BİR VATANDAŞ ANLATIYOR!
Mehmet Bayrak Tüm Yazıları

Mehmet Bayrak

05-12-2017

4 Aralık akşamı yaşadığım hadiseyi aktarmak isterim. Her normal sürücü gibi bende motorsikletimle yoluma devam ederken, sol tarafımda bir trafik polisinin kusurlu motorsiklet sürücülerini durdurduğunu gördüm. Hatay Kültür Merkezi’nin önündeyiz, akşam 19:00 sularında… Buraya kadar her şey normal zaten benim ilgilendiğimde bu değil, her gelen motora ceza yazmak adına ellerini makine gibi çalıştıran polis ağabeyimiz, iki adım ötesinde evine geçemeyen engelli vatandaşımızı göremiyor. Hüsnütalil yapmıyorum, inanın bana sadece 2 adım, trafik polisinin 2 adım ötesinde polisin gözlerinin içine bakarak evine ulaşmak isteyen engelli vatandaş, duyarsız bir sürücünün kurbanı olarak dakikalarca alanda bekliyor. Engelli vatandaşımızın bekleyişi de çabası da polis ağabeyimizin ilgisini çekmiyor. Bir motorsikletliye ceza yazmanın daha önemli olduğunu gözler önüne sunan polis ağabeyimiz, yazdığı cezaların son bulmasıyla alandan ayrılıyor.

***

Kısa bir sohbet gerçekleştiriyorum engelli vatandaşımızla, sürekli aynı sıkıntıları yaşadığını, sürücülerin duyarsız olduğunu ve kimsenin yardımcı olmadığını ifade ediyor. İfadeler hep aynı, engelli vatandaşlarımız bunları bize hep söylüyor. Fakat biz her zamanki gibi hiçbir şey yapmıyoruz. Onların mağduriyetine öylece izleyip duruyoruz. Birilerinin artık bu düzene son vermesi gerekmiyor mu?

***

Trafik polisi ağabeyimize de gelince, görevini yapıyor evet biliyoruz, fakat bir polisin görevinin sadece motorsikletliyi durdurup ceza yazmak olmadığını her vatandaş gibi bizde biliyoruz. İki adım ötesinde yaşanan hadisede aracı park eden sürücüye ceza yazması durumunda, bir vatandaşı daha dikkatli olmasına neden olabileceğini de biliyoruz.

Bu makale 958 defa okunmuştur.