AĞIR AĞIR ÖLÜR ALIŞKANLIKLARININ KÖLESİ OLANLAR…
Mine Deniz Mazmanoğlu Tüm Yazıları

Mine Deniz Mazmanoğlu

28-03-2018

İnsanlar göründüğü gibi midir sizce? Önyargılarımıza göre mi şekillendiriyoruz onları? Ya da hislerimize göre mi? Ne yaşadıklarını, ne hissettiklerini bilmeden; anlamadan dinlemeden yargılayan bir topluma dönüşmüşüz maalesef…

Pablo Neruda’nın çok beğendiğim hayatla ilgili bir çıkarımı vardır: Ağır ağır ölür alışkanlığının kölesi olanlar…

Her gün aynı yoldan yürüyenler, yürüyüş biçimini hiç değiştirmeyenler, giysilerinin rengini değiştirmeye yeltenmeyenler, tanımadıklarıyla konuşmayanlar.

Ağır ağır ölür tutkudan ve duygulanımdan kaçanlar, beyaz üzerinde siyahı tercih edenler, gözleri ışıldatan ve esnemeyi gülümseyişe çeviren ve yanlışlıklarla duygulanımların karşısında onarılmış yüreği küt küt attıran bir demet duygu yerine “i” harflerinin üzerine nokta koymayı yeğleyenler.

Ağır ağır ölür işlerinde ve sevdalarında mutsuz olup da bu durumu tersine çevirmeyenler, bir düşü gerçekleştirmek adına kesinlik yerine belirsizliğe kalkışmayanlar, hayatlarında bir kez bile mantıklı bir öğüde aldırış etmeyenler.

Ağır ağır ölür yolculuğa çıkmayanlar, okumayanlar, müzik dinlemeyenler, gönlünde incelik barındırmayanlar.

Ağır ağır ölür özsaygılarını ağır ağır yok edenler, kendilerine yardım edilmesine izin vermeyenler, ne kadar şanssız oldukları ve sürekli yağan yağmur hakkında bütün hayatlarınca yakınanlar, daha bir işe koyulmadan o işten el çekenler, bilmedikleri şeyler hakkında soru sormayanlar, bildikleri şeyler hakkındaki soruları yanıtlamayanlar.

Deneyelim ve kaçınalım küçük dozdaki ölümlerden, anımsayalım her zaman: yaşıyor olmak yalnızca nefes alıp vermekten çok daha büyük bir çabayı gerektirir

Çabalar çabalayanı yaklaştırır farkındalıkla oluşturduğu yaşam algısına…

Değişime direnmeden yaşanacak nice güzel günlere diyelim o halde….

 

Mine MAZMANOĞLU

Bu makale 595 defa okunmuştur.