HATAY İÇİN VAR MISINIZ?—(2)
Mithat Öztürk Tüm Yazıları

Mithat Öztürk

31-10-2017

Merhaba sevgili okuyucu;

Merhaba sevgili hemşehrilerim;

Bir yurttaş olarak, bir basın mensubu olarak, yıllardır gerek Radyo-TV programlarımda olsun başka platformlarda olsun ilimiz Hatay’ın ekonomik anlamda teşvikte, yatırımlarda ve ödenekte Merkezi Hükümetler tarafından yeterince desteklenmediğini hatta adeta üvey evlat muamelesi gördüğünü dillendirmişim.

En son bundan 5 ay önce köşe yazısı (yazı için tıklayın*www.gazetebizim.com*) olarak kaleme aldığım ‘HATAY İÇİN VAR MISINIZ-1’ adlı yazımda konuyla ilgili bir kez daha Hatay’ın mevcut ekonomik sıkıntılarını ve talepleri dillendirip en azından Merkezin Hükümetin dikkatlerini çekmeye çalıştım.Umutla, inançla, sevgiyle işlenmiş bir bakış açısıyla…

Ne yazık ki şu ana kadar Hatay’ın ekonomik olarak önünü açacak ne bir açıklama ne de somut bir vaat gelişmedi.

Hatta yetmiyormuş gibi ilimizden bazı belediye başkanları ve milletvekilleri, Hatay’ın ekonomik olarak iyi durumda olduğu, ihtiyaç duyulan yatırımların ve ödeneklerin aktığını, teşvik noktasında da bir sorun olmadığını peşi sıra açıkladılar.

Peki, kazın ayağı öyle midir?

Bir kez daha yineleyelim.

Hatay, yıllardır genel bütçeye olan ileri derece de katkısına rağmen genel bütçe vergi gelirlerinden belediye ve il özel idaresine ayrılan payların; yetersiz ve iyi bir derecede olmadığı ortada.

Hatay'da işsizlik oranları hız kesmeden devam ediyor.

Hatay, son verilere göre işsizlik oranlarının arttığı iller sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. 

Hatay son 6 yılda sosyolojik ve psikolojik yönden çok yara aldı.

Özellikle Suriye meselesi ve Suriyeli sığınmacıların burada oluşturduğu sorunlar Hatay’ı önemli ölçüde etkiledi.

500 bin civarında sığınmacının ilimizde olmasıyla birlikte altyapı problemleri arttırdı.

Yani başka bir ifadeyle Hatay, 1 milyon 555 bin kişiye göre iller bankasından ve vergilerden gelen paylarla geçimini sağlarken, Suriyeli vatandaşlarla birlikte 2 milyonun üzerinde insana hitap ediyor.

Hatay'da, ticaret hayatı neredeyse durmak üzere.

Cilvegözü sınır kapısının düzenli çalışmaması ve Yayladağı sınır kapısının ise kapalı olması nedeniyle şehrin ticaretinin can damarı olan nakliye sektörü yüzde 60'a yakın küçüldü.

Toplam sayısı 7 bini bulan TIR'ların yaklaşık 4 bin tanesi garajlarda yatarken, Türkiye'nin yaş meyve-sebze ihracatı da önemli oranda sekteye uğradı. 

Turizm faaliyetleri kapsamında ise nerdeyse gelir minimuma indi.

Öyle olunca da Hatay ekonomisi büyük bir darbe yedi ve çok sığ duruma geldi.

Bu olumsuz gelişmelere karşılık alternatif oluşturabilecek ve birazda olsa nefes aldırabilecek çözüm yolları noktasında;

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş’ın başlattığı ‘Hatay Halkı Hakkını İstiyor’ kampanyasının özeti olan Hatay’ın ekonomik olarak 5.Teşvik Paketi kapsamına alınması talebi derhal dikkate alınmalı.

Herkes bulunduğu mevkide ister belediye başkanı, ister milletvekili, ister meclis üyesi olsun veya diğer sivil toplum dinamikleri olsun siyasi kimlikler bir yana bırakılıp özetle tüm Hataylılar tek vücut olup Merkezi Hükümetten hakkını istemeli.

Hataylılar buna inanmalı ve fikir birliğine varmalı…

Hadi Hataylılar!

Umutla ve inançla çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmak adına güzel yarınlar adına hep birlikte ‘’HATAY İÇİN VAR MISINIZ?’’...

 

                                                                                                            Mithat ÖZTÜRK

Bu makale 1449 defa okunmuştur.