NEDEN YİYECEKLERİ MEVSİMİNDE TÜKETMELİYİZ?
Mine Deniz Mazmanoğlu Tüm Yazıları

Mine Deniz Mazmanoğlu

01-01-1970

Gıdalar yaşamamız için gereken enerji kaynağıdır. Yazlık meyve sebzeler vücudumuzun sıcağa adapte olmasına yardımcı olur. Kışın yetişen gıdalar ise soğuk mevsimlerde sıcak kalmamız için daha çok kalori içerir. Ancak doğadaki değişimlerle uyumlu bir yaşam sürdürdüğümüzde sağlıklı oluruz.

Sıcak bir yaz gününde ise kimse sizi kış günlerinde rüyalarınıza giren çorbaları içmeye zorlayamaz. Buzdolabından henüz çıkmış, buğusu üzerinde bir dilim kıpkırmızı karpuzdur düşlediğiniz. Hararetinizi ancak o alabilir. Kışın koca tencerelerde kaynayan çorbalar yerini serinleten cacıklara, soğuk çorbalara bırakmıştır yaz günlerinde. Canlı renklere düşeriz sıcak günlerde. Domatesin kırmızısını, biberin, rokanın, marulun yeşilini, kayısının turuncusunu, incirin karasını severiz. Yaprakların döküldüğü sonbahar döneminde sofradaki renkler de mevsimin melankolisine uygundur. Yoğun sarılar, turuncular, kahverengiler…

Onun içindir ki ben hep domatesi, patlıcanı, taze fasulyeyi yaz mevsiminde yerim. Yaz sonu harıl harıl fasulye, patlıcan vb. Yazlık yiyecekleri derin dondurucularına tıkıştırmaya çalışan ve kışın ortasında da, buzluk tadıyla taze fasulyeye olan saygımızı ezikleyen insanlara da hep derim,’Ne olur mevsiminde yiyelim’ diye…

Kış aylarında vücut direncini artırabilmek ve bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için almamız gereken vitaminler kış sebzelerinde bolca var.

-‘Ama yaz domatesi başka, kışın bulamayız’ da diyenlere şunu hemencecik belirteyim. Artık her şey tüketim toplumunun hızına uymak adına zamanla yarışmakta. Bu nedenle ‘sera’larda üretim yapılıyor her mevsim. Sera gazları ve çabuk yetişsin diye verilen onca kimyasalla çabucak olgunlaşıyor yiyecekler. Alıp getirdiğiniz salatalık buzdolabınızda büyümeye devam ediyorsa, domatesler aynı gün kokusunu ve rengini kaybediyorsa, Biberlerin üzerinde minik yumrular çıkıyorsa bu gösterge değil midir?

Yok, eğer gerçekten serada değil de doğal ortamında bulabilirsek sebzeleri, neden olmasın? Ama yine de saklama süresi, saklama koşulları ve elektrik şebeke durumlarına dikkat etmenizde fayda var.

Ağzımızın tadı hiç bozulmasın.

Sağlıcakla kalın.

Bu makale 335 defa okunmuştur.