Şehrimizdeki karadelikler… AVM’ler…
Mine Deniz Mazmanoğlu Tüm Yazıları

Mine Deniz Mazmanoğlu

10-04-2018

Binlerce yıllık geleneklerimiz doğrultusunda severiz “Kapalıçarşı kültürünü". Topluca gezilen yerlerdir Kapalıçarşılar. Tarihi dokusuyla da Antakya “Uzunçarşımız” ayrıca bir öneme sahiptir bizler için… Ayakkabıcısıyla, baharatçısıyla, kuyumcusu ve konfeksiyonlarıyla bizim olduğu kadar turistlerin de ilgisini, çeker yıllar boyunca.

Ancak yeni AVM kültürünün çok katlı ve modern yapısı, geleneksel yapıyı silip süpürmeye başladı. Farkında mıyız? 

AVM içindeki modern çağın gençlere empozesi olan küresel marka hamburgeci, ciks bir marka ayakkabıcı, trendy bir kahveci kuşkusuz bizi mutlu ediyor. Ama ekonomik olarak bize bir faydası yok. AVM her şehirde kurulmuş ve ucu yatırımcısının ülkesiyle bağlantılı çıkış kapılarıdır. Bu da ne demektir? Paralarımız, yani şehrimin vatandaşının şehrinden kazandığı paraların, şehir halkına faydası dokunamadan bir kara delikten dışarı uçup gitmesidir.

Bizim bize faydamız kalmamakta, küresel para havuzları dolmakta, şehrimiz esnafı her geçen gün kepenk kapatmakta, ne acı…

Farklı bir açıdan bakmak ta mümkün. Şehrimin gençleri vasıfsız olarak isdihdam ediliyor. Bir anlamda iş buluyor. Ancak öğrendiği işi kurmak istese bile ona kimse gelmeyecek, çünkü AVM kültürü hepimizi sarmış durumda. AVM’nin kapısını bekleyen güvenlik görevlileri delikanlılar, tezgâhtar kızlar hepsi şehrimizin değerleri; vasıfsızlar, vasıfsız kalmaya da mahkûm gibiler.

Tekstil sektöründeki gerilemeden kaynaklanan işsizliğin belirli oranlarda buralarda dengelendiğini söyleyebiliriz. Ancak tekstil, şehrimin kasasına giren bir üretim biçimiydi; sanayiydi. İşsizliği azaltırken ekonomik bir değeri kaybediyoruz. Diğer esnaf için de geçerli bu…

Daha önce çarşı ve pasaj dükkanlarında gerçekleşen perakende ticaret, AVM’lerde toplanırken, kentlerin geleneksel dokusundaki değişim ve çarpık gelişme de hızlandı.

Kentlerin en merkezi yerlerine dikilen AVM’ler, halkın ortak kullanım alanı olan ve nefes almasını sağlayan yeşil alanlar ve meydanları yok ettiği gibi, kent ekonomisi ve demografisinin en önemli unsurları olan küçük mağaza ve işyerlerinin yok olmasına yol açtı.

Yüz Binlerce Esnaf Mesleği Bıraktı. Bu arada TESK istatistiklerine göre 2005 başından bu yılın nisan sonuna kadar olan dönemde toplam 1 milyon 137 bin 698 esnaf, bu işi yapmayı bırakarak sicil kaydını da sildirdi. Sicil terkini yapan esnaf gruplarının başında bakkallık, bayilik, büfecilik, kahvecilik, kıraathanecilik ve internet kafe işletmeciliği, minibüsçülük, taksicilik, kadın ve erkek kuaförlüğü, nakliyecilik ve nakliye komisyonculuğu, kamyonculuk, kamyonetçilik, lokantacılık, pazarcılık, servis aracı işletmeciliği geliyor. Kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, piknik ve dinlenme yeri işletmeciliği, tuhafiyecilik, şoförlük, konfeksiyon imal ve satıcılığı, otobüsçülük, kafe, kafeterya, kahvaltı salonu işletmeciliği, emlakçılık, aperatif yiyecek maddeleri imal ve satıcılığı, turistik, otantik hediyelik ve hatıra eşya imal ve satıcılığı ve hırdavatçılık da en fazla sicil terkini yapılan işler arasında yer alıyor.

 

 

Bu makale 519 defa okunmuştur.