Onlar çocuk, yarış atımız değil!
Mine Deniz Mazmanoğlu Tüm Yazıları

Mine Deniz Mazmanoğlu

03-05-2018

Çocuklarımıza çocukluğunu yaşatamadan, onları birer ego makinesi gibi görmek, kendi yapamadıklarımızın hıncını çıkarırcasına beklentilere girmek, çağımızın vebası gibi.

Etrafımda sürekli evlere girip çıkan özel ders veren öğretmenler görüyorum. Geçen bir arkadaşı arayıp çocuklarımızı birlikte şöyle bir dolaştırıp deniz havası aldırayım mı diye sordum. Aman sormaz olaydım. Anladım ki çocuğun nefes alacak vakti bile yokmuş.

Sabah okula gidişle başlayan koşturma, akşam eve geldiği zaman bilumum özel öğretmenler tarafından daha bir level atlatılmış şekilde devam ediyormuş. Üstelik babanın eve gelmesiyle de şöyle bir tekrar ve test çözme seremonisiyle devam ediyormuş…

Peki dedim Tamam, hafta sonu olur mu?

“Ay canım ya! Hafta sonu piyano kursu var. Cumartesi İngilizce hocasıyla pratik yapacak.”

Şaşkınlığımdan olsa gerek, afallamış vaziyette:

“Pazar olsun madem…” dediğimi hatırlıyorum. Ama tabi hazırlıklıyım. Pattt! Bir kroşe daha:

“Pazar günü doluyuz canım”

Tamam diyorum bu sefer. Ailecek bir şeyler yapacaklar. Sevincim kuşağımda kalıyor çünkü bizim küçük robot çocuğumuzun o gün 2 ayrı hocasıyla hafta içinin tekrarı mahiyetinde etüt çalışması var.

Biz çocuklarımızı yarış atı mı zannediyoruz acaba? Bu çocuklar ne zaman yaşayacak çocukluklarını?

Hayatının en güzel, en masum dönemlerinde daha çok hayatı tanımaları gerekirken, bilgisayar rem’ini arttırır gibi bilgi yüklemeye çalışmak tazecik beyinlerine….

Evet! Belki sınavdan yüksek not alacaklar, ebeveynlerinin istedikleri gibi doktor olacaklar. Ya da avukat, ama biliyor musunuz ki etrafımız kendini ifade edemeyen, asosyal ve mutlu evlilikler sürdüremeyen doktor ve avukatlarla dolu.

Önce hayatı içine sindirsin çocuklarımız. Tabii ki çalışsınlar, ama kararında… Yarış atı kıvamında dört nala ve hayatta sadece okul başarısı varmışçasına değil…. Çünkü artı IQ değil EQ daha önemli ve maalesef anne babalar farkında değiller, çocukları bir yabancıyla tanıştıklarında sorulan nasılsın sorusuna nasıl cevap vereceklerini bilmiyorlar. Farkında değiller iki çocuk karşılaştıklarında nasıl iletişim kuracağını bilmiyor.

 Fakında değiller biz çocuk değil yapay zeka yetiştiriyoruz aslında….

 

Bu makale 345 defa okunmuştur.