‘UBUNTU’ nedir, bilir misiniz?
Mine Deniz Mazmanoğlu Tüm Yazıları

Mine Deniz Mazmanoğlu

24-02-2018

Günlerden bir gün, Afrika’da çalışan bir antropolog bir kabilenin çocuklarına bir oyun oynamayı önerir. Oyun basittir. Çocukları belirli bir yerde yan yana sıraya dizer ve açıklar. Herkes karşıdaki ağaca kadar tüm gücüyle koşacak ve ağaca ilk ulaşan birinciliği kapacak. Ödülü ise yine o ağacın altındaki güzel meyveleri yemek olacak. Çocuklar oyuna hazır olunca, antropolog oyunu başlatır. İşte o anda bütün çocuklar el ele tutuşur ve beraberce koşarlar. Hedef gösterilen ağacın altına beraber varırlar ve hep beraber meyveleri yemeye başlarlar. Antropolog şaşırır ve çocuklara neden böyle yaptıklarını sorar. Aldığı cevap hayli manidardır; Biz “UBUNTU” yaptık. Yarışsaydık, aramızdan sadece bir kişi yarışı kazanacak ve birinci olacaktı. Nasıl olur da diğerleri mutsuzken yarışı kazanan bir kişi ödül meyveyi yiyebilir? Oysa biz Ubuntu yaparak hepimiz yedik. Ubuntu; bizim dilimizde ben, biz olduğumuz zaman benim demek..!!

UBUNTU'lu yarınlarda çocuklarımızla tüm Ülkemle yaşamak ne güzel bir duygu olurdu. Oysa herkes birbirinin kuyusunu kazıyor. Batı mantığıyla ötekileştirdiklerimizin sırtına basıp ezerek emellerimize ulaşmak istiyoruz. Özellikle böyle bir hassas zamanda.

Rekabeti hep ensesinde hissederek büyümüş nesillerin, bir de sosyal medya üzerinden kurulan iletişimle biz demesini beklemek hayal...

 Örnek olduğumuz geleceğin büyükleri çocuklarımıza UBUNTU kavramını veremediğimiz gibi;

 çocuklarımıza çok kötü bir gelecek bırakıyoruz. Ve sorumlusu biziz başkası değil…

 Rekabet ne kadar çoksa, ezen ezilen de o kadar çok…

Farkında mıyız?

‘Ben, biz olduğumuz zaman benim’ diyebilmek erdemini gösterdiğimiz zaman, çok oluruz…

Bu makale 1043 defa okunmuştur.