DEİZM, DEİZM DEDİKLERİ…
Nihat MAZMANOĞLU Tüm Yazıları

Nihat MAZMANOĞLU

14-04-2018

Bir anda gündeme bomba gibi düşen kavramlar arasına Deizm de eklendi. Peki, nedir Deizim?

Çok önceleri bir arkadaş sohbetinde çok sevdiğim bir ablam bana deist olduğunu söylediğinde yoğun bir araştırmaya girmiştim. Birkaç yıl önceydi. Şu an gündemi bu kadar meşgul eden Deizim, bunca yıl nerelerdeydi acaba diye de düşünmüyor değilim? Deizm kavramı ilk olarak 17. yüzyılda özellikle İngiltere’de kullanılmaya başlanmış. Yani bunca zamandır sessiz sedasız birilerinin zihninde yaşamaktaymış belki de.

Velhasıl, bir haberle patladı Deizm. İmam hatipli gençlerin yönelimi olarak bahsedildi, şaşırdık. Televizyonda siyasetçilerin gündemine de girdi meraklandık.

Konya Milli Eğitim Müdürlüğü açıklaması bomba gibi düştü gündeme. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve İHL Meslek Dersi öğretmenlerinden oluşan 50 öğretmenin katıldığı bir çalıştay sonrası yapıldı açıklama.

Öğrencilerin kötülük meselesi çerçevesinde “Neden Tanrı’nın yeryüzünde kötülüklere müdahale etmediği ve sessiz kaldığı” sorusu bir inanç problemi olarak değerlendirildi ve kader, Allah’ın zatı ve tasavvuru, sabır, tevekkül gibi konuların anlaşılamadığı vurgulandı.

Öğrencilerin anlatılan dini bilgilerdeki tutarsızlıklar nedeniyle deizme kaydığı, din dersi öğretmeninin öğrencisine uygun rol model olamadığı, çocukların sorularının ya yanıtsız kaldığı ya da bastırıldığı, MEB’in ders materyallerinin çocuklar değil yetişkinlere uygun ve yetersiz olduğu sonucuna ulaşıldığı belirtildi.

DEİZM (yaradancılık)NEDİR?

Kısaca Deizm'in nedir diye sorarsanız, dünya ve evren işlerine müdahale etmeyen tek tanrı inanışıdır bilgisi çıkıyor karşımıza. Yaradancılık olarak da bilinir. Deizm'e inananlar dinsel bilgilere sadece akıl yoluyla ulaşabildiğini kabul ederler.

Deizm’de genel olarak Dünya'ya veya Evren'in işleyişine müdahale etmeyen tek tanrı olduğuna inanılırmış. Mantık yoluyla yaradana ulaşmak esasına dayanıyor anlayacağınız. Bu sebeple de vahiy ve esine dayalı tüm inanış biçimlerini reddediyor.

Kutsal kitaplar, sevap, günah, ibadet, dua, vahiy, melek, cin, şeytan, cennet, cehennem, ahiret ve kader gibi kavramların bu inanışta yeri yokmuş üstelik.

Belirli bir öncüsü, merkezi de yok.

Deistler hiçbir aracıyı kabul etmeden sadece akıl yoluyla kavranabilecek yalın bir Tanrı inancını benimsiyor.

Deistler evreni Tanrı tarafından tasarlanan; dışarıdan müdahale olmadan doğa kanunlarına uygun şekilde işleyen bir bütünlük olarak görüyor.

Peki, neden? Neden insanlar artık dini sorguluyor? Neden çıkarımlarda bulunarak bir yerlere dayanak oluşturmaya başlıyor?

Suçlu Televizyon mu? Sosyal medya mı? Her yerde din konuşulması mı? Minicik çocukların soyut kavram dönemine gelmemiş zihinlerini (Bu da apayrı bir yazı konusudur) “Allah çarpar” denilerek, kavram kargaşasına mı sürüklemek mi?

Yorum sizin…

Bu makale 192 defa okunmuştur.