“Kentin ağır metalleri”
İrfan O. Hatipoğlu Tüm Yazıları

İrfan O. Hatipoğlu

09-04-2018

Arsenik, kurşun, cıva en bilinen ve en tehlikeli ağır metallerdir.

Ağır metaller yaşadığımız ortama hava, su, yiyecekler, insanlar tarafından üretilen sayısız kimyasal maddeler ve ürünler aracılığıyla karışır. Nefes alma, yutma, ciltten emilme yollarıyla vücudumuza girerler.

Ağır metallerin vücudumuza giriş hızı, vücudumuzun onları dışarı atma hızından yüksekse, zaman içinde vücudumuzda birikim yaparlar. Kaldıkları oranda yaşam kalitemizi olumsuz etkilerler.

Doğayı bir bütün olarak düşünürüm. İnsanlar da doğanın bir parçası olduğu için bazı insanların da ağır metallere dönüştüğünü, yaşadıkları kente zarar verdiklerini tanıklık etmişimdir.

Biliyor musunuz? Son Antakya Ticaret ve Sanayi Odası seçimi, Antakya’da ağır metale dönüşmüş insanların sayısının çok fazla olduğunu ortaya koydu.

Ağır metal durumunda olan insanların tipik özellikleri kendilerini entelektüel saymaları... Her konuda söyleyecek sözleri vardır. Kıskançtırlar. Kırılgandırlar. Bencildirler. Onlar olmazsa Antakya’nın entelektüel yaşamı çölleşecek, sivil toplum örgütleri yönetilemeyecek sanırlar.

Örnek üzerinden gidersek; saydığım özelliklerin tipik örneği sosyal medya besleme kalem erbabı oluşturuyor. Geçimini nasıl sağladığı meçhul, “afili” çalışma grubu kuran “mühim” insanlar. Adlarını yazmıyorum.

Bunlar tipik bir taşra kurnazıdır. Ürettikleri hiçbir şey yok. El enseyle, al gülüm ver gülüm ile günü kurtarırlar. Kısacası bir yeni hikâyeleri yok.

Çok alınmalarını da istemiyorum. Besleme kalem erbabını uyarıyorum. Bu kenti hizmet etmek istiyorsanız yeni hikâye yazın. Kendinizi “çek” edin.

Ağır metalleri kentimizde etkisiz kılmak için çok çaba harcamalıyız. Her platformda sırtlarına “Dikkat zararlıdır” yazısını asmalıyız. Çünkü kentimizin ekonomik, kültürel, siyasi yaşamına ciddi zararlar veriyorlar.

Bir anekdot: Yediğimiz balık sonrası, balığın taşıdığı ağır metallerden korunmak için tahin helvası yeriz. Oysa Karadenizli "Balık yedikten sonra üzerine helva yiyin ki, Balık öldüğünü anlasın" düşüncesiyle yermiş.

Lütfen tahin helvasını ne amaçla yiyeceğimiz konusunda bizleri arayışa sokmayın.

Bu makale 1114 defa okunmuştur.