sosyal medyada veryansın edip partiye serzenişte bulunanların sayısı azımsanmayacak seviyedeydi.

Ak Parti'nin Hatay milletvekilleri aday listesinin de genel itibariyle zayıf olduğu algısı ittifak kurduğu MHP’yi güçlendirmek adına yapıldığı yorumları dolaşıyor.

Kimin Listesi Kimin Cebinde

CHP’nin 27. Dönem Hatay milletvekillerine ait iki liste yayınlandı. Gece sosyal medya ve haberlere sızan ilk listede CHP eski İl Başkanı Servet Mullaoğlu ilk sıradaydı. CHP’nin bir diğer eski İl Başkanı Mehmet Güzelmansur ise listenin 5. sırasındaydı. Akşam üstü yapılan ani değişiklikle Servet Mullaoğlu listeden çıkartılarak, Mehmet Güzelmansur listenin ilk sırasında alındı. Servet Mullaoğlu’nun yanında yer alan Nermin Yıldırım Kara ve Mehmet Fatih Turan da liste dışı bırakıldı. Değişim veyahut yenilik bir partinin başarı sağlaması için öncül kriterler fakat CHP’de durum biraz farklı! Çünkü liste dışı kalan Servet Mullaoğlu, bu değişikliğin sebebini HBB Başkanı Lütfü Savaş olarak görüyor. Bu düşüncesini sosyal medya hesabından duyurarak HBB binası önünde partilileri Lütfü Savaş’ı protesto etmeye çağırdı. Şahsen gereksiz bir hamle olduğunu düşündüğüm çağrı karşılık buldu ve yüzlerce kişi Servet Mullaoğlu’na destek vermek için HBB binası önünde bir araya geldi. Lütfü Savaş’ın CHP Genel Merkezi’ni listede kendi istediği isimler olmaması durumunda partiden istifa etmesiyle tehdit ettiğini iddia eden Mullaoğlu ve ekibinin bu hamlesinden sonra; CHP’nin Hatay’da kutuplaştığını ve kan kaybettiğini bilmek zor değil. 2015 genel seçimlerinde Refik Eryılmaz konusunda da seçmeniyle küskünlük yaşayan CHP iyi – kötü seçmene yaşattığı bu liste kriziyle oyların HDP ve İYİ Parti’ye kaymasına engel olamayacak.

27. Dönem Hatay milletvekillerinin Lütfü Savaş’a ait olduğu iddia edilen listesinde 2. Sırada yer alan CHP Kadın Kolları Parti Meclisi üyeliği yapan Suzan Şahin’in de CHP’den 3 dönem(24. , 25. ve 26. Dönem)  milletvekiliği yapan Mevlüt Dudu’nun eski eşi olması CHP yönetiminin yenilik karşıtı bir yapıya sahip olduğunun kanıtı niteliğinde.

 

 

Bu makale 613 defa okunmuştur.